دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

معرفی خواص درمانی گیاه لور برای سلامتی

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

[ type=”blue”]گیاه لور یا انجیر معابد در لیست گیاهان دارویی ایران قرار دارد. درمان زخم معده، رفع دل درد از خواص درمانی گیاه لور می باشد.

 معرفی خواص درمانی گیاه لور برای سلامتی
معرفی خواص درمانی گیاه لور برای سلامتی

آشنایی با گیاه لور

گیاه g,v با نام علمی Ficus carica از خانواده موراسی می باشد. این گیاه دارای ارتفاع ۳۰ -۲۱ متر، برگ‌ها تخم مرغی حالت چرمی، گل‌ های بسیار کوچک دو پایه، میوه ی کروی و کرکینه پوش قرمز می باشد. درخت لور در ابتدا، فقط یک تنه بوده و اما با رشد درخت، شاخه های آن به سمت زمین آویزان شده و بعد از مدتی در آن فرو رفته و خود به تنه تبدیل می گردد این روند تا زمانی ادامه دارد که چندین ساقه داخل زمین خواهد داشت. این گیاه در استان هرمزگان، به درخت لور معروف است که تا چند صد سال عمر می کند.

این درخت شگفت انگیز به نام‌های انجیر هندی یا انجیر پرتغالی هم معروف است و همچنین در جزیره کیش عین‌ الرطب نام دارد و این نام ظاهراً به خاطر شباهت ظاهری میوه این درخت با رطب می باشد.

نام‌های دیگر گیاه لور عبارتند از: انجیر معابر، انجیر بنگالی، الول، بار، برگات، کراک بار، واد، زرد کلاجی، لول، درخت مکر زن، لیل، لیر، اثاب

تاریخچه ی گیاه لور 

درخت لور به عنوان انجیر معابد، مربوط به زمان بودا می باشد که وجود درخت انجیر مقدسی که بنا به اعتقاد بوداییان، بودا، در زیر آن، به مراقبه پرداخت و به روشن بینی رسید است. در نماد شناسی مذهبی این درختان مقدس، از روی برگهای قلبی شکل خود مورد شناسایی قرار می‌گیرند.مشهورترین این درخت، درخت انجیر مقدسی در معبد ماهابودی می باشد که زمان کاشت آن به ۲۸۸ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و مستقیماً از درخت اصلی نشا زده شده است.

خواص درمانی گیاه لور

  • درمان زخم معده: درمان زخم معده از شاخص ترین خواص درمانی گیاه لور می باشد. به همین منظور مصرف میوه ی آن در زمان ناشتا به درمان زخم معده کمک می کند.در واقع  دانه‌های ریز موجود در درون میوه مستقیم به روی زخم چسبیده و آن را بهبود می‌بخشد. همچنین می توان از خواص انجیر خشک برای معده استفاده نمود.
  • رفع دل درد کودکان: خواص درمانی گیاه لور برای درمان دل درد کودکان می باشد. بطوری که برگ گیاه لور را پس از شستن تفت داده و پس از پودرکردن آن را با شیر مخلوط نموده و به کودک می خورانند.

[ type=”red”]گیاهان دارویی دیگری که در درمان زخم معده موثرند عبارتند از: گیاه لاواند (اسطوخودوس)، کاسنی زرد، کاکتوس، گیاه انجیلی و …

 

 معرفی خواص درمانی گیاه لور برای سلامتی
معرفی خواص درمانی گیاه لور برای سلامتی

اشکال دارویی گیاه لور 

پودر مخمر برگ

میوه به صورت خوراکی

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

 

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه لور ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا