نامها و معانی

معنی اسم دوکا – نام دوکا

4.3/5 - (3 امتیاز)

[ type=”blue”]دوکا کلمه مازندرانی است که به معنای کثیفی و ناپاکی می باشد. برای مشاهده معنی کامل نام دوکا و کلمات مشابه این اسم، ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

معنی اسم دوکا
معنی اسم دوکا

معنی دوکا 

 • در لحجه و گویش مازنی دوکا به معنی کثیفی و ناپاکی و ته نشست روغن داغ شده در دیگ است.
 • برکه دوکا. [ ب ِ ک َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه ٔ بخش گاوبندی شهرستان لار. سکنه 198 تن. (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 7).

‫۲ دیدگاه ها

 1. با عرض سلام.بنده بعنوان یه مازندرانی هرگز نشنیدم کسی از چنین اسمی با این معنی بد برای فرزند دلبندش استفاده کنه.لطفا فرهنگ مازندرانی رو بد جلوه ندید.اینهمه اسامی مازندرانی زیبا با معانی زیبا .این چه واژه ای که بعنوان اسم میخواهید جا بندازید.اسامی مثل ماهتیسا(همانند ماه تنها ) ماه تینار(ماه تنها)ماه تی تی(شکوفه ماه) ناکتا و تلکا(گلابی جنگلی)شوکا (آهو) رایکا(پسر محبوب)کایر(همراه)مانلی(بمان برایم)آرمون(آرزو)تَرنه(طراوت شادابی)تی تی سا(مثل شکوفه)تیساناز(ناز خالص)شَبره(شبنم)شوروم(مه صبحگاهی)شِوار( نم نم باران )وارش(باران)وَنوشه(گل بنفشه)ویشار(بیدار.هشیار)میها(ابر بارن زا)ساینه(آرام.)ساینا(سایه روشن جنگل)روجا(ستاره صبحگاهی)روجین(دریچه)تیلدا(انسان.برگرفته از گِل)و خیلی اسمهای قشنگ دیگه که در این مجال نمیکنه.

  1. سلام آزاده عزیز. ما لیست کاملی از نامهای دخترانه و پسرانه مازندرانی رو جمع آوری کردیم و اتفاقا هدفمون جمع آوری و کمک به فرهنگ این نامها هست.
   مشخصا هدف ما با نگرش مثبت و تلاش برای جمع آوری این نامها و معانی آنهاست.
   نام دوکا در چندین منبع به عنوان نام دخترانه مازندرانی آورده شده است و با معنی ذکر شده. شاید این نام یک برکه کثیف و … بوده و همانند بسیاری از اسمها که از نام دریاها سخره ها و … گرفته شده، این نام هم از آنجا گرفته شده و معنی نامناسب آن به معنای توهین نیست.
   امیدواریم دوستان مازندرانی در مورد این کلمه بیشتر توضیح بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا