اخبار

میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)+مولودی خوانی

4/5 - (4 امتیاز)

تولد آخرین ذخیره الهی 

میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)
میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)

 

آخرین ذخیره خداوند برای گسترش عدالت و از بین بردن ریشه ظلم و بدبختی در زمین حضرت مهدی (عج ) است . او دوازدهمین امام شیعیان است که ظهورش در دیگر ادیان نیز تاکید شده است.

او می آید تا عدالت را به جای نابرابری قرار دهد و محبت را به جای کینه و دشمنی .دست ها را به سوی آسمان می بریم ظهورش را از یگانه خویش طلب می کنیم .

 

 تولد امام زمان (عج)

حضرت مهدی در نیمه شعبان سال 255 هجری در حالی که جاسوسان و مأموران خلیفه عباسی تمام وقایع خانه امام حسن عسکری را زیر نظر داشتند، در کمال امنیت و بدون آن که دشمنان بویی

ببرند، در سحرگاه روز جمعه در سامرا پا به عرصه گیتی نهادند .ایشان یگانه فرزند امام حسن عسکری علیه السلام و از نسل امام حسین  است.به نقل از مورخین حضرت مهدی حدود یکسال پس از شهادت جدگرامیش ،امام هادی (ع) ،متولد شده است.

تاریخ ولادت امام زمان در سال 1397 برابر با روز چهارشنبه12 اردیبهشت ماه است.

 

میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)
میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)

 

القاب و کنیه امام زمان 

کنیه: ابوالقاسم
نام ایشان محمد بن الحسن المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و کنیه ‏اش ابوالقاسم است . دراحادیث آمده است که سزاوار نیست آن حضرت را با نام و کنیه، اسم ببرند تا آن گاه که خداوند به

ظهورش زمین را مزیّن و دولتش را ظاهر گرداند.

مهدى، خاتم، منتظر، حجت، صاحب الامر، صاحب الزمان، قائم و خلف صالح.

شیعیان در دوران غیبت صغرى ایشان را «ناحیه مقدسه» لقب داده بودند. در برخى منابع بیش از 180 لقب برای ایشان بیان شده است.

 

میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)
میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)

 

ازدواج نرجس خاتون و امام حسن عسکری

مادر حضرت مهدی علیه السلام نرجس خاتون از نوادگان قیصر روم بود.، دختر یشوعا فرزند قیصر روم بود؛ نام اصلی آن بانو ملیکا است که پس از ازدواج با امام حسن عسکری (ع)به نام‌های دیگری مشهور شد؛ مشهورترین آن‌ها عبارت‌اند از نرجس، ریحانه، صقیل، سوسن و حکیمه، که در این میان «نرجس» از همه مشهورتر است.

سیزده ساله بود که جدش قیصر روم مراسم بسیار باشکوهی ترتیب داد، تا او را به عقد برادرزاده‌اش در آورد؛ ولی بر اثر اتفاقی عجیب ، تخت برادر زاده‌اش سرنگون شد و او در دم جان سپرد. پس از او بار دیگر مراسم مشابهی ترتیب یافت تا ملیکا به عقد ازدواج برادرزاده دیگر قیصر در آید، ولی او نیز به سرنوشت برادر خود دچار شد.

در همان شب، ملیکادر عالم خواب توسط پیامبر اسلام به عقد امام حسن عسکری علیه السلام درآمد. از آن پس عشق و علاقه به امام حسن عسگری آن‌چنان در قلب ملیکا جای گرفت که او را از غذا و خوراک بازداشت. روز به روز صعیف می شد . به‌طوری که پزشکان از بهبودی‌اش قطع امید کردند.

سرانجام بر اساس دستور امام حسن عسکری به صورت ناشناس به جمع اسرای روم پیوست و از سوی امام هادی توسط بشر بن سلیمان خریداری شد و به سامرا منتقل گردید. امام هادی، نرجس خاتون را به خواهرش حکیمه واگذار کرد تا احکام دینی را به او آموزش دهد.در اواخر عمر شریف امام هادی، امام حسن عسکری با نرجس ازدواج کرد .یک سال و یک ماه پس از ازدواج امام حسن عسکری (ع) و نرجس خاتون امام زمان به دنیا می آیند .

 

میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)
میلاد حضرت مهدی (امام زمان (عج)

 

چگونگی ولادت امام زمان

شب پانزدهم شعبان سال 255 هجری قمری، حکیمه خاتون به منزل امام عسکری (ع) رفته بود. نزدیک غروب آفتاب تصمیم می گیرند که به خانه بازگردند  که امام حسن به او فرمودند : شب را در اینجا بمان چرا که قرار است مهدی علیه السلام متولد گردد.

حکیمه و نرجس خاتون آن شب با هم نماز خواندند، افطار کردند و آنگاه به رختخواب رفتند. پس از مدتی، حکیمه برای ادای نماز شب آماده شد ولی اثری از وضع حمل در نرجس خاتون مشاهده نکرد. سپس نرجس نیز از خواب بیدار شد و مشغول نماز شب گردید.

حکیمه همچنان در اضطراب به‌سر می‌برد و منتظر وعده خدا بود. کم‌کم نزدیک بود که شک و تردید او را فرا گیرد، که امام حسن عسکری او را باز داشت. نرجس خاتون در نماز وتر بود که حالش دگرگون شد. حکیمه می‌گوید: «در این حال پرده‌ای میان من و او مانع شد که دیگر نرجس را ندیدم. طولی نکشید که حجاب برطرف گردید و نرجس خاتون را دیدم که نوری از او می‌درخشید. آن نور به‌قدری شدید بود که جایی را نمی‌توانستم ببینم.

در آن حال کودکی را دیدم که صورت و زانوهایش را بر زمین نهاده، دو انگشت سبابه را به سوی آسمان بلند کرده و سخن می‌گوید: «شهادت می‌دهم که هیچ معبودی جز خدای یگانه نیست، تنهاست و شریکی ندارد؛ و شهادت می‌دهم که جدم رسول صلی الله علیه و آله و سلم خداست و پدرم امیر مومنان است.» آنگاه یکایک امامان را نام برد تا به نام خودش رسید. پس فرمود: «خدایا وعده‌ات را درباره من به انجام رسان. کار مرا به پایان برسان. گام‌هایم را محکم گردان و زمین را به وسیله من از عدل وداد پر کن.»

. امام زمان حضرت مهدی (عج) در سحرگاه نیمه شعبان 255 ق در سامرّا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر، و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال 260 ق به دنبال شهادت حضرت عسکری علیه السلام که در سنین کودکی عهده دار نبوّت شده بودند ـ در پنج سالگی منصب امامت شیعیان را عهده دار شدند.امام زمان(عج) دارای دو غیبت صغرا و کبرا است. غیبت کبرا آن حضرت آن قدر طولانی می‏شود که بسیاری از مردم نسبت به اصل وجود آن حضرت شک می‏کنند. آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.سرانجام مهدی موعود(عج) ظهور می‏کند و آغاز دعوت و محل ظهورش مکه است. ایشان مشرکان و ستمکاران را به فتل میرساند و در این میان، تمام اهل‏

کتاب و مسلمین تسلیم‏اش می‏شوند و یک دولت اسلامی و جهانی در سرتاسر سرزمین تشکیل می‏دهد و ظلم و بیدادگری را ریشه کن نموده و جهان را از عدالت سیراب می‏کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا