نامها و معانی

معنی اسم آرگون – معنی آرگون – نام پسرانه ترکی

4.1/5 - (9 امتیاز)
[ type=”blue”] یکی از نام های اصیل و پسرانه ترکی آرگون است. معنی اسم آرگون در زبان ترکی، روز تمیز و روز پاک گفته شده است، در ادامه با دیگر معانی و اسم های مشابه این نام ترکی آشنا شوید.

معنی اسم آرگون
معنی اسم آرگون

معنی اسم آرگون

 • یکی از اسم های زیبا و اصیل ترکی آرگون می باشد. مفهوم این نام ترکی روز تمیز و روز پاک بیان شده است.

معنی آرگون به فارسی

( اسم ) عنصری شیمیایی گازیست ساده بیرنگ بی بو و بی طعم که یک صدم هوا را تشکیل میدهد .
تاریخ گذاری پتاسیم ـ آرگون:[potassium-argon dating] [باستان شناسی] نوعی روش تاریخ گذاری ایزوتوپی برای تعیین قدمت صخره یا معدن با تشعشعات پتاسیم 40

معنی آرگون در فرهنگ معین

(گُ) [ فر. ] (اِ.) عنصری شیمیایی ، گازی است ساده ، بی رنگ ، بی بو و بی طعم که یک صدم هوا را تشکیل می دهد.

آرگون در دانشنامه ویکی پدیا

 • آرگون با علامت اختصاری Ar در جدول عناصر دارای شماره اتمی ۱۸ است. این عنصر در گروه ۱۸ (گازهای نجیب) قرار دارد. از این رو، هیچ ترکیبی از آن به صورت طبیعی وجود ندارد. گاز آرگون در اتمسفر زمین تا حدود ٪۱ موجود است. بیشتر این حجم آرگون، آرگون-۴۰ است که از واپاشی پتاسیم-۴۰ در جو بر اثر پرتوهای کیهانی تولید شده است. در جهان، آرگون-۳۶ بسیار فراوان تر از آرگون-۴۰ است. زیرا از محصولات سنتز هسته ای ستاره ای در ابرنواخترها می باشد.
 • آرگون از واژه ای یونانی به معنی تنبل یا غیرفعال گرفته شده است. دلیل این نام گذاری، بی اثر بودن آرگون و عدم فعالیت شیمیایی آن است. برای استفاده صنعتی، آرگون را به روش تقطیر جزء به جزء، از هوای مایع جداسازی می کنند. آرگون برای به وجود آوردن نورهای زنده استفاده می شود. همچنین دارای مصارفی در صنایع جوشکاری، طیف بینی و تولید تیتانیوم نیز می باشد.
 • شهر آرگون (به روسی: Аргун) در کشور روسیه و در جمهوری چچنستان واقع شده است.
 • آرگون یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی شرقی بخش سراجو شهرستان مراغه واقع شده است.
 • آرگون ۱۸ (انگلیسی: Argon 18) یک شرکت دوچرخه سازی در کشور کانادا است.این شرکت در سال ۱۹۸۹ تاسیس شده و در شهر مونترآل قرار دارد، تیم های مطرحی همچون تیم آستانه از دوچرخه های شرکت آرگون ۱۸ استفاده میکنند.
 • آرگون فلوروهیدرید (به انگلیسی: Argon fluorohydride) با فرمول شیمیایی HArF یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 59.954 g/mol می باشد.
 • آزمایشگاه ملی آرگون (به انگلیسی: Argonne National Laboratory) مشهور به (ANL) یک مرکز علمی فدرال در ایالت ایلینوی آمریکا است.چشمه فوتون پیشرفته قسمتی از این آزمایشگاه است.
 • گاز نجیب آرگون دارای ۲۴ ایزوتوپ شناخته شده (۳۰Ar تا ۵۳Ar) و یک ایزومر (۳۲mAr) است که در این میان تنها سه ایزوتوپ ۳۶Ar, ۳۸Ar, و ۴۰Ar به طور طبیعی پایدار هستند. پایدارترین ایزوتوپ پرتوزای آرگون ۳۹Ar بوده که ۲۶۹ سال نیمه عمر دارد.
 • در روش تاریخ گذاری پتاسیم و آرگون(به انگلیسی: Potassium–argon dating به اختصار K–Ar dating) تاریخ گذاری اشیای تاریخی بر اساس بررسی نیمه عمر ۱٫۳ میلیارد ساله رادیو ایزوتوپ پتاسیم-۴۰ و فرایند تبدیل شدن آن به رادیو ایزوتوپ آرگون-۴۰ انجام می شود. در این روش نشان داده می شود که شی چه زمان برای آخرین بار حرارت داده شده بنابراین قدمت تقریبی شی تاریخی به دست می آید. از مشکلات این روش درصد خطای بالا ی آن و غیر دقیق بودن آن است.
 • تهاجم آرگون (انگلیسی: Meuse-Argonne Offensive)، یا نبرد جنگل آرگون، مهمترین نبرد در طول جنگ جهانی اول و بزرگترین عملیات ایالات متحده آمریکا با اعزام ۱٫۲ میلیون سرباز، در خاک اروپا می باشد.
 • جنگل آرگون (به فرانسوی: Argonne (région))، یک نوار طولانی از جنگل های وحشی در شمال شرقی فرانسه است. در این جنگل نبردهای بسیاری از جمله نبرد والمی، جنگ جهانی اول و تهاجم آرگون اتفاق افتاده است.
 • گورستان یادبود آمریکاییان آرگون
 • مونت فایوکون-دی آرگون (به فرانسوی: Montfaucon-d’Argonne) یک کمون در فرانسه است که در کمون مونت فایوکون-دی آرگون واقع شده است.
[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف آ شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم آرگون

نوع:پسرانه

ریشه اسم: ترکی،

معنی:روز تمیز. روز پاک

 

فراوانی اسم آرگون

فراوانی نام آرگون در دسترس نیست

 

اسم های مشابه آرگون

گون، فرگون، یورگون، آورون، آرگ، زرگون، آروان، ارون، ارگ، پرنون، ردگون، گلگون،آرن

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام آرگون میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا