نامها و معانی

معنی اسم ارکنه – معنی ارکنه – اسم پسرانه ترکی

4.3/5 - (3 امتیاز)
[ type=”blue”]  اسم ارکنه یکی از اسم های پسرانه ترکی است. این اسم در زبات ترکی به معنی کوه. کمر. سینه کش، معدن است. برای آشنایی بیشتر با معانی این اسم با ما همراه باشید.

معنی اسم ارکنه - معنی ارکنه - اسم پسرانه ترکی

معنی اسم ارکنه

  1. کوه. کمر. سینه کش. معدن
  2. ارکنت. [ اَ ک ُ ] (معرب ، اِ) اَرخون. اَرکئون. اَرکون. در قدیم ، قاضی بزرگ جمهوریهای یونان.  مهتر ترسایان.  رئیس. حاکم. ج ، اراکنه: فلما علم الرؤساء فی وقته من الکهنه والاراکنه.
  3. ارکنه. [ اَ ک َ ن َ ] (اِخ ) نهربزرگی است در ولایت ادرنه. این رود از دامنه های غربی سلسله ٔ استرانجه که در نزدیکی سواحل بحر اسود واقع است، سرچشمه میگیرد. گاهی بسوی جنوب و گاهی بطرف شمال متمایل میشود و بسوی مغرب جاری میگردد و در اثنای جریان با آب دره های چورلی ، بیاض کوی ، صیجاق دره ، قره آغاج متصل میشود، و در نزدیکی بابااسکی ، آب ِ یوجه دره که در طرف چپ از کوه سیاه و خیربولی جریان دارد و نیزآب گچی دره سی که در طرف راست از حدود روملی شرقی و قرق کلیسا جاری است و همچنین آب دره قله لی که از طرف راست روان است بدان ریزند و از حوالی شمالی قصبه جسر ارکنه (یا اوزون کوپری ) در قرب 15 هزارگزی شمال ایپصاله به رود مریج ریخته میشود. خط آهن روملی از برابر چورلی تا نزدیکی جسر ارکنه موازی مجرای این نهر ممتد است. مجرای آن قریب 230 هزار گز و حوزه ٔ آن در حدود 15000 گز مربع است. قسم اعظم سنجاق قرق کلیسیا وقسمتی از سنجاقهای کوه تکفور، کلیبولی و ادرنه در محیط این حوزه واقع شده و نام باستانیش آغریانس میباشد.
  4.  ارکنه قون ارکنه قون . [ ] (اِخ ) (کمرتند) منزلی از ترکستان که طبق داستانها ایلخان مغول معاصر توربن فریدون پس از شکست یافتن از او بدانجا گریخت.
  5.  ارکنه قوما ارکنه قوما. [ ] (اِخ ) زن اوکتای قاآن و مادر قدان اغول .

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف الف شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم ارکنه

نوع: پسرانه

ریشه اسم: ترکی
معنی:  کوه. کمر. سینه کش. معدن، رودی در ولایت اردنه،

 

فراوانی اسم ارکنه

اطلاعاتی در این مورد این اسم در دسترس نیست.

 

اسم های مشابه ارکنه

ترانه، ارکنا، ارکین، ارکیا، فرانه،  فارینا، ایرانه، ارناک، آرینا، ارتنا، ایرنه، آرامه

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام اسم ارکنه میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا