احکام دینیمذهبی

آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

دیدگاه مراجع نسبت به سیگار کشیدن در زمان روزه داری 

آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟
آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟

هر سال با شروع زمزمه های آغاز ماه مبارک رمضان دغدغه ذهنی بسیاری از افرادی که سیگار می کشند این می شود که آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند یا خیر؟. بعضی افراد چنین برداشت می کنند که دود سیگار جزء خوردنی ها و آشامیدنیها نیست، پس نمی بایست از مبطلات روزه باشد! در این پست به نظرات ، آراء و احکام در این مورد می پردازیم.امید آن داریم مقبول افتاده و تا انتها با ما همراه باشید.

پی نوشت:

مبطلات روزه: مواردی که روزه را باطل میکند را مبطلات روزه می نامند

 

نظر مراجع تقلید در مورد سیگار کشیدن در زمان روزه داری 

یکی از مسائلی که در این ماه باید مورد توجه قرار گیرد، مبطلات روزه است که انواع و اقسام مختلفی دارد. در این فرصت بر آن شده ایم تا به یکی از این موارد که علما در آن فتوایی داده اند بپردازیم.

از آنجا که برای آگاهی از باید و نباید‌های احکام دینی، باید به مراجع تقلید رجوع کرد، پاسخ این سؤال را که آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می‌کند یا نه، در رساله‌ها و استفتائات علمای دینی جست‌وجو کردیم.

آیت الله مکارم شیرازی:

کشیدن سیگار، قلیان و چپق، تمام اینها اشکال دارد، و اگر عمداً انجام دهند احتیاط واجب قضاى روزه است; بلکه استفاده از دخانیات در غیر حال روزه نیز حرام است.

احتیاط واجب آن است که روزه دار از کشیدن سیگار و تنباکو و سایر دخانیات پرهیز کند و بخار غلیظ نیز به حلق نرساند، ولى رفتن به حمام اشکال ندارد هر چند فضاى حمام را بخار گرفته باشد.

در احتیاط واجب، مقلد می‏تواند به همان احتیاطی که مرجع تقلیدش گفته است عمل کند، یا به فتوای مجتهد دیگری که پس از او، اعلم شناخته شده است رجوع نماید.

آیت الله بهجت:

عدم افساد روزه به وسیله غبار یا دود غیر غلیظ و غیر جایگزین غذا و غیر مقوى خالى از وجه نیست ولى أحوط اجتناب است.

آیت الله نورى:

روزه دار باید بخار غلیظى که در دهان مبدل به آب مى‏شود و نیز بنا بر احتیاط واجب دود سیگار و تنباکو و مانند اینها را به حلق نرساند.

 

آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟
آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟

آیت الله زنجانى:

در ماه مبارک رمضان سیگار کشیدن و استعمال سایر دخانیات به صورت آشکار به گونه‏ اى که بى ‏احترامى به روزه به شمار آید جایز نیست بلکه بنابر احتیاط در غیر این صورت نیز استفاده نشود و چنان چه روزه دار در ماه رمضان از دخانیات استفاده کند، بنا بر احتیاط در بقیه روز از کارهایى که روزه را باطل مى کند خوددارى کرده، روزه آن روز را نیز قضا کند.

آیت ‎الله سیستانی:

احتیاط واجب آن است که روزه‏ دار دود سیگار و تنباکو و مانند اینها از سایر دخانیات را به حلق نرساند و همچنین از رساندن سایر دودهای غلیظ به حلق، بنابر احتیاط واجب، پرهیز نماید.

آیت ‎الله صافی:

بنابراحتیاط واجب، روزه‌ دار نباید دود سیگار یا قلیان را به حلق برساند. اگر دود آن را فرو نبرند روزه را باطل نمى‌کند، ولى تظاهر به آن در این صورت، مناسب نیست و به احترام ماه مبارک ترک شود»

آیت ‎الله وحید خراسانی

بنابراحتیاط واجب روزه را باطل می‎کند ولی اگر کسی این کار را انجام داد واجب است در بقیه روز از مفطرات (چیزهایی که روزه را باطل می ‎کند) پرهیز کند و قضاء و کفاره بنابر احتیاط بر او واجب می ‎شود.

نکته ای که در احکام بسار مهم است و در نظرات مراجع، در موارد مختلف آمده است احتیاط واجب و احتیاط مستحب است در ادامه به تفاوت این دو می پردازیم تا ان شاء الله برای عمل به فتاوا دچار مشکل نشویم…

 

آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟
آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟

احتیاط واجب

احتیاط واجب , احتیاط بدون فتوا می‌باشد. یعنی مجتهد (به هر دلیلی) از پیش هیچ فتوای قطعی در این خصوص صادر نکرده است و فقط ذکر “احتیاط” یا “احتیاط واجب” عنوان مثال می‌ گوید:«اگر نذر کند که به فقیر معینی صدقه بدهد، نمی‏تواند آن را به فقیر دیگری بدهد و اگر آن فقیر بمیرد، بنابر احتیاط باید به ورثه او بدهد.»

در احتیاط واجب، مقلد می‏تواند به همان احتیاطی که مرجع تقلیدش گفته است عمل کند، یا به فتوای مجتهد دیگری که پس از او، اعلم شناخته شده است رجوع نماید.

احتیاط مستحب 

اما احتیاط مستحب، آن است که فقیه و مجتهد، پس از صدور فتوا، در آن احتیاط نیز بنمایند. مثل آن که بگوید: « در غسل ارتماسى اگر به نیّت غسل ارتماسى به تدریج در آب فرو رود تا تمام بدن زیرآب

قرار گیرد غسل او صحیح است و احتیاط آن است که یک دفعه زیر آب رود»؛ یا بگوید: « واجب است در رکعت سوم و چهارم نماز در حال ایستاده یک مرتبه تسبیحات اربعه یعنى: «سُبْحانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِوَ لا إِلهَ إِلّا اللَّهُ وَ اللَّهُ اکْبَرُ» بگویند و احتیاط آن است که سه مرتبه گفته شود».

در چنین شرایطی، مقلد مختار است که به فتوا بسنده و عمل نماید و یا احتیاط استحبابی آن را نیز به جای آورد. اما نمی‌تواند در این مسئله، به مجتهد دیگری رجوع نماید.

احکام روزه دازی ما را می توان در بخش احکام مذهبی جستجو کنید

 

آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟
آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟

استفتائات مراجع در مورد سیگار کشیدن در زمان روزه داری 

احتیاط واجب آن است که روزه دار دود سیگار و تنباکو و مانند اینها را هم به حلق نرساند . ولی بخار غلیظ، روزه را باطل نمی کند، مگر این که در دهان به صورت آب درآید و فرو دهد.

(گلپایگانی، خوئی، اراکی، فاضل، تبریزی:)

بخار غلیظ و دود سیگار..

(اراکی، گلپایگانی، خوئی، فاضل، تبریزی، سیستانی، صافی:) بقیه مسأله ذکر نشده.

مکارم:مسأله احتیاط واجب آن است که روزه دار از کشیدن سیگار و تنباکو و سایر دخانیات پرهیز کند و بخار غلیظ نیز به حلق نرساند، ولی رفتن به حمام اشکال ندارد هر چند فضای حمام را بخار گرفته باشد.

بهجت: مسأله عدم افساد روزه به وسیله غبار یا دود غیر غلیظ و غیر جایگزین غذا و غیر مقوی خالی از وجه نیست ولی أحوط اجتناب است.

نوری: مسأله روزه دار باید بخار غلیظی که در دهان مبدل به آب می شود و نیز بنا بر احتیاط واجب دود سیگار و تنباکو و مانند اینها را به حلق نرساند.

زنجانی:مسأله در ماه مبارک رمضان سیگار کشیدن و استعمال سایر دخانیات بصورت آشکار به گونه ای که بی احترامی به روزه به شمار آید جایز نیست بلکه بنا بر احتیاط در غیر این صورت نیز استفاده

نشود و چنانچه روزه دار در ماه رمضان از دخانیات استفاده کند، بنا بر احتیاط در بقیه روز از کارهایی که روزه را باطل می کند خودداری کرده، روزه آن روز را نیز قضا کند.

اگر مواظبت نکند و غبار یا بخار یا دود

اگر مواظبت نکند و غبار یا بخار یا دود  و مانند اینها داخل حلق شود، چنانچه یقین داشته که به حلق نمی رسد روزه اش صحیح است .

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

سیستانی: غبار یا دود..

گلپایگانی، فاضل، صافی، زنجانی، نوری:چنانچه اطمینان..

خوئی،تبریزی، سیستانی: چنانچه یقین یا اطمینان..

 

آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟
آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟

 

اراکی:ولی اگر اطمینان ندارد احتیاط واجب است که مواظبت کند.

خوئی، سیستانی: و اگر گمان می کرده که به حلق نمی رسد، بهتر آن است که آن روزه را قضا کند. (تبریزی:) و هم چنین اگر گمان می کرده که به حلق نمی رسد.

زنجانی:و اگر احتمال عقلایی می داده که به حلق می رساند، بنا بر احتیاط مستحب آن روزه باطل می باشد و اگر غبار و مانند آن به نحوی فرو رود که خوردن صدق می کند و آن را هم احتمال می داده، چنانچه تمام کردن روزه لازم باشد، بنا بر احتیاط آن را تمام نموده و چنانچه قضای آن در صورت بطلان لازم است بنا بر احتیاط آن را قضا هم بنماید.

مکارم: مسأله در جایی که احتمال می دهد غبار یا دود به حلق برسد باید احتیاط کند، ولی اگر یقین یا گمان داشته باشد به حلق نمی رسد، روزه اش صحیح است.

 اگر فراموش کند که روزه است و مواظبت نکند

اگر فراموش کند که روزه است و مواظبت نکند، یا بی اختیار غبار و مانند آن به حلق او برسد  روزه اش باطل نمی شود و چنانچه ممکن است باید آن را بیرون آورد.

فاضل:اشکال ندارد.

خوئی، تبریزی، سیستانی، مکارم، بهجت بقیه مسأله ذکر نشده.

اراکی، زنجانی: مسأله اگر فراموش کند که روزه است و (زنجانی: عمداً یا در اثر عدم مواظبت) یا بی اختیار غبار و مانند آن به حلق او برسد، روزه اش باطل نمی شود.

مطابق نظر آیت الله خامنه ای

روزه‌‌ دار بنابر احتیاط واجب باید غبار غلیظ را ـ مانند غبارى که از جارو کردنِ زمین خاکى بر مى‌‌خیزد ـ فرو ندهد، همچنین دود سیگار و دیگر دخانیات بنابر احتیاط واجب روزه را باطل مى‌‌کند.

 

روزه معتادین به سیگار

  •  من معتاد به سیگار هستم و در ماه مبارک رمضان هر چه تلاش مى‌‏کنم که تندخو نباشم نمى‌‏توانم و همین باعث ناراحتى زیاد افراد خانواده‌‏ام شده است و خودم هم از وضعیت دشوارم رنج مى‌‏برم، تکلیف من چیست؟

روزه ماه مبارک رمضان بر شما واجب است و بنا بر احتیاط واجب جایز نیست در حال روزه سیگار بکشید، و نباید بدون دلیل با دیگران تند برخورد کنید.

  • آیا کسى که معتاد به سیگار است و باید در روز حتماً چند سیگار بکشد مى‌‌تواند روزه بگیرد و روزه او صحیح است؟

بنابر احتیاط واجب روزه‌‌دار باید از دود‌هاى انواع دخانیات خوددارى نماید و در صورت اضطرار وجوب روزه ساقط نیست.

 

آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟
آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می کند ؟

استعمال دخانیات و مواد مخدر در زمان روزه داری 

  • حکم استعمال دخانیات مانند سیگار در حال روزه چیست؟

احتیاط واجب آن است که روزه‌‏دار از دودهاى انواع دخانیات و نیز مواد مخدّرى که از راه بینى یا زیر زبان جذب مى‌‏شود خوددارى کند.

استعمال «ناس» در حال روزه

  • . آیا ماده «ناس» که از توتون و غیر آن ساخته مى‌‏شود و براى چند دقیقه زیر زبان گذاشته شده و سپس از دهان بیرون انداخته مى‌‏شود، مبطل روزه است یا خیر؟

اگر آب دهان مخلوط به ماده «ناس» را فرو ببرد، موجب بطلان روزه‌‏اش مى‌‏شود.منبع: استفتائات رهبری.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

  •  کشیدن سیگار، قلیان و چپق، در حال روزه چه حکمى دارد؟

تمام اینها اشکال دارد، و اگر عمداً انجام دهند احتیاط واجب قضاى روزه است; بلکه استفاده از دخانیات در غیر حال روزه نیز حرام است. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

مطابق نظر آیت الله سیستانی

احتیاط واجب آن است که روزه‏ دار دود سیگار و تنباکو و مانند اینها از سایر دخانیات را به حلق نرساند و همچنین از رساندن سایر دودهای غلیظ به حلق، بنابر احتیاط واجب، پرهیز نماید. رساله توضیح

  •  آیا سیگار کشیدن در هنگام روزه را باطل می کند یا نه؟

بنابر احتیاط واجب باطل می کند.

 

همچنین توجه داشته باشید که جهت مشاهده و آشنایی با دیگر مبطلات روزه می توانید به مطالب مربوط به سر فرو بردن در آب و استفراغ عمدی روزه دار مراجعه نمایید.

 

منبع:هدانا

گردآوری:نماگرد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا