دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

خواص و فواید درمانی چای جنگلی یا گل خله

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.
[ type=”blue”]گیاه چای جنگلی یا گل خله از گیاهان دارویی ایران است. درمان آسم، رفع کوفتگی، درمان گلو درد و … از خواص و فواید درمانی چای جنگلی می باشد.

خواص و فواید درمانی چای جنگلی یا گل خله
خواص و فواید درمانی چای جنگلی یا گل خله

گیاه چای جنگلی چیست؟

گیاه چای جنگلی چیست؟ چای جنگلی یا گل خله از خانواده گل سرخ می باشد. این گیاه که  بعد از زدن چمن به وجود می آید دارای گل های کوچکی است که بر روی ساقه ای زرد طلائی رنگ و برگ های ریز و کرک داری احاطه شده و بوی ترشی و ملایمی دارد. فصل گلدهی آن در اواخر مرداد ماه می باشد. این گیاه در اکثر مناطق معتدل ایران می روید و در کنار جاده ها و جنگل ها دیده می شود.

نام های دیگر گیاه چای جنگلی عبارتند از: غافث، گل روغن کاه و گل خله

خواص و فواید درمانی گیاه چای جنگلی 

 • رفع کوفتگی یا زخم و یا دررفتگی عضوی از بدن: از دیگر خواص و فواید درمانی گیاه چای جنگلی کمک به رفع کوفتگی می باشد. برای درمان این مورد ۹۰ گرم گیاه را در یک لیتر آب جوشانده و با اضافه نمودن یک قاشق سوپ خوری عسل و کمی سرکه ضمادی تهیه کرده و استفاده گردد.
 • رفع درد گلو: گیاه چای جنگلی برای درمان و رفع درد گلو درد آنژین و یا ورم حنجره و یا عفونت های دهان موثر است. به همین منظور ۹۰ گرم گیاه را جوشانده و با عسل میل گردد. یا بصورت غرغره استفاده شود. علاوه بر این گیاه می توان از خواص درمانی گل محمدی برای درمان گلو درد استفاده نمود.
 • جلوگیری از اسهال معمولی و دیسانتری (اسهال خونی): یکی از مهم ترین خواص و فواید درمانی گیاه چای جنگلی رفع اسهال می باشد. به همین منظور ۲۰ تا ۳۰ گرم از گیاه را در یک لیتر آب دم نموده و سپس میل گردد. همچنین برای درمان اسهال می توان از ۳ گرم ریشه انجبار بصورت جوشانده استفاده نمود.
 • رفع عفونت های مزمن: از دمکرده گیاه میل شود.
 • درمان دیابت: همچنین می توان از خواص  کندر برای دیابت استفاده نمود.
 • رفع خونریزی ها و التیام زخم ها: گیاه چای جنگلی به زخم ها التیام می بخشد، همچنین برای تاثیر گذاری بیشتر می توان از خواص درمانی گیاه لوئی بهره مند شد.
 • جلوگیری از بی اختیار بودن ادرار
 • درمان تورم کلیه ها و مثانه
 • درمان آسم (تنگی نفس)
 • رفع بی خوابی
 • درمان مرض قند
 • قابض و مقوی
 • کاهش قند خون
[ type=”red”]گیاهان دارویی دیگری که در کاهش قند خون موثرند عبارتند از: زرشک، چریش، چای کوهی، گیاه توری، ترخون، گیاه سنبل الطیب و …

خواص و فواید درمانی چای جنگلی یا گل خله
خواص و فواید درمانی چای جنگلی یا گل خله

طریقه تهیه و مصرف گیاه چای جنگلی 

به منظور بهره ی بیشتر از گیاه چای جنگلی می توان از دمنوش آن استفاده نمود.آلو ورای خشک 1 قاشق چای خوری، چای سیاه 1/2 قاشق چای خوری، چای سبز 1/2قاشق چای خوری، هل 1/2قاشق چای خوری، آب جوش 1 لیوانابتدا مواد را درون صافی ریخته و به مدت 7 تا 10 دقیقه دم کنید، سپس به اندازه یک فنجان درون یک لیوان ریخته و سپس به آن آب جوش اضافه و میل گردد

از سنبل الطیب در این دمنوش هم می توان استفاده نمود.

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

نکات بیشتر درباره گیاه چای جنگلی 

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه چای جنگلی ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا