اخبار

اسراری که باید برای تشخیص کمربند چرم اصل بدانید!

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

اسراری که باید برای تشخیص کمربند چرم اصل بدانید!

تشخیص کمربند چرم اصل، کاری راحت و آسان است، البته به شرط اینکه بعضی نکات مهم را در این باره بدانید. امروزه برای افزایش کیفیت و ایجاد طرح های زیبا روی این کمربندها، از تجهیزات پیشرفته ای مانند انواع دستگاه لیزر برش چرم استفاده می شود. کمربندهای موجود در بازار در دو دسته چرم مصنوعی و طبیعی قرار می گیرند. چرم مصنوعی شباهت زیادی به انواع محصولات چرم طبیعی دارد، اما کیفیت شان بسیار پایین تر از آن هاست. به همین دلیل، خرید محصولات اصل و تشخیص آن ها مهم و البته کمی مشکل خواهد بود.

راه های تشخیص کمربند چرم اصل

چرم اصل از طریق دباغی پوست حیواناتی مثل بز یا گاو و چرم مصنوعی هم از انواع مواد مصنوعی مثل پلی اورتان یا مواد پلیمری دیگر تولید می شود. دلیل اصلی تولید محصولات مصنوعی چرم، گران بودن قیمت محصولات طبیعی است. کسانی که به کمربند یا سایر محصولات چرمی علاقه دارند، اما بودجه کافی برای خرید آن ها را ندارند، به سراغ محصولات مصنوعی می روند.

در بازار و مراکز خرید انواع کمربندهای چرم اصل و مصنوعی، سودجویانی هم هستند که به دلیل اطلاعات کم مردم، چرم های مصنوعی را به جای چرم طبیعی به آن ها می فروشند. بنابراین قبل از خرید حتما باید به بعضی نکات توجه داشته باشید تا محصولات با کیفیتی بخرید. اما این نکات چه هستند؟

دقت به برچسب شناسنامه محصولات

تولیدکنندگان برای محصولاتی که با چرم اصل تولید می کنند، یک نشان مخصوص در نظر می گیرند. در واقع تمام محصولات چرمی اصل این نشان را دارند که به عنوان شناسنامه کالا شناخته می شود. بنابراین قبل از اینکه بخواهید کمربندی را بخرید، حتما از فروشنده بخواهید برچسب مخصوص آن را نشان تان دهد.

استشمام بوی چرم اصل

چرم مصنوعی بوی پلاستیک و چرم طبیعی هم بویی تند شبیه به بوی حیوانات دارد. چون محصولات اصلی از پوست حیوانات تولید می شوند، بنابراین بوی شان به راحتی از بین نمی رود. شما با بو کشیدن کمربند امکان تشخیص اصل یا مصنوعی بودن آن را دارید.

قیمت بالای چرم اصل

اسراری که باید برای تشخیص کمربند چرم اصل بدانید!

مهم ترین تفاوت چرم اصل با مصنوعی، قیمت آن است. بنابراین اگر محصولی با قیمت پایین تر از حد معقول دیدید، به اصالت آن شک کنید. چرم اصل به دلیل داشتن دوام و ماندگاری بالا، مقاومت عالی، دوخت خاص، فرایند تولید زمان بر و مشخصه های کیفی دیگر، قیمت بالایی هم دارد.

توجه به جنس قسمت پشت کمربند

به قسمت پشتی کمربند دقت کنید، اگر پرزدار بود، یعنی جنس کمربند چرم طبیعی است. اگر هم پشت آن به شبکه های دوخته شده با نخ شباهت داشت، یعنی کمربندی با جنس چرم مصنوعی خریده اید.

به طور کلی وجود نخ در قسمت پشت کمربند مشخصه بارزی بوده که به شما می گوید جنس محصول مصنوعی است.

بررسی سطح کمربند

برای تشخیص کمربند چرم اصل می توانید رویه و سطح آن را با دست لمس کنید. شما باید قسمت های مختلف کمربند را از طریق حس لامسه تان بررسی کرده و تشخیص دهید که کمربند چه جنسی دارد. چرم های طبیعی به طور معمول سطح یکنواختی ندارند و پر از چین و چروک هستند.

تا کردن کمربند

اسراری که باید برای تشخیص کمربند چرم اصل بدانید!

کمربند را تا کنید، اگر بعد از این کار در ناحیه تا شده کمی برجستگی دیدید، یعنی جنس آن اصل است. در واقع به فرآیند ایجاد رد روی قسمت تا شده چرم اصل، دو پوسته شدن می گویند. محصولات مصنوعی دو پوسته نمی شوند و بعد از تا کردن، هیچ علامت ظاهری خاصی نخواهند داشت.

دقت به بافت و طرح روی کمربند

به قسمت های برش خورده کمربند توجه کنید، کمربندهایی با مواد مصنوعی فاقد الیاف متراکم بوده و پلاستیکی هستند؛ در صورتی که کمربندهای چرم اصل طرحی غیر تکراری و خاص دارند و از همین ویژگی شان می توان آن ها را تشخیص داد.

دقت به انعکاس نور برای تشخیص کمربند اصل

چرم های مصنوعی می توانند نور را به طور کامل و یکسان منعکس کنند، در صورتی که چرم اصل این ویژگی را ندارد. بنابراین زمان خرید کمربند، آن را زیر نور لامپ بگیرید؛ اگر بعضی از قسمت های آن مات و بعضی هم براق شد، یعنی کمربند شما چرم اصل است. در واقع مواد اصلی به دلیل داشتن سطحی صاف امکان انعکاس یکسان نور را ندارند و آن را به یک اندازه منعکس نمی کنند.

استفاده از شعله

یکی از کارهایی که برای تشخیص کمربند چرم اصل می توانید انجام دهید، استفاده از شعله منتهی بعد از خرید کمربند است. شما نمی توانید این روش را داخل فروشگاه آزمایش کنید! چرم اصل در برابر شعله و حرارت بعضی ویژگی های خاص دارد که از جمله آن ها می توان به عدم تغییر شکل، آتش نگرفتن و بلند شدن بویی شبیه به سوختن مو اشاره کرد.

چرم های مصنوعی اگر در برابر شعله یا حرارت قرار بگیرند، نه تنها به راحتی می سوزند، بلکه تغییر شکل داده و جمع هم می شوند.

استفاده از روش انتقال گرما

انواع کمربندهای چرمی مصنوعی جنسی سرد و سخت دارند، بنابراین وقتی آن ها را در دست می گیرد، دست تان خنک می شود. اما چرم های طبیعی، حس گرما دارند و از بافتی نرم هم برخوردار هستند. بنابراین در حین خرید حتما کمی کمربند را در دست بگیرید، اگر به دست تان حس گرما داد، یعنی اصل است.

آزمایش قطره آب و تشخیص کمربند چرم اصل

چرم طبیعی و اصل قدرت جذب آب دارد، اما چرم مصنوعی نمی تواند آب را جذب کند. پس وقتی می خواهید کمربند چرمی بخرید، چند قطره آب روی آن بریزید. اگر آب کم کم جذب شد، یعنی کمربند اصل است، در غیر این صورت با سرازیر شدن آب باید متوجه شوید که کمربند مصنوعی بوده و نباید آن را با چرم اصل اشتباه بگیرید.

البته این کار را باید با دقت زیادی انجام دهید، چون بعضی از کمربندهای چرمی اصل در صورت خیس شدن دچار لک می شوند. بنابراین به ریختن چند قطره آب روی محصول اکتفا کنید.

سوراخ کردن چرم

اسراری که باید برای تشخیص کمربند چرم اصل بدانید!

این روش هم مخصوص بعد خرید کمربند است و آن را نمی توانید داخل فروشگاه امتحان کنید. چرم اصل به راحتی سوراخ نمی شود و برای این کار نیاز به سمبه مخصوص دارید، در صورتی که چرم مصنوعی حتی با وسایلی که نوک تیز نیستند هم سوراخ شده و مقاومتش را از دست می دهد.

خرید کمربند چرم اصل از فروشگاه های معتبر

با خرید از فروشگاه های معتبر دیگر لازم نیست به دنبال راهی برای تشخیص کمربند چرم اصل باشید، چون این فروشگاه ها به دلیل اعتباری که نزد مشتری ها دارند، مواد اصلی و درجه 1 را عرضه می کنند. همچنین این مراکز کارشناس ها و فروشنده های حرفه ای هم دارند و اگر از آن ها بخواهید، اصل بودن چرم محصولات شان را برایتان آزمایش خواهند کرد.

جمع بندی

با آگاهی از روش های تشخیص کمربند چرم اصل، به راحتی می توانید محصول مرغوب را با اطمینان خریده و برای آن هزینه کنید. از راه های شناخت کمربندهای چرم اصل می توان به استشمام بو، بررسی سطح و انجام آزمایش قطره آب اشاره نمود. مطمئن ترین راه نیز مراجعه به مراکز معتبر فروش ملزومات چرم طبیعی می باشد. چرم طبیعی به دلیل نرمی، راحتی و مرغوبیت بالایی که دارد، نظر خریداران بیشماری را جلب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا