نامها و معانی

معنی نام دیاکو + اسم های اصیل ایرانی و مازندرانی + اسم دیاکو

4.3/5 - (6 امتیاز)
[ type=”blue”]دیاکو نام پسرانه کردی / مازندرانی است که به معنای پر قدرت و با صلابت است در این مطلب از مجموعه اموزش نامهای پسرانه و معنی آنها معنی نام دیاکو را برای شما آماده نموده ایم برای مشاهده معنی این نام زیبا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

معنی نام دیاکو
معنی نام دیاکو

معنی اسم دیاکو :

  • معنی:  پسر فرورتیش، نخستین امیر مؤسس سلسله ی ماد (وی با پرداخت باجی بپادشاه آشور توانست او را از حمله بکشور ماد باز دارد. طبق روایات دیاکو دستور داد در نزدیکی همدان ( هگمتانه ) قصر با شکوهی بنا کنند.)
  • دیاکو بنیانگذار ایران و اولین پادشاه مادها که شهر هگمتانه (همدان) را بنا نهاد و آنرا پایتخت ایران کرد و  مشهور است که در عدالت بسیار دقیق بود
  • پیشنهاد کاربران: دیاکو یه اسمه که در بین کردها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. خیلی ها میگن ریشه خود اسم یونانیه. دیا کو از دو بخش دیا(دیه) که به معنی درون دل یا دیده و کو (کوه ) که همان کوه است –  معنی: درون کوه , دل کوه ، مادر کوه و معنای کلی آن یعنی قدرتمند و با صلابت

[ type=”red”]بیشتر بخوانید نام های پسرانه مازندرانی را مشاهده کنید :

ریشه اسم دیاکو : 

دیاکو
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: نخستین امیر مؤسس سلسله ی ماد

فراوانی اسم دیاکو : 

فراوانی اسم تا سال 1397 برابر است با : 4640

اسم های مشابه : 

آکو،کاکو، داکو، ایلیکا، چیاکو، آکو، دیوداد

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام دیاکو میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

‫۶ دیدگاه ها

    1. دیاکو، دا- اوکو DAUKU : از نامهای رایج در بین ترکان ماد قید شده به سال ۷۱۵ قبل از میلاد.جاعلین، در صددند که برای این نام، ریشه و معنای کردی و پارسی بتراشند و جعل کنند.در واقع، این نام به فور از ترکیب واژهء ترکی سومری «دا» یعنی «به کمک او(خدا)» و واژهء سومری «اوکو» به معنی فرزند، اولاد و وارث ساخته شده است.

  1. ئارکو اسم کوردیه منه و معنیش میشه اتشگاه . کو در کوردی مشابه گاه در فارسیه. مثلا ئارکو مشتق ئار=اگر یعنی اتش و کو ینی گاه . مثال دیگر اسم زانکو که زا زان= دان از ریشه زانستن و دانستن به علاوه کو هست که میشه دانشگاه در فارسی. دیاکو در کوردی به معنی پادشاه سرزمین مادری ماد معنی میشه. دیاکو= دیارکو سرزمین زندگی ماد

    1. ما کلمه ئار به معنی آتش در کردی نداریم ئاری یک کلمه تورکی به معنی درد و رنج و عذاب هست که وارد کردی شده و آتش معنی شده ağrı اینجوری هم نوشته میشه . دیاکو یک اسم سومری ترکی هست نماد مادها اولین پست دنیا چاپار هست که کلمه کاملا تورکی هست .

  2. دیاکو، دا- اوکو DAUKU : از نامهای رایج در بین ترکان ماد قید شده به سال ۷۱۵ قبل از میلاد. برخی محققین و جاعلین، این نام را دارای ریشهء پارسی و کردی میدانند در حالیکه سخت در اشتباهند و این نام به فور از ترکیب واژهء ترکی سومری «دا» یعنی «به کمک او(خدا)» و واژهء سومری «اوکو» به معنی فرزند، اولاد و وارث ساخته شده است.

  3. دیاکو، دا- اوکو DAUKU : دارای ریشه ترکی و از نامهای رایج در بین ترکان ماد قید شده به سال ۷۱۵ قبل از میلاد.جاعلین، در صددند که برای این نام، ریشه و معنای کردی و پارسی بتراشند و جعل کنند.در واقع، این نام به فور از ترکیب واژهء ترکی سومری «دا» یعنی «به کمک او(خدا)» و واژهء سومری «اوکو» به معنی فرزند، اولاد و وارث ساخته شده است.دیاکو نام بنیان گذار و اولین پادشاه سلسله ترک ماد در آذربایجان می باشد.جعلیات ویکیپدیا فارسی، مبنی بر اینکه نام دیاکو از واژه ایرانی “دهیوک” گرفته شده یا به معنی سرزمین است، جعلی و دروغ و فاقد سابقه تاریخی می باشد و در هیچ کتاب تاریخی معتبر، کلمه ای بنام “دهیوک” را نمیتوان پیدا کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا