دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه

3.9/5 - (7 امتیاز)
[ type=”blue”]گیاه داغداغان یا تایله جزء گیاهان دارویی ایران می باشد. از خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان می توان به تقویت حافظه،  تقویت معده، بند آوردن اسهال، تسکین سرفه و … اشاره نمود.

 

خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه
خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه

آشنایی با گیاه داغداغان

درخت داغداغان که به آن درخت طا هم گفته می شود دارای برگ ها بیضی نوک تیز دندانه دار، روی برگ سبز تیره و زبر و زیر برگ دارای کرک های نرم و خاکستری است و همچنین ارتفاعی 20 – 25 متری با پوستی صاف و به رنگ خاکستری تیره دارد. میوه ی این درخت کوچک، گوشتی و قدری شیرین و خوش طعم و خوش بو به رنگ قهوه ای سیر است.  این درخت در جنگلهای شمال ایران دور از ساحل از ارسباران تا طوالش و گلیداغ مخلوط با جنگلهای بلوط انتشار دارد.

در فرهنگ مردمان کرد ,درخت طا درختی مقدس است که از چوب آن برای جلوگیری از چشم زخم استفاده می شود. این اعتقاد مردم باعث شده تا مردم به دلیل استفاده از چوب آن برای ساختن وسایل تزیینی همواره به بریدن این درختان اقدام می کنند.

امیر امینی در کتاب فرهنگ گیاهان دارویی می نویسد: دمرگان تایخ شناس فرانسوی عقیده دارد که این درخت نخستین بار برای معالجه یرقان و طاعون که در بین النهرین آن روز شایع شده بود توسط یکی از دارو شناسان محلی دربار اشوریان بنام طائل,از فلسطین به کردستان و حوزه قلمرو اشور رسیده و امروز این محل در کردستان عراق” ته ویله” نامیده می شود و چون این درخت از نام حکمران انجا گرفته شده در کردی هم تاوگ یا تایله می گویند.

 

خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه
خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه

انواع گونه های گیاه داغداغان

نوع اول: درختی است به ارتفاعی بیست تا بیست و پنج متر با پوست تنه ی نوک تیز دندانه دار و برگ های سبز تیره. میوه ی این درخت کوچک، کمی گوشتی و قدری شیرین و خوش طعم، خوشبو به رنگ قهوه ای سیر و خوراکی است. این درخت در جنگل های شمال ایران، دور از ساحل از ارسباران تا طوالش و گل داغ مخلوط با جنگلهای بلوط انتشار دارد.

نوع دوم: درختی است کوتاه تر از نوع اول که برگ های شبیه به آن و میوه ی زرد رنگ داشته و در همان ابعاد میباشد که در مناطق مختلف آن را به نامهای درخت تا تادار، ته دار، درخت ته، چوب نظر و تاین، تائی، تاک، تاغ و تاغوت می نامند. این درخت در مناطق خشک ایران در دامنه های زاگرس و البرز از ارتفاع ۸۰۰ تا ۲۶۰۰ متری از سطح دریا می روید.

نوع سوم: درختی است کوتاه تر از نوع دوم که ارتفاع آن تا ۷ متر میرسد. برگهای آن چرمی، بیضی و لوزی شکل، نوک تیز و کمی کشیده بوده و همچنین دارای دندانه های اره ای نامساوی و رنگ مغز پسته ای به طول ۷ – ۳ سانتیمتر و پهنای ۴ سانتیمتر است. میوه اش گرد و تخم مرغی و به رنگ های نارنجی و سرخ غبارآلود و دارای پایکی به طول ۲ – ۱ سانتیمتر می باشد. در مناطق مختلف به نام های تایله و تاووت معروف است. این درخت در اطراف سنندج کنار قبرها دیده میشود و در کردستان می روید.

 

خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه
خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه

خواص درمانی گیاه داغداغان

طبع گیاه داغداغان گرم و خشک است و انواع پرورشی آن معتدل می باشد.

 • تسکین دل درد: میوه ی درخت داغداغان دل درد را تسکین می دهد. این میوه بسیار شیرین، خوش طعم و خوش بو است.
 • درمان زخم روده ها و دل درد: تنقیه آن با خاک اره چوب در درمان زخم روده ها و دل درد موثر است و یا خوردن پودر چوب داغداغان به مقدار کم توصیه می شود. برای درمان زخم معده می توان از گیاه انجیلی استفاده کرد.
 • تحلیل ورم: ضماد پودر شاخه ها و ریشه های آن برای تحلیل ورم موثر می باشد. بدین منظور استفاده ی این ضماد تا 3 روز متوالی توصیه می گردد.
 • قطع عادت ماهانه: در هندوستان از میوه های آن جهت قطع عادت ماهانه استفاده می گردد.
 • تسکین سرفه: در سوریه از روغن آن برای تسکین سرفه استفاده می شود. علاوه بر روغن داغداغان می توان از قطره یا عصاره‌ی گل همیشه بهار استفاده نمود.

 

خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه
خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه
[ type=”red”]گیاه دیگری که در تسکین سرفه موثر است گیاه به دانه نام دارد.

 • تقویت حافظه: بدین منظور میوه ی این گیاه را با بادرنجبویه و مرزنجوش می جوشانند و مصرف می کنند . همچنین می توان از خواص درمانی گیاه بلوط بهره مند شد.
 • درمان کولیک
 • تقویت معده
 • بند آوردن اسهال
 • ضد عفونی کننده: علاوه بر این گیاه، دانه های گیاه داروش و فاخره دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی می باشند.
 • پاک کردن و خشک کردن رطوبت ها

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه داغداغان

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه داغداغان عبارتند از:تانن، موسیلاژ و روغن ثابت 

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

نکات بیشتر درباره گیاه داغداغان

 • چوب درخت داغداغان، صنعتی است. در ساختن قنداق تفنگ ، عصاو دسته اشیاء فلزی کاربرد دارد و همچنین در منبت کاری مورد استفاده می باشد.
 • از ریشه درخت یک ماده زرد رنگی برای رنگرزی استخراج می شود.
 • درخت طا درختی شبیه به درخت بلوط اما با برگ هایی کوچک تر و رنگ برگهای ان سبز پر رنگ است .

 

خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه
خواص و فواید درمانی گیاه داغداغان برای تقویت حافظه

 

 • نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

  [ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه داغداغان ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا