نامها و معانی

معنی اسم آرال – معنی آرال – نام پسرانه ترکی

4.6/5 - (7 امتیاز)
[ type=”blue”] یکی از نام های اصیل  و زیبای پسرانه ترکی آرال است. معنی اسم آرال در زبان ترکی دریایی که میان کوهها باشد بیان شده است در ادامه با دیگر معانی و اسم های مشابه این نام ترکی آشنا شوید.

معنی اسم آرال
معنی اسم آرال

معنی اسم آرال

 • یکی از نام های زیبا،  اصیل و پرطرفدار پسرانه ترکی آرال است . مفهوم این نام ترکی،دریایی که میان کوهها باشد. دریاچه. میانه بالا. اتاق. میانه. جنگل. نیزار یا خارزار دور برکه ها. جزیره. رشته کوه. کوهی که مرز میان اروپا و آسیاست. مستحکم و پایدارگفته شده است.

 

معنی آرال در لغت نامه دهخدا و فارسی

 • آرال. (اِخ ) نام دریاچه ٔ بزرگ مشهور بدریای آرال به آسیا در ترکستان غربی بوسعت 67 هزار کیلومترمربع. رود سیحون و جیحون بدان ریزد و این دریاچه بعلت خشکی هوای اطراف و ماسه و فُرش که رودها با خود بدان آرند رو بکاهش دارد.

 

کاربرد نام آرال

 • آرال جماعت و شهرکی در جنوب غربی کشور تاجیکستان است که در ناحیهٔ جامی ولایت ختلان قرار دارد. جمعیت این جماعت ۱۶۹۵۶ است.و شهرکی در جنوب غربی کشور تاجیکستان است که در ناحیهٔ واسع ولایت ختلان قرار دارد. جمعیت این جماعت ۲۵۳۳۹ است.
 • آرال آگ، (به آلمانی: Aral AG) شرکت نفتی آلمانی-لوگزامبورگی است، که دارای جایگاه های پمپ بنزین در کشورهای اروپای غربی و اروپای مرکزی می باشد. این شرکت، در سال ۱۸۹۸ در شهر بوخوم، آلمان تاسیس شد.
 • در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۱ شرکت بی پی شعبه آلمان، ۵۱٪ درصد از سهام این شرکت را خریداری کرد، سپس در ۱ فوریه ۲۰۰۲ شرکت بی پی بقیه سهام آرال را نیز، بدست آورد. درحال حاضر شرکت آرال آگ، بعنوان یکی از شرکت های تابعه کمپانی بی پی، محسوب می شود.
 • آرال اژدرها(نام علمی: Aralazhdarcho) نام یک سرده از تیره اژدرهایان است.
 • الار (به لاتین: Aral, Xinjiang) یک county-level city در جمهوری خلق چین است که در سین کیانگ واقع شده است.
 • آرال،قزاقستان (به لاتین: Aral) یک شهر در قزاقستان است که در Aral District واقع شده است. آرال ۲۹٬۹۸۷ نفر جمعیت دارد.
 • آرال قوم (به لاتین: Aralkum Desert) بیابانی است که از سال ۱۹۶۰ در بستر آنچه پیش از این دریاچه آرال بود پدیدار شده است. این بیابان در قسمت جنوبی و شرقی آنچه در کشورهای ازبکستان و قزاقستان از دریاچه آرال به جا مانده قرار گرفته است.
 • آلفارومئو آرال (Alfa Romeo RL) خودرویی است که در سال های ۱۹۲۲–۱۹۲۷تولید شده است.
 • طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور عقب بوده است. سیستم جعبه دندهٔ آن ۴ دنده به صورت دستی است.
 • اوچ آرال (به لاتین: Usharal) یک زیستگاه انسانی در قزاقستان است که در استان آلماتی واقع شده است.
 • Bedفورد آرال (Bedford RL) خودرویی است که در سال های ۱۹۵۳ تا early ۱۹۷۰sتولید شده است. طراحی آن موتور جلو، توزیع نیروی پیشران و خودرو چهار چرخ محرک بوده است. سیستم جعبه دندهٔ آن ۴ دنده به صورت دستی است.

 • دریاچه آرال یا دریاچه خوارزم (به قزاقی: Арал Теңізі، به ازبکی: Orol Dengizi) یک دریاچهٔ آب شور در آسیای میانه میان قره قالپاقستان در کشور ازبکستان در جنوب و قزاقستان در شمال بود.
  آرال در گذشته یکی از چهار دریاچهٔ بزرگ دنیا بود که ۶۸ هزار کیلومتر مربع وسعت داشت اما از دههٔ ۱۹۶۰ که دولت شوروی انحراف مسیر رودخانه های آمودریا و سیردریا به صحرای قره قوم (به منظور کشاورزی) را آغاز کرد، این دریاچه رفته رفته آب رفت و در سال ۱۹۸۷ به دو دریاچهٔ کوچک آرال شمالی و آرال جنوبی تقسیم شد. در سال ۲۰۰۴ مساحت آن به ۲۵٪ مساحت اصلی رسیده و درصد شوری آب آن ۵ برابر شد. دو دریاچه شمالی و جنوبی در سال ۲۰۰۷ به ۴ دریاچه یکی دریاچهٔ آرال شمالی، دو دریاچه در شرق و غرب دریاچهٔ جنوبی پیشین و یک دریاچهٔ کوچک بین دریای شمالی و جنوبی تقسیم شدند که همگی در مجموع ۱۰ درصد مساحت اصلی دریاچه را داشتند. در سال ۲۰۰۹ تصاویر ماهواره ای نشان داد که دریاچهٔ شرقی و دریاچهٔ جنوبی هم به کلی خشک شده و دریاچهٔ غربی نیز بسیار کوچک تر شده است. حداکثر عمق دریاچهٔ آرال نیز در سال ۲۰۰۸ حدود ۴۲ متر اندازه گیری شده است.
  بخش کوچک باقی ماندهٔ این دریاچه هم گرفتار آلودگی هایی نظیر دورریزهای آزمایشهای نظامی، کودهای شیمیایی، آفت کش ها، و پسماندههای پروژه های صنعتی و همچنین درصد نمک بسیار بالا شده است. آلودگی زیست بوم بزرگ ترین مشکل این پهنه آبی است.
  در پی کاهش مساحت این دریاچه صنعت در گذشته پر رونق ماهیگیری در آن تقریباً از میان رفت که موجب بیکاری و مشکلات اقتصادی زیادی شد. همچنین منطقهٔ اطراف دریاچه آرال دچار آلودگی های زیست محیطی مهیبی شد که با افزایش بیماری ها خود را نشان داد. پس روی آب دریاچه تغییرات آب وهوایی را نیز در منطقه ایجاد کرد که طی آن تابستان ها گرم تر و خشک تر و زمستان ها سردتر و طولانی تر شده اند.
  در سال های اخیر تلاش هایی از سوی دولت قزاقستان برای حفظ و احیای دریاچهٔ آرال شمالی صورت گرفته که موجب کاهش شوری آب دریاچه و افزایش تعداد ماهیان در برخی نقاط شده است. اما دریاچهٔ جنوبی شانس چندانی برای بقا ندارد. خشکیدن دریاچهٔ آرال یکی از بزرگ ترین فجایع زیست محیطی کره زمین به شمار می رود.

 • این دریاچه در گذشته بین ۴۳ تا ۴۶ درجه عرض جغرافیایی و ۵۸ تا ۶۲ درجه طول جغرافیایی قرار داشت.
 • شهرستان غَلّه آرال (Gallaorol District) یکی از شهرستان های ازبکستان واقع در استان جیزک است.مرکز این شهرستان شهر غله آرال است.معنی نام این شهرستان «جزیره غلات» است. (غله به معنی غله و گندم). پس از اینکه یکی از سیاست مداران ازبکستان شوروی کشتزارهای غله این منطقه را به جزیره هایی از غله تشبیه کرد این نام بر این شهر و شهرستان مربوطه نهاده شد.
 • فرودگاه لیژ/سی ان آرال (به انگلیسی: Liege/CNRL Aerodrome) یک فرودگاه خصوصی است که یک باند فرود شن دارد و طول باند آن ۹۷۸ متر است. این فرودگاه در کشور کانادا قرار دارد و در ارتفاع ۵۲۷ متری از سطح دریا واقع شده است.
 • مدار مقاومت-القاگر (به انگلیسی:(resistor–inductor circuit – (RL circuit) یک مدار الکتریکی است که از مقاومت، القاگری و یک منبع ولتاژ یا منبع جریان. ساده ترین مدار از نوع آرسی تشکیل شده از یک مقاومت و یک القاگر است. ساده ترین مدار از نوع آرسی تشکیل شده از یک مقاومت و یک القاگر است.
 • موش صحرایی آرال(نام علمی: Apodemus uralensis) نام یک گونه از تیره موشان است.

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف آ شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم آرال

نوع:پسرانه

ریشه اسم: ترکی

معنی: دریایی که میان کوهها باشد. دریاچه. میانه بالا. اتاق. میانه. جنگل. نیزار یا خارزار دور برکه ها. جزیره. رشته کوه. کوهی که مرز میان اروپا و آسیاست.

 

فراوانی اسم آرال

فراوانی نام آرال  برابربا 328 نفر است.

 

اسم های مشابه آرال

آرا، اورال، آراد، آراس، آران، آراز، آراد، ارام، اران، ازال، آسال، آریا، آرسا، اردا، آرتا، آرش آردا، ارکا، ارگ

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام آرال میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا