زندگینامه بزرگان دین

تولد حضرت امام رضا علیه السلام

4.8/5 - (6 امتیاز)

ولادت حضرت علی بن موسی الرضا المرتضی 

 

ولادت امام رضا
ولادت امام رضا

بهترین فرزند آدم و پاکیزه ترین پسران حوا به زمین قدم می نهاد چه اینکه مایه امید و سعادت و خوشبختی را به جهانیان نوید می داد. نا امیدیها و تلخیها و زشتیها همه رفتند و امید زیباییها همه و همه امدند .فرشتگان از آسمان برای زمینیان تهنیت و تبریک می فرستادند .برای اینکه حضرت رضا علیه السلام در روز یازدهم دیقعده سال 153 به دنیا آمد .

 ولادت امام رضا علیه السلام

گرچه برخی از مورخان و سیره‌نگاران تاریخ تولد آن حضرت را در یازدهم ذی الحجه سال 153 و برخی دیگر یازدهم ذی القعده سال 151 و یا سال 153 قمری ذکر کرده‌اند، ولیکن معروف و مشهور میان علما یازدهم ذی القعده سال 148 قمری، است .

تاریخ تولد امام رضا در سال 97 برابر است با 3 مرداد روز چهارشنبه است

 

ولادت امام رضا
ولادت امام رضا

مادر امام رضا علیه السلام

برای مادر حضرت رضا علیه السلام چند نام ذکر شده است که عبارتند از: نجمه – تکتم – سکن – خیزران – شقراء – اروی – سکینه -ام البنین – سمان – صقر وقتی حضرت رضا علیه السلام متولد شدند آن بانو را طاهره نامیدند.

نجمه خاتون، در حدیثی گوید : هنگامی فرزندم رضا را به دنیا آوردم، پدرش امام موسی‌کاظم علیه‌السلام به من فرمود: او را بگیر و خوب نگهدار زیرا او بقیه‌الله در زمین است.

حمیده خاتون، مادر حضرت امام موسی کاظم علیه السلام، شبی رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم را در خواب دید که به او فرمود:« ای حمیده، این نجمه متعلق به پسرت موسی است و به زودی بهترین فرد زمین را به دنیا خواهد آورد.»

روایت شده است که حمیده خاتون به فرزند گرامی خود، حضرت موسی بن جعفر، عرض کرد:« فرزندم! تکتم ( نجمه ) زنی است که من بهتر از او ندیده ام و شک ندارم که نسل او پاک و طاهر خواهد بود. توصیه می‌کنم با او خوبی کنی.»

 

ولادت امام رضا
ولادت امام رضا

القاب امام رضاعلیه السلام 

حضرت رضا (ع) دارای القاب بسیاری بودند که از جمله:رضا، صابر، رضی، وفی، فاضل و صدیق.ضامن اهو ،عالم آل محمد ،غریب الغربا ،امام الروف،

لقب رضا: مشهور ترین لقب امام (ع), رضا می‌باشد .عبدالعظیم حسنی از سلمان مروزی روایت می کند هفتمین امام موسی بن جعفر (ع)فرزندش علی را رضا می خواند و می فرمودند:فرزندم را رضا بخوانید و من او را رضا می خوانم و مرا پدر رضا بنامید و گاهی ان حضرت را به کنیه و یا ابالحسن می خولندند .

حضرت جواد (ع) فرمودند :پدر بزرگوارم را خدای متعال رضا نامید چون او پسندیده خدا بو  در آسمانها و پسندیده آمد و دوست و دشمن او را پسندیده و از او خشنود بودند .

 

ولادت امام رضا
ولادت امام رضا

خبر ولادت امام رضا علیه السلام توسط امام صادق 

تولد امام رضا علیه‌السلام را برخی از معصومان پیش از وی، پیش‌گویی کرده و به آن بشارت داده بودند. از امام صادق علیه‌السلام در این باره احادیث چندی وارد شده است. از جمله عبدالله بن فضل هاشمی روایت کرد: مردی از اهالی طوس در محضر امام جعفرصادق علیه‌السلام نشسته بود و آن حضرت به وی فرمود: بزودی از صلب فرزندم موسی، مردی به دنیا می‌آید که مورد خشنودی خداوند سبحان در آسمان و خرسندی بندگانش در زمین خواهد بود. در سرزمین شما از روی ستم و دشمنی مسموم و کشته می‌گردد و در همان جا غریبانه به خاک سپرده می شود.

آگاه باش! هر کسی وی را در غربتش زیارت کند و بداند که او امام و پیشوای شیعیان پس از پدرش بوده و از جانب خداوند متعال مفترض الطاعه می‌باشد، همانند کسی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله را زیارت کرده باشد.

 

ولادت امام رضا
ولادت امام رضا

داستان ولادت امام رضا (ع)

تکتم در خانه موسی بن جعفر (ع)طاهره نامیده می شد .می گوید چون باردار شدم به فرزندم علی الرضا (ع)احساس سنگینی نمی کردم ،چون به خواب می رفتم صدای تسبیح و نهلیل و تمجید خدای متعال را از میان شکم می شنیدم .این جریان ادامه داشت تا روز 11 ذیقعده .
تا روز یازدهم ذیقعده که خورشید، طلوع متفاوتی داشت و مدینه و اهلش را با پرتوافشانی خویش، از تولد کودکی در خانه امام کاظم علیه السلام باخبر کرد. آری، تولد این کودک که او را علی نام نهادند، مرهمی بر قلب داغدیده هستی بود. میلاد با سعادت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام بر شیعیان آن حضرت مبارک باد.

بعد از شهادت امام کاظم (ع) , آن حضرت در ۳۵ سالگی عهده دار مسئولیت امامت و حفظ مبانی اسلامی و رهبری شیعیان گردید.

 

گروه مذهبی نماگرد 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا