اخبار

راهنمای سفر به اکو کمپ متین آباد در تابستان

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

راهنمای سفر به اکو کمپ متین آباد در تابستان

راهنمای سفر به اکو کمپ متین آباد در تابستان

ماجراجویی در کویر می‌تواند اثر مهمی در قلب و روح شما به جا بگذارد. وسعت فضایی بی‌پایان پر از نیستی، سکوت مطلق، طبیعت در وحشی‌ترین حالتش مکانی برای پشت سر گذاشتن استرس زندگی روزمره و ارتباط مجدد با خودتان را فراهم می‌کند. باید به این نکته توجه کرد که هیچ منظره طبیعی به‌اندازه کویرها شما را به چالش نمی‌کشند، پس خود را برای یک ماجراجویی آماده کنید. ما در این مقاله یک راهنمای سفر جامع شامل انتخاب بهترین زمان سفر به کویر، لباس‌ها و ملزومات کمپینگ و چند نکته ایمنی برای مقابله با گرمای تابستان برای شما آورده‌ایم. همچنین اگر دوست دارید با تجهیزات رفاهی اکو کمپ متین آباد کاشان آشنا شوید، در ادامه با ما همراه شوید.

بهترین زمان سفر به کویر چه فصلی است؟

بهترین زمان سفر به کویر نیمه دوم سال یعنی فصل پاییز و زمستان است. از آن‌جایی‌که آب‌وهوای کویر گرم و خشک است برای فرار از این گرما بهترین انتخاب نیمه دوم سال است که هوا خنک‌تر و متعادل‌تر می‌شود. همچنین در پاییز و زمستان جانورانی مثل مار، عقرب و رطیل که زیستگاه اصلی آن‌ها کویرها هستند در این فصل کمتر می‌شوند و خطر کمتری گردشگران کویری را تهدید می‌کند و در نهایت می‌توانید به‌راحتی از تفریحات کویری لذت ببرید.

سفر به کویر در تابستان؛ آری یا خیر؟

کویر جایی است که می‌توانید برای سفر در هر فصل از سال آن را انتخاب کنید. اما همه ما می‌دانیم که کویر در تابستان بسیار گرم و غیرقابل‌تحمل می‌شود. همچنین ممکن است مورد حمله و گزش جانورانی مثل مار و عقرب و رطیل که از خواب زمستانی بیدار شده‌اند قرار بگیرید. هرچند که به دلیل خطراتی که گفتیم بهتر است از سفر به کویر در تابستان منصرف شوید، اما اگر قصد سفر را داشتید حتماً با راهنما و تور کویر گردی همراه شوید.

چند نکته ایمنی برای مقابله با گرمای تابستان

یکی از ویژگی‌های فصل تابستان افزایش دما و گرمای شدید هوا است. برای جلوگیری از بیماری‌ها که بر اثر گرما هوا رخ می‌دهد نکات ایمنی زیر را باید رعایت کرد:

·      هرگز زیر آفتاب ظهر پیاده‌روی نکنید

ایده خوبی است که گشت‌وگذار را در اوایل روز شروع کنید. اوج دما از 11 صبح تا حدود 2 بعدازظهر است. اگر در حال گشت‌وگذار در یک منطقه کویری هستید، سعی کنید قبل از طلوع آفتاب پیاده‌روی کنید و ظهر را به یک مکان خنک برای توقف و استراحت اختصاص دهید.

·      از پوست خود محافظت کنید

کلاه لبه پهن، لباس گشاد با آستین بلند و شلوار بپوشید. گرمای کویر سخت است. حتماً از ضدآفتاب استفاده کنید و از چشمان خود با عینک آفتابی مسدودکننده اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید.

·      حتماً هیدراته بمانید

همیشه آب همراه خود داشته باشید. هنگام گشت‌وگذار و تفریحات کویری دورافتاده، آب چیزی نیست که به‌راحتی در دسترس باشد. نوشیدن آب و مایعات کافی برای مقابله با گرمای تابستان و جلوگیری از گرمازدگی بسیار مؤثر است.

·      تنقلات نمکی همراه داشته باشید

به دلیل گرما و عرق کردن در این هوا استفاده از خوراکی‌های نمکی مثل چوب‌شور، آجیل، میوه و کشمش چیزهایی هستند که در طول مسیر به شما انرژی خوبی می‌دهند.

·      به طور منظم استراحت کنید

اگر یک نقطه سایه پیدا کردید، بنشینید و از مناظر و طبیعت بکر کویر لذت ببرید. به بدن خود استراحت دهید و به خود اجازه دهید خنک شوید.

·      مراقب آب‌وهوا باشید

در بیابان، باران می‌تواند کیلومترها دورتر در کوه‌ها ببارد و سیل‌های ناگهانی ایجاد کند. حتماً از آبراه‌های خشک شده دوری کنید و به یاد داشته باشید که اگر در ارتفاعات هستید، طوفان‌های ناگهانی و رعدوبرق می‌توانند دردسرساز باشند.

·      وسایل اضافی بیاورید

وقتی در حال گشت‌وگذار در مناطق دورافتاده از خانه خود هستید، یک کیف پُر از وسایل اضافی در ماشین نگه می‌دارید. همراه داشتن چیزهایی مانند جوراب اضافی، اسپری حشرات، چراغ‌قوه و جعبه کمک‌های اولیه بسیار ضروری است.

·      مراقب گیاهان و حیوانات خطرناک باشید

در کویرها گیاهان زیبایی مثل گز و انواع خارها وجود دارد اگر یکی از آن‌ها را با پا یا دست لمس کنید، می‌تواند کل روز شما را خراب کند. مارها و خزندگان برای گرم‌شدن در هوای خنک و در سایه در هنگام گرما در زیر نور خورشید آویزان می‌شوند. هرگز دست خود را در جایی که نمی‌توانید ببینید، مانند سوراخ یا زیر سنگ، قرار ندهید. همیشه قبل از استراحت یا نشستن اطراف را بررسی کنید.

6 علامت گرمازدگی در کویر را بشناسید

گرمازدگی در کویر چیز عجیبی نیست. با دیدن علائم گرمازدگی در کویر، باید سریعاً خود را به سایه برسانید و استراحت کنید. آب و مایعات بنوشید و هر چه سریع‌تر خود را خنک کنید. این علائم، شامل موارد زیر است:

  • سردرد ضربان‌دار
  • سرگیجه
  • گرفتگی عضلات
  • حالت تهوع
  • گیجی یا سردرگمی
  • عدم تعریق (علی‌رغم دمای گرم)

لباس مناسب به کویر متین آباد در تابستان

وقتی با آب‌وهوا یک منطقه آشنایی ندارید، انتخاب لباس مناسب ممکن است دشوار باشد. برای لذت بردن از ماجراجویی در کویر چه چیزی باید همراه داشته باشیم؟ چگونه برای کویر لباس بپوشیم؟ معمولاً سؤالاتی مانند این، برای کسانی که سفر به کویر را برای تابستان انتخاب کرده‌اند، پیش می‌آید. ما به شما می‌گوییم که چگونه لباس مناسب کویر متین آباد در تابستان را انتخاب کنید.

·      سرپوش

محافظت از سر، در یک محیط بیابانی بسیار مهم است. نه‌تنها برای محافظت از سر خود در برابر آفتاب شدید، بلکه همچنین محافظت در برابر باد و شن و ماسه را فراموش نکنید. شما می‌توانید از یک روسری یا یک‌تکه پارچه نخی استفاده کنید.

·      عینک

جلوگیری از آسیب‌ دیدن چشم در اثر اشعه ماورای بنفش (به‌خصوص در کویر) بسیار مهم است. پس همراه داشتن عینک آفتابی خود را فراموش نکنید. عینک آفتابی می‌تواند صورت شما را از وزش شن محافظت کند.

·      تن‌پوش یا پیراهن

از بدن خود در برابر آفتاب بی‌امان، دمیدن شن و هوای خشک محافظت کنید. شما می‌توانید با پوشاندن پوست خود تا حد امکان از آفتاب‌سوختگی در امان بمانید. حتماً لباس‌های 100% نخی یا کتان بپوشید. ترجیحاً لباس‌های گشاد با آستین بلند استفاده کنید. لباس‌های رنگ روشن برای هوای گرم مناسب‌تر هستند.

·      کفش

در طول روز، محافظت از پاهای خود در برابر شن‌های داغ صحرا با پوشیدن کفش‌های کتانی ضروری است؛ به‌خصوص در تابستان، زمانی که شن‌ها در طول روز داغ و سوزان می‌شوند. همچنین هنگام قدم‌زدن در دره‌ها و بالارفتن از صخره‌ها پوشیدن کفش کتانی بسیار مفید هستند. کسانی که عاشق دمپایی و صندل هستند، آن‌ها را هم همراه خود بیاورید. در ساعات خاصی از روز، مثل زمانی که در کمپ متین آباد هستید از آن‌ها می‌توانید استفاده کنید.

برای محافظت از پوستتان در برابر هوای کویر، ایده خوبی است که مرهم لب و صورت به همراه داشته باشید و البته برای محافظت از پوست بدون پوشش خود، ضدآفتاب نیز به همراه داشته باشید.

·      شلوار

به‌جز لباس آستین‌ بلند، در کویر باید شلوار بلند هم بپوشید. هدف این است که تا حد امکان پوست خود را بپوشانید. بهترین شلوار برای کویرنوردی، شلوارهای بلند و روشن رنگ است.

·      جوراب

یک جفت جوراب باکیفیت هنگام پیاده‌روی در کویر ضروری است تا از ایجاد تاول و سایر مشکلات پا در طول سفر جلوگیری کنید. شما باید پارچه‌ای را انتخاب کنید که هم از پاهای شما در برابر شن‌های سوزان صحرا محافظت کند و هم عرق را جذب کند.

·      گتر

گترها یک‌لایه محافظتی اضافی برای مچ پاها ارائه می‌دهند زیرا در هنگام پیاده‌روی یا دویدن در کویر از پاهای شما در برابر سنگ‌ها و زباله‌ها محافظت می‌کنند. گترهای بلند همچنین در برابر مار و عقرب‌گزیدگی مفید هستند.

تجهیزات رفاهی اقامتگاه متین آباد

به دلیل امکانات بالای گردشگری و رفاهی در اکو کمپ متین آباد، گردشگران زیادی تمایل دارند که برای گشت‌وگذار در کویر از این اقامتگاه کویری استفاده کنند. در این اقامتگاه می‌توانید از چادرهایی که مقاوم در برابر گزش حیوانات و گرما و بارش باران ساخته شده است و کومه‌های گلی با سقف گنبدی یا کاروان‌سرایی که احساس یک زندگی شاهانه و سنتی را برای شما به ارمغان می‌آورد استفاده کنید. همچنین در این مجموعه می‌توانیم از غذاهایی که با مواد اولیه کاملاً ارگانیک که در رستوران این مجموعه طبخ می‌شود لذت ببرید. همچنین در این اقامتگاه کافه‌ای که بر روی بام کاروان‌سرا احداث شده‌ است که در آن‌جا تمام کویر زیر پای شما قرار می‌گیرد. درست روبه‌روی رستوران فروشگاهی به نام خانم نعنا و آقای شوید وجود دارد شما در این فروشگاه می‌توانید از محصولات ارگانیک گرفته تا انواع صنایع‌دستی را پیدا کنید. خبر خوبی که برای کسانی که علاقه‌مند به فضای مجازی هستند این است که این مجموعه مجهز به اینترنت پُرسرعت، تلویزیون و پارکینگ است.

جمع‌بندی

آب‌وهوای بیابانی با درجه حرارت شدید با شرایط آب‌وهوایی بسیار متغیر، با محدوده دمایی بسیار بالا در روز مشخص می‌شود. برای این‌که بدانید در کویر چگونه لباس بپوشید، باید به خاطر داشته باشید که روزها در کویر بسیار گرم است در حالی‌که شب‌ها ممکن است بسیار سرد باشد. همچنین باید بدانید که محیط کویر به طور کلی خشک است، می‌توانید در معرض آب‌وهوای شدید مانند سیل ناگهانی، رعدوبرق، طوفان باد و طوفان شن قرار بگیرد. هنگام سفر به یک منطقه کویری، باید در روز لباس‌های خنک و سبک بپوشید. برای به حداقل‌رساندن اشعه‌های خطرناک فرابنفش خورشید، از لباس‌های رنگ روشن و راحت با الیاف طبیعی مانند کتان و پنبه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا