اخبار

ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان +همراه با مولودی خوانی

3/5 - (3 امتیاز)

میلاد حضرت علی اکبر علیه السلام در 11 شعبان

ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان
ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان

تولد حضرت علی اکبر در 11 شعبان سال 33 هجری قمری واقع شد .ایشان شبیه ترین افراد به پیامبر بودند و اولین شهید از طایفه بنی هاشم در روز عاشورا بودندحضرت علی اکبر جامع صفات و جمال وملکات نیکو بودند .

تولد حضرت علی اکبر 

حضرت علی اکبر علیه السلام در 11 شعبان سال 33 هجری دو سال قبل از کشته شدن عثمان به دنیا آمد. پس در روز عاشورا حدود 27 ساله بوده است.به نقل  از مورخان و علمای علم نسب حضرت علی اکبر از امام سجاد علیه السلام بزرگتر بوده است و امام سجاد در کربلا بیست و سه سال داشته است
قرائن نشان می دهد او نزد پدرش امام حسین  جایگاه بلندی داشته و بر همه اصحاب و اهل بیت حضرت به جز عمویش عباس علیه السلام مقدم بوده است.

مادر علی اکبر

لیلی دختر ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی است ،و عروه بن مسعودیکی از سادات اربعه در اسلام بود و از بزرگانی که رسول خدا او را مثل صاحب یاسین و شبیه ترین به عیسی بن مریم نامیدند .

 

ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان
ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان

ازدواج علی اکبر 

از حدیث بزنطی و بعضی عبارات زیارت آن جناب استفاده می شود که آن بزرگوار ازدواج نموده و دارای فرزند بودند .
روایت احمد بن ابونصر بزنطی گواه این مدعاست. بزنطی از حضرت رضا علیه السلام پرسید: آیا می توان با زنی و او ولد پدر او ازدواج کرد؟
حضرت فرمود: اشکالی ندارد.
سپس پرسید: گفته اند علی بن الحسین امام سجاد علیه السلام با دختر امام حسن مجتبی علیسه السلام و با ام ولد امام حسن ازدواج نمود.
امام فرمود: چنین نیست. امام سجاد علیه السلام با دختر امام حسن مجتبی ازدواج کرد و ام ولدی که گفتی مربوز به علی بن الحسین است که در کربلا به شهادت رسید و او را نیز به عقد خود درآورد.
این حدیث سندی است که علی اکبر علیه السلام در کربلا کنیزی داشته که برای او فرزندی آورده است.
امام صادق علیه السلام می فرماید:
«صلی الله علیک و علی عترتک و اهل بیتک و آبائک و ابنائک و امهاتک الاخیار الذین اذهب الله عنهم الرجس و طهرهم تطهیرا»
در این زیارت لفظ ابناء جمع است و دلالت بر بیش از دو نفر راد دارد. و عبارت علی عترتک دلالت بر خانواده دارد. عترت به معنی خانواده و فرزندان است که اگر علی اکبر علیه السلام نواده نداشت در کلام امام معصوم علیه السلام که آشنای به فن بلاغت و اقتضاء حال است وارد نمی شد.

 

ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان
ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان

فضایل علی اکبر 

1-شباهت او به پیامبر اکرم :این جوان خوش سیما در طاقت زبان و زیبایی صورت و سیرت و خلقت شبیه ترین مردم به رسول خدا بود،که آن حضرت جامع همه کمالات و صفات حسنه و اخلاق نیکو می باشد .و حضرت علی اکبر در تمام صفات و اخلاق چون حضرت محمد (ص) بود .

2- عصمت ان بزرگوار :عصمت همانند عدالت دارای درجات مختلف است و هیچ کس به درجه چهارده معصوم نمی رسد .لکن خداوند مقام عصمت و طهارت را به حضرت علی اکبر لطف فرمده است .که دوری از رجس وو پلیدی همان عصمت است .

3- شجاعت ایشان :حضرت علی اکبر شجاعت را از علی مرتضی به ارث برده بود .علامه مجلسی نقل می کند :آن حضرت به هر جانب روی می آورد گروهی را به خاک هلاکت می افکند .

4- تربیت شدن در دامان دو امام معصوم

 

ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان
ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان

 

تولد حضرت علی اکبر علیه السلام، روز جوان

تولدحضرت علی اکبر در سال 1397 در  روز 8 اردیبهشت واقعه شده است .این روز را روز جوان نامیده اند .

جوانی،بهترین دوران عمر یک فرد است بهار عمر و فصل پر هیاهوی زندگی است . بسیاری از پیروزی ها و کامیابی ها،و شکست و تلخی در همین دوران برای فرد اتفاق می افتد .هدفها و امال ها در این دوران شکل می گیرد و هدف زیبایی برای زندگی می شود و مسیر خوب یا بد زیستن را برای فرد رقم می زند . جوانی فرصتی است  ، تنها یک بار در اختیار همه قرار می گیرد و چون به انجام خویش برسد،پس «دورانن جوانی»، طلایی ترین فرصت ها و ناب ترین موهبت هاست و نمی توان در این نکته تردید کرد که هدر دادن روزگاران خوش جوانی و تباه کردن این بهار زندگانی، به اندوهی انبوه و حسرتی متراکم خواهد انجامید،جوان، نیازمند الگوست. اسوه و الگوی جوان، باید جوان باشد؛ تا فضایل و کمالات این جوان دست یافتنی و ملموس باشد. قرآن برای زندگی انسانها ،  الگو معرفی می کند؛ «و لکم فی رسول الله اسوه حسنه». اگر پیامبر و سبک زندگی نبوی اسوه و الگوست، هر شخص و سبک دیگری اگر بخواهد اسوه و الگو باشد، باید رنگ و بوی پیامبر را داشته باشد و «اشبه الناس خلقاً خُلقاً و منطقاً برسول الله» باشد.جوانان، نیازها ی مادی و معنوی  دارد؛ نیازهای مادی آنها که باید به و سیله انتخاب شغل خوب برطرف شود .و نیازهای معنوی که همان عبادت تهذیب نفس . که در تمامی این موارد چه در نیازهای مادی و معنوی بهترین الگو حضرت علی اکبر علیه السلام را می توان قرار داد.

 

 

گرد آوری : گروه مذهبی نماگرد 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا