نامها و معانی

معنی اسم آتابای – معنی آتابای – اسم اصیل پسرانه ترکی

4.2/5 - (9 امتیاز)
[ type=”blue”]یکی دیگر از  اصیل ترین نام های زیبای پسرانه ترکی آتابای است، معنی اسم آتابابای در زبان ترکی پدربزرگ. مربی. مقامی در دربار سلجوقیان بیان شده است،  آتابای دارای ریشه ترکی و چینی است، در ادامه شما عزیزان همراه می توانید با معنی فارسی و اسم های  مشابه این نام ترکی آشنا شوید.

 

معنی اسم آتابای
معنی اسم آتابای

معنی اسم آتابای

 • معنی اسم آتابای در زبان ترکی، پدربزرگ. مربی. مقامی در دربار سلجوقیان. پیران کارآزموده که تربیت شاهزادگان سلجوقی به آنان واگذار میشد. به صورت «اتابِک» وارد زبان عربی و به صورت «آتابای» و «اَتابک» وارد زبان فارسی و به صورت Atabeg و Atabek وارد زبان انگلیسی شده است.
 • معنی: آتا (ترکی) + بای (چینی )، پدربزرگ، نام یکی از طوایف بزرگ ترکمن در ایران

 

معنی آتابای در لغت نامه دهخدا و به فارسی

 • آتابای. (اِخ ) نام تیره ای از ترکمانان. رجوع به اَتابای شود.

 

کاربرد نام آتابای

 • ابوالفتح آتابای معاون وزیر دربار در دوران محمدرضا پهلوی و پدر کامبیز آتابای بود.
 • سیروس آتابای (متولد ۱۵ شهریور ۱۳۰۸ خورشیدی در تهران – درگذشته ۶ بهمن ۱۳۷۴ خورشیدی در آلمان) شاعر ایرانی آلمانی بود. وی که بیشتر به زبان آلمانی شعر می سرود، در میان شاعران معاصر آلمانی شخصیتی مطرح و برجسته بود.
 • ضیا آتابای متولد ۳۰ مارس ۱۹۴۲ خواننده پیش از انقلاب در ایران بود که تلویزیون ملی ایران (آمریکا) را بنیان گذاشت.
 • هادی آتابای یا حدیکجان آتابای ملقب به سرلشکر دکتر هادی اتابای از نظامیان برجسته دوره پادشاهی رضاشاه پهلوی بود. او همچنین فرزند پدرخوانده رضاشاه یعنی برادر ناتنی او بود. وی همسر همدم السلطنه پهلوی (اولین فرزند رضا شاه) و از اعضاء قشون نظامی رضا شاه بود که نخست در سال ۱۳۰۰ خورشیدی بنیان نهاده شد. ازدواج هادی آتابای با دختر رضاشاه عاملی برای حضور مداوم خانواده آتابای در دربار پهلوی گردید. در هنگام تشکیل قشون نظامی به وسیله رضا شاه، هادی آتابای درجه سرهنگی داشت. او در سال ۱۳۰۷ خورشیدی و هنگامی که رئیس صحیه ارتش رضا شاه بود، به درجه سرتیپی نائل می شود. پیشرفت نظامی او تا درجه سرلشکری (۱۳۲۰ خورشیدی) ادامه پیدا می کند. ثمره ازدواج وی با همدم السلطنه دو پسر به نامهای امیررضا آتابای و سیروس آتابای و یک دختر به نام سیمین آتابای بود.
  در آبان ۱۳۲۰ خورشیدی و در خلال دوران مخالفت رضا شاه با متفقین، بسیاری از امرای ارتش از جمله سرلشکر هادی آتابای، اجباراً بازنشسته می شوند. سرلشکر هادی آتابای پس از بازنشستگی به وزارت بهداری منتقل می شود.
 • کامبیز آتابای (۱۳۱۸ در تهران) دهمین رئیس فدراسیون فوتبال ایران و ششمین رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا بود. او که پسر ابوالفتح آتابای است، پیش از انقلاب «مدیر کل فنی و خدمات عمومی» (رئیس تشریفات) در دربار پهلوی بود و پس از انقلاب رئیس دفتر فرح پهلوی شد.
 • آتابای ریشه ترکی استانبلی نیز دارد، به عنوان فامیلی از آن استفاده می شود، که بسیار با اصالت هستند و  خاندانی بسیار ثروتمندند.
 • آتابای در چین پدر بزرگ معنی میشود (منظور پدربزرگ فامیل نیست ، منظور فرد بزرگ و سرشناس است )

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف آ شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم آتابای

نوع:پسرانه

ریشه اسم: ترکی،چینی

معنی:  پدربزرگ. مربی. مقامی در دربار سلجوقیان. پیران کارآزموده که تربیت شاهزادگان سلجوقی به آنان واگذار میشد. به صورت «اتابِک» وارد زبان عربی و به صورت «آتابای» و «اَتابک» وارد زبان فارسی و به صورت Atabeg و Atabek وارد زبان انگلیسی شده است.

 

فراوانی اسم آتابای

فراوانی نام آتاپای  در دسترس نیست.

 

اسم های مشابه آتابای

آتابیگ، آتابیک و آتاش،تابا،اتابک، آنتای، آناتای، آتیجی، بتابی، اتیال، اکتای،اگتای،

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام اسم آتابای میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا