آرایش و زیباییدانستنی های زیباییزیبایی پوست و مومد و زیبایی

خواص خاک رس برای پوست +انواع ماسک های خاک رس

3.8/5 - (5 امتیاز)

خواص خاک رس و انواع ماسک های خاک رس

خواص خاک رس
خواص خاک رس

خاک رس آرایشی از گل کف ریا و خاک آتشفشان تهیه شده است .بنتونیت موجود در خاک رس باعث گردش خون و پاک کردن سموم پوست می شود.ما در مد و زیبایی نماگرد به خواص خاک رس و انواع ماسک های آن می پردازیم .

 

خواص خاک رس برای پوست

خاک رس آرایشی از گل کف دریا و خاک آتشفشان تهیه شده است.بنتونیت موجود در خاک رس باعث تحریک گردش خون و پاک کردن سموم پوستی و هم چنین تصفیه کردن بافت های پوستی شما می شود. خاک رس به خوبی لکه های پوستی را از بین می برد و هم چنین این ماسک ضد التهابی مفید برای پوست است و چربی پوست را به خوبی تنظیم می کند و هم چنین برای رفع و پیشگیری از بیماری های پوستی نظیر آکنه و جوش مناسب است.
در واقع خاک رس مجموعه‌ای متشکل از ذرات به اندازه‌های تقریبی دوهزارم میلی‌متر است. عناصر مختلفی مثل آلومینیوم، نیتروژن، سیلیس، اکسیژن و هیدروژن درون این ذرات وجود دارند، اما مهمترین نکته فاصله قرارگیری این ذرات نسبت به یکدیگر است. این فاصله بین ذرات باعث شده تا خاک رس یک ماده متخلخل محسوب شود؛ بنابراین با قرار گرفتن ذرات خاک روی پوست، چربی‌ها، عوامل عفونی، رادیکال‌های آزاد و سلول‌های مرده، هر کدام با بار‌های مولکولی مختلف جذب ذرات خاک می‌شوند. همانطور که شاید متوجه شده باشید خاک رس مقداری خاصیت چسبندگی نیز دارد و همین مسئله موجب لایه‌برداری پوست هم می‌شود.

 

خواص خاک رس
خواص خاک رس

ماسک خاک رس برای ازبین بردن جای جوش

حالا که با ماهیت خاک رس و خاصیت آن برای پوست آشنا شدید، خوب است کمی هم درباره عسل بدانید. عسل برخلاف مزه شیرینش یک ماده اسیدی است. انواعی از عناصر و آنزیم‌های زیستی مورد نیاز بدن نیز در آن وجود دارند؛ بنابراین بسیاری از عوامل عفونی توسط این آنزیم‌ها از بین می‌روند و از همین رو گفته می‌شود که عسل خاصیت آنتی‌باکتریال دارد. به همین دلیل برای مبارزه با جوش‌های صورت که عموماً در اثر فعالیت باکتری‌ها ایجاد می‌شوند می‌توانید از ماسک‌های عسل استفاده کنید. از این گذشته عسل می‌تواند منافذ موجود در پوست را تخلیه کرده و باعث ترمیم بافت‌های ازدست‌رفته پوست هم بشود. برای متوقف کردن جوش‌های صورت و ترمیم جای جوش‌ها از ماسک خاک رس و عسل استفاده کنید. برای تهیه ماسک خاک رس و عسل از این دستورالعمل پیروی کنید:

۱ قاشق خاک رس،۱ قاشق عسل،۱ یا ۲ قاشق آب مقطر
این مواد را ترکیب کنید و با یک برس نرم روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک روی پوست کاملاً خشک شود سپس با آب سرد یا ولرم آبکشی کنید. از این ماسک یک یا دوبار در هفته برای از بین بردن جوش‌های صورت استفاده کنید.

 

خواص خاک رس
خواص خاک رس

ماسک خاک رس و گلاب

ابتدا مقداری خاک رس را به خوبی الک می کنیم سپس گلاب را به خاک رس اضافه کرده و خمیر بوجود آمده از مخلوط را بر روی پوست صورت خود به مدت 2 ساعت قرار می دهیم  و بعد از این که خمیر خشک شد صورت خود را بشویید. این ماسک چربی صورت را جذب می کند و هم چنین پوست صورت را روشن و درخشان می کند و این ماسک از شل شدگی و افتادگی پوست جلوگیری می کند. به جای گلاب می توانید در طرز تهیه این ماسک از آب نارنج و یا آب گل مریم نیز می توانیداستفاده نمایید.

خواص خاک رس
خواص خاک رس

ماسک خاک رس و روغن درخت چای

این ماسک برای متوقف کردن جوش‌های صورت است. یکی دیگر از این مواد گیاهی روغن درخت چای است که به خاطر خاصیت آنتی‌سپتیک یا ضدعفونی‌کننده‌اش شهرت بسیار دارد. از طرفی گیاه جو نیز با داشتن انواعی از مواد آنتی‌اکسیدان می‌تواند به از بین بردن عوامل بروز جوش‌های چرکی کمک کند. از ترکیب این دو ماده با خاک رس یک ماسک چندجانبه برای مبارزه با جوش‌ها بسازید. این ماسک را می‌توانید به این روش تهیه کنید:

۱ قاشق خاک رس،مقداری جو خیس شده،۱ قاشق روغن درخت چای،۱ یا ۲ قاشق آب مقطر
این مواد راباهم به خوبی ترکیب کنید و با یک برس روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک روی پوست خشک شود و سپس با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک خاصیت لایه‌برداری هم دارد و به روشن شدن پوست نیز کمک می‌کند.

خواص خاک رس
خواص خاک رس

ماسک خاک رس و ماست  

از ترکیب خاک رس و ماست می‌توان یک ترکیب روشن‌کننده و نرم‌کننده برای از بین بردن سلول‌های مرده و لکه‌ها تهیه کرد.ماست سرشار از لاکتیک‌اسید که موجب روشن و شفاف شدن پوست صورت می‌شود. همچنین خاصیت لایه‌برداری، ضدباکتریایی و ضدقارچی از دیگر مزایای عملکرد ماست روی پوست است. . لایه‌برداری پوست می‌تواند لکه‌های ناشی از جای جوش‌ها، آفتاب‌سوختگی و لکه‌های ناشی از پیرشدن پوست را درمان کند.

۱ قاشق خاک رس ،۱ قاشق ماست کم چرب،۱ قاشق آب‌
می‌توانید برای افزایش قدرت این ماسک و جوانسازی پوست مقداری عسل هم به ترکیبات بالا اضافه کنید. این مواد را به خوبی مخلوط کنید و با یک برس روی پوست پخش کنید. اجازه دهید تا ماسک کاملاً خشک شود سپس با آب سرد یا ولرم شستشو دهید. یک یا دو بار در هفته از این ماسک برای از بین بردن لکه‌ها و روشن شدن پوست استفاده کنید.

 

خواص خاک رس
خواص خاک رس

ماسک خاک رس و سرکه سیب

سرکه طبیعی و خانگی برای درمان مشکلات عفونی پوست مانند جوش‌های صورت و تعدیل چربی پوست بسیا مناسب است. می‌توان از سرکه‌های طبیعی به خصوص سرکه سیب استفاده کرد. افزودن مقداری سرکه به خاک رس می‌تواند یک ماسک فوق‌العاده برای درمان جوش‌های صورت باشد. اگر پوست چرب و جوش‌دار با منافذ پوستی بزرگ دارید، ماسک سرکه و خاک رس را هم امتحان کنید. این ماسک می‌تواند منافذ پوست را پاکسازی کرده و کوچکتر کند. همچنین با تنظیم چربی و از بین بردن باکتری‌های مولد جوش، آکنه‌های پوستی را کنترل کند.

۱ قاشق خاک رس،۱ قاشق سرکه سیب،۲ قاشق آب مقطر
این مواد را به خوبی ترکیب کنید و با یک برس تمیز روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک تا زمانی که کاملاً خشک شود روی پوست باقی بماند. سپس با آب سرد یا ولرم شستشو دهید. مصرف این ماسک به مدت ۴ هفته موجب کاهش چشمگیر جوش‌های صورت می‌شود.

 

خواص خاک رس
خواص خاک رس

ماسک خاک رس و چای سبز

این ماسک نیز برای پیشگیری و از بین بردن بیماری آکنه بسیار مفید است و چای سبز موجود در این ماسک نیز برای درخشان سازی و جوان سازی پوست بسیار مناسب است و ژل آلوئه ورا موجود در این ماسک برای تسکین پوست و کاهش التهابات پوستی بسیار مفید است. این ماسک آکنه و لکه های پوستی را از بین می برد و رنگ پوست را هم روشن می کند.

بتونیت خاک رس : 2 قاشق غذا خوری،ژل آلوئه ورا : 1/2 قاشق غذا خوری،چای سبز : به میزان لازم

طرز تهیه ماسک

ابتدا خاک رس را در درون کاسه ای مناسب بریزید.سپس چای سبز تازه دم را هم به خاک رس اضافه کنید و بعد از این که خاک رس و چای سبز را با یکدیگر مخلوط کردید ژل آلوئه ورا را به مخلوط این مواد اضافه کنید و مواد ماسک را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و چای سبز بیشتری را به مخلوط مواد ماسک خاک رس اضافه نمایید. ژله آلوئه ورا به مخلوط خاک رساضافه کنید.اگر خمیر این ماسک سفت بود کمی روغن درخت چای به مواد این ماسک اضافه کنید.سپس ماسک تهیه شده را بر روی صورت تمیز خود به مدت 20 دقیقه قرار دهید و بعد از مدت زمان ذکر شده صورتتان را با آب ولرم بشویید.

نکته لازم :

می توانید خاک رس آرایشی را از عطاری های معتبر تهیه کنید

 

گروه مد و زیبایی نماگرد 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا