خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
خانه » فرهنگ و هنر » نامها و معانی » معنی اسم اتابک – معنی اتابک – اسم های پسرانه ترکی

معنی اسم اتابک – معنی اتابک – اسم های پسرانه ترکی

اسم اتابک یکی از نام های اصیل ترکی است که به معنی پدر بزرگ، وزیر بزرگ و مربی کودک به ویژه شاهزادگان است. در ادمه شما را با معنانی بیشتری از این اسم آشنا می کنیم.
معنی نام اتابک - معنی اتابک - اسم های پسرانه ترکی

معنی نام اتابک – معنی اتابک – اسم های پسرانه ترکی

 

معنی اسم اتابک :

  • اتابک در اصل لغت ترکی است که از زمان سلجوقیان رواج داشت. معنی آن پدربزرگ بود. لغت اتابک مرکب از دو کلمه آتا و بک مخفف بیوک، به معنی بزرگ است، این اصطلاح در دربارهای ایران معمول به معنی آموزگار سلطان و گاهی به معنی بزرگ ایل استفاده شده.
  • پدربزرگ، عنوانی که در دستگاه حکومتی سلجوقی به غلامان ترکی که از خود شایستگی نشان می دادند داده می شد و به عنوان مربی شاهزادگان تعیین می شدند.
  • در دوره سلاجقه، لله ها و معلم سرخانه های فرزندان شاه را اتابک خطاب می کردند. این افراد گاه به مقام صدارت نیز می رسیدند. به تدریج و در دوره های بعد گاه به صدراعظم، اتابک یا اتابک اعظم نیز خطاب می شد. افرادی مانند علی اصغرخان اتابک و امیرکبیر، در دوره قاجاریه لقب اتابک اعظم داشته اند. در دوره مظفرالدین شاه، برخی از شاهزادگان مانند عین الدوله نیز، لقب اتابکی گرفتند. امروزه درنقاط مختلفی از ایران خانواده هایی با این فامیلی وجود دارند ازجمله :گروهی در تهران، یاسوج(دشتروم) ، دهدشت و…
  •   میرزاعلی اصغرخان اتابک: [۱۲۷۴-۱۳۲۵ قمری] دولتمرد ایرانی، ملقب به امین سلطان، که در زمان سه پادشاه سه بار صدر اعظم شد و سرانجام به دست یکی از مجاهدان آذربایجانی کشته شد؛
  • نصرت‌الدین ابوبکر: از اتابکان آذربایجان [۵۸۷-۶۰۷ قمری] ملقب به اتابک ابوبکر، از سپاهیان ملکه‌ی گرجستان شکست خورد و بخشی از قلمرواش را از دست داد.
  • وزیر بزرگ.
  • حاکم محلی.
بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم اتابک

نوع: پسرانه
ریشه اسم: ترکی
معنی:پدر بزرگ، وزیر بزرگ، حاکم محلی، مربی کودک به ویژه شاهزادگان

فراوانی اسم اتابک

فراوانی نام اتابک در ایران تا سال ۱۳۹۸برابر است با :۲۹۴۱

 

اسم های مشابه اتابک

آتا، آتابادی، ایبک، آبیک، دادبیک، ازبک، اترک، آتاشا، ارتاک، آتارا، بتابی

 

اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام اسم اتابک میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

باز نشر مطالب فقط با ذکر منبع و لینک مطلب در سایت namagard.com مجاز است.