نامها و معانی

معنی نام آرش – اسم آرش + اصیل ترین اسم های ایرانی

4/5 - (5 امتیاز)
معنی نام آرش
معنی نام آرش

[ type=”blue”]آرش نام پسرانه مازندرانی است که به معنای درخشنده و نام پهلوانی تیرانداز در شاهنامه است در این مطلب از مجموعه اموزش نامهای پسرانه مازنی (مازندرانی) و معنی آنها معنی نام آرش را برای شما آماده نموده ایم.

معنی اسم آرش :

  • جد اعلای اشکانیان در شاهنامه
  • نام پهلوانی کمان دار از لشگر منوچهر
  • نام کوهی
  • درخشنده و نورانی
  • در گویش مازنی واحد اندازه گیری از آرنج تا سرانگشتان
  • مصدر از آوردن
  • نام پسر دوم کیقباد و برادر کیکاووس
  • عاقل و زیرک
  • از شخصیتهای شاهنامه، نام پهلوان نامدار ایرانی

نام پهلوانی کماندار از لشکر منوچهر. منوچهر در آخر دوره ٔ حکمرانی خویش از جنگ با فرمانروای توران، افراسیاب، ناگزیر گردید. نخست غلبه افراسیاب را بود و منوچهر بمازندران پناهید لکن سپس بر آن نهادند که دلاوری ایرانی تیری گشاد دهد و بدانجای که تیر فرود آید مرز ایران و توران باشد، آرش نام پهلوان ایرانی از قله ٔ دماوند تیری بیفکند که از بامداد تا نیمروز برفت و بکنار جیحون فرود آمد و جیحون حدّ شناخته شد. در اوستا بهترین تیرانداز را «اِرِخ ِش َ» نامیده و گمان میرود که مراد همان آرش است. طبری این کماندار را «آرش شاتین » می نامد و نولدکه حدس میزند این کلمه تصحیف جمله ٔ اوستائی «خَشووی ایشو» باشد چه معنی آن «خداوند تیر شتابنده » است که صفت یا لقب آرش بوده است. و بروایت دیگر رب النوع زمین (اسفندارمذ) تیر و کمانی به آرش داد و گفت این تیر دورپرتاب است لکن هرکه آن را بیفکند بجای بمیرد. و آرش با این آگاهی تن بمرگ درداد و تیر اسفندارمذ را برای سعه و بسط مرز ایران بدان صورت که گفتیم بیفکند و درحال بمرد

[ type=”red”]بیشتر بخوانید نام های پسرانه مازندرانی با معنی را مشاهده کنید :

ریشه اسم آرش :

نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی:  نام یکی از تیراندازان زمان منوچهر شاه

فراوانی اسم آرش : 

فراوانی اسم تا سال 1397 برابر است با : 123573

اسم های مشابه آرش :

آرشا – آرشان – آرشام – ارشاد – ارشان – ارشیا – کیارش – آرشاویر، آیت ، آوش ، راوش، یاور، بابک

 

نکته مهم در مورد اسم آرش

در زبان آلمانی arsch به معنی باسن هست، البته اسم بی تربیتیش و گاهی ممکن است موجب تمسخر در کودکان شود. این موضوع در مورد اسم های مشابه آرش همچون آرشات و عرشیا و … نیز صادق است. البته هیچ کدام از این موارد دلیلی بر عدم نامگذاری اسم آرش یا دیگر اسم های مشابه نمیشود ولی در صورتی که قصد مهاجرت به این کشورها (آلمانی زبان مثل آلمان و اتریش) را دارید بهتر از در انتخاب نام کمی بیشتر دقت نمایید چون با توجه به مواردی که قبلا در مورد نامگذاری گفتیم دقت کنید (راهنمای جامع انتخاب اسم)، این مورد نیز مهم است و می تواند به اعتماد به نفس فرد آسیب وارد کند.

آرش در فرانسوی با توجه به اینکه در این زبان ر به صورت ق تلفظ میشود، به صورت آقش بیان می شود و کلمه آقش نیز به معنای محل نشستن است. همچنین آرش در زبان انگلیسی نیز با توجه به اینکه کلمه rash به معنای کهیر است، ممکن است به عمد با تلفظ به صورت رش، جهت تمسخر استفاده شود.

برای والدینی که علاقه به این اسم دارند، توصیه می شود بدون نگرانی این نام را انتخاب کنند و علاوه بر این اسم، با انتخاب یک نام دیگر (برای مواردی که فرضا نیاز به خروج از کشور و زندگی در کشورهای مذکور بود استفاده شود.

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام آرش میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا