زندگینامه بزرگان دین

ولادت امام هادی علیه السلام

4.4/5 - (5 امتیاز)

ولادت امام هادی نقی علیه السلام 

ولادت امام هادی (ع)
ولادت امام هادی (ع)

امام هادی دهمین پیشوای شیعیان جهانیان است ایشان در 15 ذیحجه سال 212 هجری قمری در شهری در نزدیکی مدینه به دنیا آمدند ایشان فرزند بزرگوار حضرت امام جواد علیه السلام هستند و در سن کودکی به امامت رسیدند

ولادت امام هادی 

امام هادی در ۱۵ ذی‌الحجه سال ۲۱۲ق در منطقه‌ای به نام صریا ( قریه‌ای در نزدیکی مدینه) متولد شده است البته تولد او در ۲ یا ۵ رجب همان سال و نیز در رجب ۲۱۴ق و جمادی الثانی سال ۲۱۵ق نیز یاد شده است.

مادری بزرگوار امام هادی 

سمانه مغربیه، مادر امام دهم علیه السلام ، بانویی بزرگوار و باتقوا بود. او در زهد و تقوا و دینداری، درمیان زنان زمان خود، همتایی نداشت. از پاکی و تقوای آن بانوی بزرگ، راویان تاریخ بسیار گفته اند. درسعادتمندی او همین بس که او شایستگی یافت مادر امام هادی علیه السلام گردد. در بیان بلندای مقامش همین بس که فرزند گرامی اش امام هادی علیه السلام می فرماید: « مادرم حق مرا می شناسد. او از اهل بهشت است. شیطان سرکش به او نزدیک نمی شود و خداوند حافظ و نگهبان اوست.»

 

ولادت امام هادی (ع)
ولادت امام هادی (ع)

 

پدر و مادر امام هادی

علی بن محمد مشهور به امام هادی امام دهم شیعیان است. پدرش امام جواد(ع) امام نهم شیعیان و مادرش کنیزی بود که او را محمد بن فرج رخجی به فرمان امام جواد(ع) برای او خریداری کرده بود. نام او را سمانه مغربیه،سوسن، و… گفته‌اند.

 

ولادت امام هادی (ع)
ولادت امام هادی (ع)

القاب و کنیه امام هادی

هادی و نقی از مشهورترین القاب امام دهم شیعیان هستند به دلیل اینکه در زمان خود بهترین هدایت‌کنننده مردم به سوی خیر بود به لقب هادی شهرت یافت، در منابع از او با القاب دیگری همچون مرتضی، عالم، فقیه، امین، ناصح، متوکل، خالص و طیب نیز یاد شده است. همچنین شیعیان او و فرزندش امام حسن عسکری(ع) را به دلیل اینکه در سامرا در منطقه‌ای به نام عسکر ساکن بودند به امامین عسکریین می‌خوانند

کنیه وی ابوالحسن است. در منابع حدیثی از وی با عنوان ابوالحسن سوم یاد می‌شود تا با ابوالحسن اول(امام کاظم) و ابوالحسن دوم(امام رضا) اشتباه نشود.

 

ولادت امام هادی (ع)
ولادت امام هادی (ع)

امامت در کودکی امام هادی 

امام هادی علیه السلام دهمین ستاره آسمان امامت، در سنین کودکی، زمانی که تنها هشت سال از عمر شریفش می گذشت، به امامت رسید. آن امام بزرگوار در هشت سالگی، با شهادت جانسوز پدر بزرگوارش امام جواد علیه السلام ، ردای امامت را به دوش گرفت و چون پدر و اجداد پاک و مطهرش به هدایتگری پرداخت. آن امام همام، هر چند در کودکی به امامت رسید، امّا چشمه ای جوشان از علم و دانایی و حکمت بود، تاآنجاکه همواره، مردم را به حیرت و تعجب وا می داشت.

 

ولادت امام هادی (ع)
ولادت امام هادی (ع)

.

فرزندان امام هادی 

علمای شیعه از چهار پسر به نام‌های حسن، محمد، حسین و جعفر برای امام هادی یاد کرده‌اند. شیخ مفید از دختری به نام عایشه و ابن شهرآشوب دختری به نام علیه برای وی نام می‌برد. از سخنان علمای اهل سنّت نیز برمی‌آید که وی چهار فرزند پسر و یک دختر داشته است.

 

گروه مذهبی نماگرد 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا