نامها و معانی

معنی اسم آرباس – معنی آرباس – نام پسرانه ترکی

4.7/5 - (6 امتیاز)
[ type=”blue”] یکی از نام های اصیل و پسرانه ترکی آرباس است. معنی اسم آرباس در زبان ترکی، مرد بسیار قوی بیان شده است در ادامه با دیگر معانی و اسم های مشابه این نام ترکی آشنا شوید.

 

معنی اسم آرباس
معنی اسم آرباس

معنی اسم آرباس

  • یکی از اسم های زیبا و اصیل ترکی آرایان می باشد .مفهوم این نام ترکیمرد بسیار قوی بیان شده است.

معنی آرباس در لغت نامه دهخدا

  • آرباس. (اِخ ) آرباسِس. نام مردی اساطیری ، فرمانروای مدی از طرف سارداناپال و گویند او با همراهی بلزیس حکمران بابل پادشاه آشور را برانداخت و خود را پادشاه مدی نامید.

معنی آرباس به فارسی

  • نام مردی اساطیری فرمانروای مدی آرباسس

افراد مشهور با نام آرباس

  • آرباس آتری معروف به آرباس کبیر دومین پسر آتروپات و سومین پادشاه آتروپاتکان و از خاندان آترو بود وی اغلب در میدان جنگ بود مادر وی ویانا اولین همسر آتروپات بود که توسط آنیسا همسر دوم آتروپات به قتل رسید آرباس و مادرش ویانا مورد لطف و توجه و فراوان و بیش از حد پدرش بودند و همین موجب خشم و نفرت و حسادت برادر او آرته بازان و بالخصوص مادرش آنیسا شده بود از این رو او از کودکی تا بزرگسالی با مشکلات فراوانی مواجه شد که اغلب اوقات پدر او او را از دام این مشکلات نجات داد با اینکه در گذشته رسم بود که پسر بزرگ پادشاه می شد اما احتمالاً آتروپات قصد داشت وی را جانشین خود کند از این رو از کودکی به دستور او آموزش هایی همچون فلسقه وشمشیربازی ونبرد و علم داده شد از این رو او در بزرگسالی مردی قوی بار آمد ولی برادر او آرته بازان در آموزش ها هیچ علاقه ای از خود نشان نمی داد و تنها در نبرد مهارت داشت از رو دیگر مادر آرته بازان یک یونانی الاصل بود و احتمالاً پادشاه دوست نداشت که جانشینش یک نیمه یونانی باشد با این حال کار آتروپات نیمه تمام ماند و یک هفته قبل از اعلام جانشینی آرباس در نبرد لاکسیاس جان خود را از دست داد بعد از این ماجرا آرته بازان از فرصت استفاده کرد ورسما تاجگذاری کرد ولی پادشاهی او مدت زیادی طول نکشید (حدوداً دو سال) زیرا مورد هجوم ارتش سلوکی قرار گرفت و از خود مقاومت زیادی نشان نداد و تابع سلوکیه شد او سرانجام به خاطر استفاده بیش از حد مشروب درگذشت آرباس از این فرصت استفاده کرد و قیام بزرگی علیه سلوکیه تشکیل داد و بعد از بیرون کردن سپاهیان سلوکی وگرفتن یک مراسم تدفین برای پدرش سه ماه بعد تاجگذاری کرد و خود را پادشاه آتروپاتکان خواند او با نبردهای متداولی علیه سلوکیان انجام داد و همچنین مانند پدرش هیچکدام از فرماندهان و مناطق سلوکی ویونانی نشین را به رسمیت نشناخت.

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف آ شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم آرباس

نوع:پسرانه

ریشه اسم: ترکی، فارسی

معنی: مرد بسیار قوی، آرباسس.

 

فراوانی اسم آرباس

فراوانی نام آرباس در دسترس نیست

 

اسم های مشابه آرباس

وارباس، آرباسس، آراس، آربس، اربس، آرسس، آریاس، آرسام، آرسان، آرسام، آرتس، آرداد، برجاس، برتاس، آرسن، ارسن

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام آرباس میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا