نامها و معانی

معنی اسم آلپ – معنی آلپ – نام پسرانه ترکی

3.7/5 - (3 امتیاز)

[ type=”blue”] یکی از نام های اصیل و پسرانه ترکی آلپ است. معنی اسم آلپ در زبان ترکی، نیرو. توان. دلیر. پهلوانگفته شده است، در ادامه با دیگر معانی و اسم های مشابه این نام ترکی آشنا شوید.

معنی اسم آلپ
معنی اسم آلپ

معنی اسم آلپ

  • یکی دیگر از اسم های زیبا و اصیل ترکی، آلپ می باشد. مفهوم این نام ترکی، نیرو، توان، دلیر، پهلوان، سرسخت، لقب پهلوانان ترک، دشوار و سنگین بیان شده است.

 

معنی  اسم آلپ در لغت نامه دهخدا و فارسی

  • نام رشته کوهای عظیم اروپا که از بحر الروم ( مدیترانه ) تا اروپای مرکزی کشیده شده است. رشته کوه آلپ به سه دسته تقسیم می شود آلپ غربی که فرانسه و ایتالیا را از هم جدا می کند.دسته دوم آلپ مرکزی که تا مرتفعات دریاچه کم اامتداد دارد، الپ شرقی (اتریشی)

افراد مشهور با نام آلپ

  • آلپ ارسلان: عضدالدین ابوشجاع آلپ ارسلان محمد پسر چغری بیگ داوود دومین پادشاه از سلسله سلجوقی در ایران است،  که یکی از خوانین ترکان در ماوراءالنهر و بخارا بوده است. «آلپ ارسلان» یک لقب تمجیدی به زبان ترکی به معنای «شیر شجاع» می باشد.
  • آلپ ارسلان تورکش،  با نام اصلی «حسین فیض الله» سیاست مدار ملی گرای اهل ترکیه بود. تورکش مؤسس و رئیس حزب جنبش ملی گرا بود. او که جناح دست راست را در طیف سیاسی ترکیه نمایندگی می کرد در سال ۱۹۴۵ به اتهام «فعالیت های فاشیستی و نژادپرستانه» محاکمه شد اما در سال ۱۹۴۷ در دادگاه تبرئه گشت. وی در دهه ۱۹۴۰ به طرفداری از نازی ها متهم شد.
  • آلْپْ تَگین بنیانگذار سلسه غزنویان بود. او یکی از غلام افسران تُرک تبار در امپراطوری سامانیان بود و در سالهای پایان عمر خود در سالهای ۹۶۲ الی ۹۶۳ میلادی فرمانروای شبه-مستقل در شهر غزنی بود. وی پیش از فرمانروایی در غزنی، به سمت سپهسالار ارتش سامانیان در خراسان رسیده بود. پس از مرگ عبدالملک بن نوح، آلپ تگین برای تاخت وتاز به سوی هند رفت و در مسیر خود، ناگزیر شد از غزنه بگذرد. هنگامی که ابوعلی لویک حاکم غزنه اجازهٔ عبور به او نداد، پس از چهار ماه محاصره، شهر را تصرف کرد. سپس بنا به گفتهٔ جوزجانی، با دریافت منشوری از منصور بن نوح، موقعیت خود را تثبیت کرد.

کاربرد نام آلپ در دنیا

  • آلپ یکی از شهرستان های کشور اسپانیا می باشد که مساحت آن  ۴۴٫۲۵ کیلومترمربع و جمعیت ۱٬۷۴۵ نفر است.
  • آبسراهای پیش از تاریخ پیرامون آلپ: مجموعه ای از خانه های روی آب هستند که متعلق به ۵۰۰۰ تا ۵۰۰ سال پیش از میلاد هستند. از این مراکز پیش از تاریخی که تعدادشان ۱۱۱ مرکز است، ۵ مرکز در اتریش، ۱۱ مرکز در فرانسه، ۱۸ مرکز در آلمان، ۱۹ مرکز در ایتالیا، ۲ مرکز در اسلونی و ۵۶ مرکز در سوئیس است. آبسراهای پیش از تاریخ پیرامون آلپ؛ جزء میراث جهانی یونسکو و جاذبه های گردشگری در کشورهای مذکور به شمار می آیند.
  • اوت-آلپ:  پنجمین شهرستان فرانسه است. شهرستان اوت-آلپ در جنوب شرقی این کشور قرار دارد. این شهرستان زیرمجموعه ناحیه پروانس آلپ-کوت دازور می باشد . مساحت این شهرستان ۵٬۵۴۹ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۳۲٬۴۸۲ نفر است. این شهرستان در خلال انقلاب فرانسه بر پا گردید.
 

 

ریشه اسم آلپ

نوع: پسرانه

ریشه اسم: ترکی

معنی: نیرو. توان. دلیر. پهلوان. سرسخت. لقب پهلوانان ترک. دشوار. سنگین..

 

فراوانی اسم آلپ

فراوانی نام آلپ در دسترس نیست.

 

اسم های مشابه آلپ

آلپای ، آلا، آلپتکین، ولو، گلپ، پلم، للی، الا، پلت، للک، آلپان، آلپایا

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام آلپ میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این نام ترکی اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا