خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خانه » فرهنگ و هنر » نامها و معانی » اسم دابو | نام های اصیل مازندرانی + معنی دابو

اسم دابو | نام های اصیل مازندرانی + معنی دابو

دابو نام پسرانه مازندرانی است که  که نام ناحیه ای در مازندران است. در این مطلب از مجموعه اموزش نامهای پسرانه مازنی (مازندرانی) و معنی آنها معنی نام دابو را برای شما آماده نموده ایم برای مشاهده معنی این نام زیبا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

معنی اسم دابو :

۱ : نام ناحیه ای به آمل مازندران اقامتگاه ابوالفضل دابو بوده است. در سفرنامه رابینو این بخش را از بخش های ناحیه آمل به مازندران توصیف کرده اند که حد شمالی آن دریای خزر و شرقی آن جلال ازرک بارفروش و جنوبی آن دشت سه هزار و غربی آن هزارپی می باشد و جمعیت تقریبی آنجا صد و پانزده هزار است.

۲ : در لهجه و گویش مازنی ،یاغی سرکش

۳ : اسم تاریخی سلسله دابوان یا دابویه یا آل از آن گرفته شده است.  شاخه ای از فرمان روایان پادوسبانی که از اولاد و احفاد گیل گاوباره فرزند گیلان شاه محسوب می شونددر اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۴ خورشیدی روستای درویش خیل مرکز بخش دابودشت از توابع شهرستان آمل پس از تجمیع با روستاهای حلال‌خوار محله و وسکل از توابع همین بخش به شهر تبدیل و به عنوان شهر دابودشت شناخته شد. دابودشت از شهرهای تاریخی است. دابو مقر پادشاهی اسپهبد دابو (به معنی دابوِ یا بماناد) از پادشاهان نامی مازندران (عجم نهند) و گیلان است.

بیشتر بخوانید نام های پسرانه مازندرانی را مشاهده کنید :

ریشه اسمدابو :

نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: یاغی و سرکش

فراوانی اسم دابو:

اطلاعاتی برای این اسم موجود نمی باشد

اسم های مشابه : 

۱ : اسم های مشابه از نظر نوشتار : دابویه – داتو – داود – دادا – دانوب – عابد – داوود – بابا – دادور

 

اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام دابو میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

لطفا نظر خود در مورد این مطلب را با ستاره ها از یک تا ۵ مشخص کنید!!

2 × یک =

باز نشر مطالب فقط با ذکر منبع و لینک مطلب در سایت namagard.com مجاز است.