دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

معرفی خواص و فواید درمانی گیاه پیر بهارک برای سلامتی

4.2/5 - (4 امتیاز)
[ type=”blue”]گیاه پیر بهارک یا اریژرون در لیست گیاهان دارویی ایران قرار دارد. از خواص و فواید درمانی گیاه پیر بهارک می توان به رفع عفونت های زنانگی،دفع انگلهای روده ای و … اشاره نمود.

 

معرفی خواص و فواید درمانی گیاه پیر بهارک برای سلامتی
معرفی خواص و فواید درمانی گیاه پیر بهارک برای سلامتی

آشنایی با گیاه پیر بهارک

گیاه پیر بهارک با نام علمی Conyza Canadensis L. گیاهی علفی، یکساله یا دو ساله از خانواده کاسنی یا Aateraceae می باشد. این گیاه دارای ساقه ای پوشیده از کرکهای سرنیزه ای شکل و پرزدار بوده و دارای برگ‌های باریک و دندانه‌دار می باشد. این گیاه همیشه‌ سبز، دائمی گل‌ های سفید متمایل به صورتی دارد که از اواخر بهار تا پاییز پدیدار می‌ شوند همچنین میوه ی پیر بهارک فندقه و کرکدار می باشد. رویشگاه اصلی پیر بهارک آمریکای شمالی می باشد و در قرن 17 به اروپا آورده شده که البته در آنجا به شکل علفی هرز و خودرو در مزارع می روید و در قرن گذشته به خواص و فواید درمانی این گیاه پی برده شد. گیاه پیر بهارک در فصل تابستان در بیشتر نقاط شهرستان کازرون دیده می شود.

نام دیگر گیاه پیر بهارک : اریژرون 

 

معرفی خواص و فواید درمانی گیاه پیر بهارک برای سلامتی
معرفی خواص و فواید درمانی گیاه پیر بهارک برای سلامتی

خواص درمانی گیاه پیر بهارک

مدر : در طب مردمی از جوشانده این گیاه که به مقدار 5 قاشق چایخوری در یک چهارم لیتر آب تهیه می شود استفاده نموده اگر چه کمی باعث تحریک اپیتلیوم کلیه ها می گردد ، ولی بسیار مدر می باشد و تاثیر بسزایی روی مجموعه متابولیسم بدن دارد. همچنین می توان این جوشانده را مقداری عرق بیدمشک مصرف نمود.

قابض : قابض بودن ازخواص و فواید مهم این گیاه می باشد که در درمان اسهال های مداوم به کار می رود. علاوه بر این گیاه، می توان از خواص و فواید درمانی چای جنگلی که دارای خاصیت قابض است استفاده نمود.

رفع ناراحتی های زنانه : از گیاه پیر بهارک جهت تهیه داروهای گالنیک علیه رفع ناراحتی های زنانه استفاده می گردد.علاوه بر این گیاه می توان از خواص درمانی گیاه رازک استفاده نمود.

دفع انگلهای روده ای : روغن اریژرون یا پیر بهارک که بوسیله تقطیر گیاه تازه بدست می آید در دفع انگلهای روده ای موثر است. همچنین می توان از خواص درمانی پونه استفاده نمود.

ضد عفونی کننده

[ type=”red”]گیاهان دیگری که دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی هستند عبارتند از: خرفه ، خرفه پر پهن، فاخره، پنیرک، کلیاب، داغداغان

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه پیر بهارک

ترکیبات شیمیایی موجود در قسمتهای خشک شده ی گیاه پیر بهارک دارای اسانس روغنی ( که مواد اصلی تشکیل دهنده آن لیمونن و دی ترپن است) ترپینئول ، تاننها و کولین می باشند.

 

معرفی خواص و فواید درمانی گیاه پیر بهارک برای سلامتی
معرفی خواص و فواید درمانی گیاه پیر بهارک برای سلامتی

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد. 

نکات بیشتر درباره گیاه پیر بهارک

سرشاخه های گلدار آن را هنگامی که گلها کاملا باز شده جمع آوری کرده و در سایه خشک می کنند. در صورت استفاده از خشک کن گرمای آن نبایستی از 40 درجه سانتیگراد تجاوز کند.

 

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

[ type=”green”] ممکن است در این مطلب تمامی خواص گیاه پیر بهارک ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا