نامها و معانی

معنی اسم آشیل – معنی اشیل – نام پسرانه ترکی

4/5 - (6 امتیاز)
[ type=”blue”] یکی از نام های اصیل و پسرانه ترکی آشیل است. معنی اسم آشیل در زبان ترکی، آجیل و تنقلات گفته شده است، در ادامه با دیگر معانی و اسم های مشابه این نام ترکی آشنا شوید.

معنی اسم آشیل
معنی اسم آشیل

معنی اسم آشیل

 • یکی دیگر از اسم های زیبا و اصیل ترکی، آشیرال می باشد .مفهوم این نام ترکی، آجیل و تنقلات بیان شده است.

معنی آشیل در لغت نامه دهخدا

 • آشیل. (اِخ ) نامی از نامهای یونانی. رجوع به اخلوس و اخیلوس شود.

 

معنی آشیل به فارسی

 • از ارباب انواع یونان پسر [ تتیس ] و پله مشهور ترین قهرمان یونان در داستان ایلیاد وی [ هکتورو را بقتل رسانید و عاقبت بدست پاریس بسبب تیر مسمومی که پاشنه پای او خورد کشته شد .

آشیل در دانشنامه ویکی پدیا

 • آشیل (به یونانی: Ἀχιλλεύς, Akhilleus) شکل فرانسوی نام آکیلیس قهرمان اسطوره ای یونان در داستان جنگ تروآ است. آشیل پسر پلئوس (پهلوان یونانی و از یاران هراکلس) و یک پری دریایی به نام ثتیس بود. او قویترین جنگجوی یونانیان در جنگ تروا بود و قهرمان حماسه ایلیاد هومر است. همه پیکر او به جز پاشنه پایش رویین بود و همین بخش تنش هم مرگ او را رقم زد.
  آشیل که از مادری آسمانی به نام تتیس و پدری فانی به دنیا آمده و مقدّر شده یا عمری طولانی داشته باشد یا عمری کوتاه در عوض نامش در تاریخ بماند. مادرش که می خواهد او عمری طولانی داشته باشد به او لباس زنانه می پوشاند اما در نهایت جنگجویی بزرگ می شود و به عبارت بهتر بزرگترین جنگجوی سراسر یونان شد. تتیس فرزندش را در کودکی در رودخانه استوکس غوطه ور ساخت و به ترتیب او رویین تن شد البته جز پاشنه پایش که در دست مادر بود.
  قبل از به دنیا آمدن آشیل، مادرش تتیس دیده بود که آشیل یا زندگی طولانی و خسته کننده ای خواهد داشت یا زندگی کوتاه اما درعوض نام او در تمام طول تاریخ به خاطر سپرده می شود. تتیس که ترجیح می داد پسرش زندگی بیشتری داشته باشد تصمیم گرفت لباسی دخترانه برتن او کند تا به دنبال جنگ نرود. اما روزی فرا رسید که اودیسئوس هوشمند آشیل را فریب داد. اودیسئوس دختران را به صف کرد و هدایای مختلفی را در جلوی آن ها قرار داد و آشیل تنها کسی بود که از بین هدایا شمشیر را انتخاب نمود و همین مسئله ثابت کرد او یک مرد است. تتیس آشیل نوزاد را به جهان زیرین برد و او را از پاشنه گرفته، در رود سیاه جهان مردگان یعنی استوکس فروکرد و باعث شد بدنش فناناپذیر شود. تمام تن او جز پاشنه که در دست مادر بود به آن آب آغشته شد و تنها آن نقطه آسیب پذیر باقی ماند که بعدها به نام پاشنه آشیل به معنی نقطه ضعف یک فرد معروف گشت. همچنین پلئوس آشیل را نزد سانتور کیرون سپرد تا به او آموزش دویدن دهد، و وی بادپا شد.آشیل ۵۸۸:سیارک ۵۸۸ (به انگلیسی: 588 Achilles، نامگذاری:1906TG) پانصد و هشتاد و هشتمین سیارک کشف شده است که در ۲۲ فوریه ۱۹۰۶ و در هایدلبرگ کشف شد.
 • آشیل امانا (انگلیسی: Achille Emaná؛ زادهٔ ۵ ژوئن ۱۹۸۲) یک بازیکن فوتبال اهل کامرون است.تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.وی همچنین در تیم ملی فوتبال کامرون بازی کرده است.
 • آشیل دووِریا (فرانسوی: Achille Devéria; ۶ فوریهٔ ۱۸۰۰ – ۲۳ دسامبر ۱۸۵۷(1857-12-23)) نقاش و چاپگر اهل فرانسه بود که بیشتر به خاطر پرتره هایش از هنرمندان و نویسندگان مشهور شناخته می شود.انوره دو بالزاک، حدود ۱۸۲۰ فرج لیسی زنی برای زنی دیگر آبرنگی از یک لیبرتین بازی های کوچک معصومانه . او همچنین برندهٔ نشان لژیون دونور شده است.
 • آشیل سوشار (انگلیسی: Achille Souchard؛ ۱۷ مه ۱۹۰۰ – ۲۴ سپتامبر ۱۹۷۶) دوچرخه سوار اهل فرانسه بود.وی در مسابقات کشوری و بین المللی در مجموع برندهٔ ۱ مدال طلا شده است.
 • آشیل ون آکر (انگلیسی: Achille Van Acker؛ ۸ آوریل ۱۸۹۸ – ۱۰ ژوئیه ۱۹۷۵(1975-07-10)) یک سیاست مدار اهل بلژیک بود.
 • پاشنه آشیل، دلالت بر ضعفی علی رغم سلامت و قدرت عمومی دارد که می تواند منجر به زوال شود. گرچه ریشه اساطیری، اشاره بر آسیب پذیری فیزیکی دارد اما در استعارات کنونی می تواند بر هر خصلتی که منجر به شکست شود تعمیم داده شود.
 • تاندون آشیل قوی ترین و بلندترین تاندون در پای انسان است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می سازد.
  در اساطیر یونانی چنین آمده است که پیشگویی شد، آشیل در جنگی بر اثر اصابت تیر مقتول خواهد شد. بنابراین مادرش تتیس مایل نبود که فرزندش کشته شود. او آشیل را به رود ستوکس برد. گفته می شد اگر کسی در آن شسته شود دارای قوهٔ آسیب ناپذیری خواهد شد. تتیس فرزندش را در آن رود شست. اما چون او فرزندش را از پا گرفته بود تا بدنش را بشوید، پاهای وی آسیب پذیر باقی ماند. او در جنگ های زیادی جنگید و زنده ماند.
 • جراح ماهی آشیل (نام علمی: Acanthurus achilles) نام یک گونه از سرده جراح ماهی است.این گونه ماهی در اقیانوس آرام یافت می شود.اندازه این گونه ماهی نسبتاً متوسط می باشد.حد اکثر طول ثبت شده برای این گونه ماهی ۲۵ سانتی متر می باشد.تغذیه این ماهی از جلبک های دریایی صورت می گیرد.این گونه ماهی در جزایر مرجانی واقع در ،جزایر هاوایی و جزایر پیت کرن و جزایر ماریانا و در کوشرهایی همچون مکزیک و گواتمالا یاف می شود.
 • خشم آشیل (به زبان ایتالیایی: L’ira di Achille- به زبان انگلیسی: The Fury of Achilles) یک فیلم ایتالیایی و محصول سال ١٩۶٢ میلادی است.از بازیگران این فیلم می توان به گوردون میچل اشاره نمود.
 • تاندون آشیل :تاندون یا وتر از بافت های فیبرمانند است که معمولا عضله را به استخوان متصل می کند و توانایی مقاومت دربرابر کشش را دارا است. تاندون آشیل (Achilles tendon) قوی ترین و بلندترین تاندون در پای انسان است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می سازد.تاندون آشیل جراحی بر روی تاندون آشیل
  عضله گاستروکنمیوس بعد از ساق پا در انتهای خود تبدیل به تاندون می شود و بعد از یکی شدن با تاندون عضله سولئوس تاندون آشیل را درست می کند. تاندون آشیل یا تاندون کالکانئوس به پشت استخوان پاشنه یا کالکانئوس می چسبد. این عضله موجب پلانتار فلکشن یا به پایین آمدن پا می شود و نقش بسیار مهمی در راه رفتن، دویدن و جهیدن دارد. وظیفه این تاندون پایین آوردن مچ پا است.
 • عدد آشیل یک عدد پرتوان است ولی توان تمام نیست.عدد صحیح مثبت nپرتوان است اگر، برای هر مقسوم علیه اول یا عامل اول p از n، P 2 {displaystyle P^{2}} نیز یک مقسوم علیه باشد. به عبارت دیگر، هر عامل اول به صورت مربع ظاهر شود. تمام اعداد آشیل پرتوان هستند ولی تمام اعداد پرتوان عدد آشیل نیستند. تنها آنهایی که به صورت M k {displaystyle M^{k}} ، و(m,kدو عدد صحیح مثبت بزرگتر از ۱)نمی توان بیان کرد.
 
[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف آ شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم آشیل

نوع:پسرانه

ریشه اسم: ترکی

معنی: کارآزموده. مجرب

.

فراوانی اسم آشیل

فراوانی نام آشیل در دسترس نیست

 

اسم های مشابه آشیل

یاشیل، آلیش، یشیا، آییش، آشی، شلیل، الیا، شمیل، اشلی، یشیم، آلیا، آییا

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام آشیل میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این نام ترکی اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا