نامها و معانی

معنی اسم باژار – نام باژار – اسمهای زیبای پسرانه کردی

4.6/5 - (9 امتیاز)
[ type=”blue”]باژار از نام های زیبا و اصیل پسرانه کردی است که به معنی شهرک، بازار، مکان داد و ستد برای خواندن مطالب بیشتر درباره معنی و ریشه این اسم توجه شما عزیزان را به ادامه مطلب جلب می نماییم

معنی اسم باژار - نام باژار - اسمهای زیبای پسرانه کردی
معنی اسم باژار – نام باژار – اسمهای زیبای پسرانه کردی

 

معنی اسم باژار

باژار از نام های زیبا و اصیل پسرانه کردی است که به معنی شهرک، بازار، مکان داد و ستد است، نگارش کردی آن به صورت باژار است.

* معنی بازار در لغت نامه دهخدا :

بازار. (اِ) در پهلوی واچار (در هوجستان واچار = سوق الاهواز. رجوع شود به خوزستان ) در پارسی باستان آباکاری مرکب از: آبا در سانسکریت سبها . بمعنی محل اجتماع و جزو دوم مصدر کاری ، بمعنی چریدن (دارمستتر، تتبعات ایرانی ج 2 ص 129، 131). گیلکی واچار . (نیز: بازار . م ) فریزندی ویرنی بازار . نطنزی واچار (1 ص 290). سمنانی وازهار . سنگسری وزر . سرخه ای ، لاسگردی و شهمیرزادی بازار . (2 ص 188).استی بزر . (استی 114)؛ محل خرید و فروش کالا و خوراک و پوشاک . لغت فرانسه بازار از پرتقالی گرفته شده و پرتقالیان نیز از ایرانیان گرفته اند. (نداب 3: 3-4 فرامرزی ) و رک : دایره المعارف فرانسه . (از حاشیه  برهان قاطع چ معین ج 1 ص 218) . اعراب در آن تصرف کرده الف را به «یا» بدل کرده بیزار گفته و بیازره بر آن جمع بسته اند. (انجمن آرا) (آنندراج ). و رجوع به شعوری ج 1 ورق 161 شود. دورسته از دکان های بسیار در برابر یکدیگر که غالباا سقفی آن دو رسته را بیکدیگر می پیوندد. میدان داد و ستد.کوی سوداگران . مغازه . دکان . دکه .: بازار صحافها. بازار بزازها. بازار کفاشها. بازار خیاطها. بازار سراجها و غیره . بازار عطرفروشان ؛ لَطِمَه . (منتهی الارب ).ج ، لطایم . سوق . (دهار) (ترجمان القرآن ). ج ، اسواق . قَسیمه. (منتهی الارب ). تیم . رجوع به دزی ج 1 ص 48 شود.
در قاموس کتاب مقدس آمده : (انجیل لوقا 7: 32) بازار: معروف است و در آنجا هر گونه متاع بفروش میرودو گاهی کوچه های درازی ترتیب داده در طرفینش دکانها میساختند چنانکه حال نیز معمول است و گاهی این لفظ دلالت بر محل وسیعی مینماید که در میان شهر قرار داده خریدار و فروشنده در آنجا جمع میشدند و متاعهای خود را بفروش میرساندند و بتدریج احکام و مباحثات و مسائل مشکله ٔ فلسفیه و سیاسیه را در آنجا گفتگو مینمودند. (کتاب اعمال رسولان 16:19 و 17:17). و اهالی دهات وقضات و صاحب منصبان در آنجا فراهم میشدند لذا فرمایش مسیح در انجیل مرقس 12:38 میفرماید که ایشان سلام رادر بازارها دوست میدارند صحیح میباشد و اطفال و اشخاص بیکاره نیز در آنجا جمع می شدند و چون خداوند ما مسیح خواست که فریسیان را توبیخ و سرزنش نماید چون که اعمال عجیبه در میان ایشان بجا آورده و با وجود آن او را ترک کرده رد نمودند و یوحنا را قبول کردند و حال آنکه اعمال عجیبه بجا نیاورد ایشان اشخاصی را که متابعت والدین خود مینمایند تشبیه فرمود و باید دانست که عمله هائی که طالب کار بودند در میان بازار فراهم میشدند تا هر کسی که خواهد ایشان را کار فرماید چنانکه در این روزها نیز معمول است.

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; نامهای پسرانه کردی  زیبارا از اینجا مشاهده کنید.

 

ریشه اسم باژار

نوع: پسرانه
ریشه اسم: کردی
معنی: شهرک، بازار، مکان داد و ستد

 

فراوانی اسم باژار

اطلاعاتی در این مورد این اسم در دسترس نیست

 

اسم های مشابه باژار

بازان، نازان، بازیان، بازیار، مازیار، زانیار، باراد، آراد، باران

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام باژار میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا