نامها و معانی

معنی اسم آبیل – معنی آبیل – اسم زیبای پسرانه ترکی

3.9/5 - (15 امتیاز)
[ type=”blue”]اسم آبیل یکی از نام های اصیل پسرانه ترکی می باشد. معنی اسم آبیل در زبان ترکی  کلنگ. پاروی بزرگ و تپه جنگلی  بیان شده است ، در ادامه شما عزیزان همراه می توانید دیگر معانی و اسم های مشابه این نام ترکی را مطالعه کنید.

معنی اسم آبیل
معنی اسم آبیل

معنی اسم آبیل

 • آبیل یکی از نام های زیبا و اصیل پسرانه ترکی می باشد. معنی اسم آبیل در زبان ترکی دوست داشتنی. کلنگ. پاروی بزرگ است معنی زیبایی دیگری که این نام ترکی دارد تپه جنگلی داخل باتلاق است که طراوت و زیبایی را به همراه دارد

 

آبیل در دانشنامه ویکی پدیا

 • طایفهٔ آبیل، از طایفه های سیستان در استان سیستان و بلوچستان می باشد.
  جی.پی. تیت، محقق و نویسنده بزرگ ریشه این قوم بزرگ را از ایالت اوتارپرادش در هند می داند.
  از خصوصیات افراد این قبیله می توان به رنگ پوست سفید و سبزه، قدرت بدنی بالا، قامت بلند و گاهی متوسط اشاره کرد.
  طایفه آبیل در زابل ساکن روستای هابیل، روستای عبدالرحیم آبیل، روستای آبیل، روستای آبیل پل رنده، خمک کمپاداره راه آبیل، ابراهیم آباد آبیل در سیاه پشته، بلوچ آبیل، رنده سفلی، روستای سنجرانی، دوست محمد، نوار مرزی میلک، سه راهی ملکی، شندل، بالاخانه و ده سرحدی و سایر مناطق می باشند.
  همچنین مجموعه تپه های تاریخی آبیل واقع در روستای آبیل در بخش میان کنگی – دهستان مارگان از جاذبه های توریستی سیستان می باشند و قدمت آن مربوط به قرون ۴ تا ۹ هجری قمری می باشد.
  جمع کثیری از طایفه آبیل در سطح شهر زابل و زاهدان سکونت دارند. این طایفه در ستیزه جویی و خوی جنگجویانه زبانزد بوده و در پی این خصلت یک تیره از آبیل ها پس از کشتار تعداد کثیری از هندوها به منطقه بلوچستان پاکستان مهاجرت کردند و سپس عده ای در چخانسور و گنگ ساکن شدند.
  در این طایفه برخلاف اکثر طوایف که نام فامیلی یکسان و ریشه و نیای متفاوت دارند همه افراد طایفه آبیل از یک اصل و ریشه و نژاد مشترک هستند. این طایفه بصورت نواری از هند به پاکستان و افغانستان و در نهایت نواحی شرق و شمال ایران امتداد یافته است و اصالت این قوم در منطقه همواره زبانزد بوده است. در حال حاضر ریش سفید طایفهٔ آبیل، حاج بلوچ خان آبیل می باشد. سایر اسامی این فامیل عبارتند از:آبیل، هابیل، آبیلی.
  نامداران و سرداران طایفهٔ آبیل: از سرداران این طایفه کاظم آبیل، عبدالرحیم خان آبیل و حاج بلوچ خان آبیل می توان نام برد.
  نام آبیل برگرفته از منطقه ای در ناحیه شمال و پشت دریاچه هامون (پشت آب) می باشد که این طایفه درگذشته در آن زندگی می کرده است.
  «جی.پی. تیت» نویسنده کتاب سیستان، آبیل ها را باقی مانده قوم ابهیریا می داند که در سواحل دریای عمان و منطقه بلوچستان پاکستان سکونت داشته اند.
  همچنین حدود ۱۰۰ سال پیش تعداد ۲۹۴ خانواده از طایفه آبیل در ناحیه گنگ و تعداد ۳۲۰ خانواده در چخانسور زندگی می کرده اند.
  در گذشته طایفه آبیل بیشتر در نواحی ساحلی دریاچه هامون در سیستان و نیزارها و شهر زابل زندگی می کرده اند. شغل کلی این طایفه در گذشته دور دامداری و تعدادی نیز به شغل کشاورزی مشغول بوده اند.
 • آبیل پل رنده، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان ایران.
 • مجموعه تپه های آبیل مربوط به سدهٔ ۴ تا ۹ ه. ق. است و در شهرستان زابل، بخش میان کنگی، روستای آبیل واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف آ شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم آبیل

نوع:پسرانه

ریشه اسم: ترکی

معنی: دوست داشتنی.(ناپ). کلنگ. پاروی بزرگ. تپه جنگلی داخل باتلاق.

 

فراوانی اسم آبیل

فراوانی نام آبیل در دسترس نیست.

 

اسم های مشابه آبیل

هابیل، رابیلا، لبیو، الیا، قابیل، بنیل، حبیب، آلیا، آبی، لبیب، طبیب، بدیل

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای  اسم آییل میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا