اخبار

نگاهی به ولادت امام حسین +نماهنگ ویدیویی تولد امام حسین

4/5 - (4 امتیاز)

امام حسین در یک نگاه

 

نگاهی به ولادت امام حسین
نگاهی به ولادت امام حسین

 

امام حسین سومین امام شیعیان است که درسوم ماه پر فضیلت شعبان به دنیا چشم گشودند و هستی را غرق در نور روشنایی و برکت کردند .پیامبر علاقه خاصی به امام حسین علیه السلام داشت که می فرماید :حسین ازمن ومن ازحسینم .خداوند دوست دارد کسی راکه حسین را دوست دارد ،حسین فرزند پیامبر و پدر امامان است .

 

تولد امام حسین

نزد علمای شیعه چنین مشهور است که ولادت امام حسین در پنج شنبه روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجرت بوده است . به سند معتبر از امام رضا (ع) از پدرانش علی بن الحسین روایت شده است که چون حضرت امام حسین متولد شد حضرت رسول (ص) به اسماءبنت عمیس فرمود :فرزندم را بیاور .من آن بزرگوار را در جامه ای سفید پیچیده و خدمت آن حضرت بردم ،آن جناب در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه گفت و او را در دامن خود گذاشت و گریست اسما ء عرض کرد : پدر و مادرم به فدایت علت گریه شما از چیست ؟فرمود :برای این فرزندم میگریم بعد از من گروهی از ستمکاران او را خواهند کشت ،خداوند شفاعت مرا به آنها نرساند .

 

نگاهی به ولادت امام حسین
نگاهی به ولادت امام حسین

نامگذاری حضرت امام حسین

پیامبر به حضرت علی (ع) فرمود :او را چه نامگذاری ؟حضرت علی فرمود :در نامگذاری بر شما سبقت نمی گیرم .پیامبر فرمود :من هم بر پروردگارم سبقت نمی گیرم .سپس جبرئیل نازل شد و فرمود :ای محمد خدای بزرگ تو را سلام می رساند و می فرماید :«علی نسبت به تو به منزله هارون به موسی است »او را به اسم پسر هارون که شبیر است نام گذار .پیامبر فرمود :زبان من عربی است جبرئیل عرض کرد :نام او را«حسین» بگذار.

چون روز هفتم شد دوگوسفند سیاه و سفید برای او عقیقه کردند و یک رانش را برای قابله فرستادند و سرایشان را تراشیدند و به اندازه موی سرش نقره تصدیق کردند و خلوق (که چیز خوشبویی است )بر سرشان مالیدند .

 

نگاهی به ولادت امام حسین
نگاهی به ولادت امام حسین

 

ولادت امام حسین در سال 97

تولد امام حسین در سال 97 مصادف با  31 فروردین ماه شده است. این روز پر برکت و پر فضیلت را به همه مسلمانان جهان تبریک عرض مینمایم

 

وقایعه تولد حضرت امام حسین

حضرت صادق(ع) می فرمایند :چون امام حسین به دنیا آمد خداوند به جبرئیل دستور داد که با هزار ملک فرود آید تا از جانب خداوند و خودش به حضرت رسول تهنیت بگوید . چون حبرئیل نازل می شد در جزیره ای به ملکی از حاملان عرش عبور نمود که نامش فطرس بود که خداوند به او دستوری داده بود که در اجرای آن سستی ورزیده بود پس بالش را در هم شکسته بود و در آن جزیره انداخته بود ،و فطرس هفتصد سال در آنجا به عبادت مشغول بود تا روزی که امام حسین متولد شد .چون دید که جبرئیل با ملائکه فرود می آیند از جبرئیل پرسید به کجا میروید فرمود :خداوند نعمتی به حضرت محمد (ص) عطا کرده است مرا برای تهنیت و مبارک باد فرستاده است فطرس گفت :مرا نیز با خود ببرید شاید پیامبر اکرم برایم دعا کنند .جبرئیل او را همراه خود برد .

چون خدمت پیامبر اکرم رسید و از جانب خداوند و خود تهنیت گفت شرح حال فطرس را برای پیامبر بازگو کرد .پیامبر فرمود به او بگو خود را به این مولود به مالد و به جایگاه خود بر گردد .

فطرس خود را به حضرت حسین (ع) مالید و بالا رفت و در آن جا گفت :ای رسول خدا به زودی امت تو این مولود را شهید خواهند کرد ،چون این بزرگوار بر من حق دارد هرکس او را زیارت کند من زیارت او را به حضرتش می رسانم ،و هیچ مسلمانی به او سلام ندهد یا بر او صلوات نفرستد مگر انکه به حضرتش برسانم .چون فطرس بالا رفت می گفت :کیست مثل من و حال آنکه من آزاده شده حسین فرزند علی و فاطمه هستم .

 

نگاهی به ولادت امام حسین
نگاهی به ولادت امام حسین

 

خصو صیتهای امام حسین

ویژگیهای فراوانی برای آن حضرت بیان شده است که ما چند مورد اشاره می کنیم

1-امتیاز خاص نور آن بزرگوار در دوران حمل که حضرت فاطمه (س ) فرمود :چون پنج ماه ارز حملش گذشت در شب تاریک احتیاج به چراغ نداشتم

2- محبت شدید پیامبر و حضرت علی و حضرت فاطمه به امام حسین

3-مقام شفاعت آن بزرگوار را که احدی ندارد .

4- ائمه که همگی از نسل امام حسین هستند .

5- عظمت آن بزرگوار در عالم برزخ

6-عبادت آن حضرت

7-فضائل و ثواب گریه بر آن حضرت

8- شرف و عظمت کربلای آن حضرت برتمام زمین ها حتی کعبه

9- فضیلت تربت آن بزرگوار و سجده بر آن

10- در شب تولد آن بزرگوار به احترام حضرتش آتش جهنم خاموش شد .

 

نگاهی به ولادت امام حسین
نگاهی به ولادت امام حسین

 

فضیلت یاد کردن سید الشهداء در هنگام نوشیدن آب

حضرت سکینه دختر امام حسین می فرماید :چون پدرم شهید شد او رادر آغوش گرفتم .و بی هوش شدم .در آن حال شنیدم که می فرمود «ای شیعیان من هر وقت آب خوشگوار نوشیدید مرا یاد کنید ،و هر زمان نام غریب یا شهیدی را شنیدید بر من گریه کنید .».

داود رقی می گوید :خدمت امام صادق (ع) بودم که آن جناب آب طلب نمودند ،چون نوشیدند چشمان مبارکشان پر از اشک شد و گریستند .و سپس فرمودند :ای داود خدا قاتل حسین را لعنت کند .

در حدیث دیگری آمده است که:هر کس آب بیاشامد و از تشنگی امام مظلوم در کربلا یاد کند و بر قاتلان سید الشهداءلعنت کند ،ثواب کسی دارد که اطفال امام حسین را در روز عاشورا آب داده است و آن حضرت را اجابت نموده است و در رکاب آن جناب شهید شده باشد .

در حدیث دیگری نقل شده :مثل کسی است که هزاران پیامبر خدا را از تشنگی نجات داده ،و هزار مرتبه در رکاب امام عادلی شهید شده باشد .

 

گردآوری :گروه مذهبی نماگرد 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا