احکام دینیمذهبی

حکم شرعی کاشت مژه مصنوعی از نظر مراجع تقلید چیست

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

فتوای مراجع تقلید درباره اکستنشن مژه (کاشت مژه مصنوعی)

حکم کاشت مژه مصنوعی چیست؟
حکم کاشت مژه مصنوعی چیست؟

 

زیبایی یکی از مسائلی هست که نه تنها در میان انسانها بلکه در میان بقیه جانداران روی زمین نیز به آن اهمیت داده می شود. از قدیم الایام همه مردم جهان در همه نقاط جهان و با هر فرهنگ و رنگ و دینی به زیبایی اهمیت می دادند و می دهند. یکی از معیارهای زیبایی برای خانم ها داشتن مژه زیبا و بلند است.  در این پست از بخش احکام دینی قصد داریم شما را با نظر مراجع تقلید با کاشت مژه مصنوعی آشنا سازیم. پس در ادامه با ما باشید تا حکم شرعی مراجع تقلید در مورد کاشت مژه مصنوعی (اکستنشن مژه) را مشاهده نمایید.

 

کاشت مژه چگونه است ؟

کاشت مژه یا اکستنشن، روشی است که از دیرباز و در میان ملل مختلف، به صورت های گوناگونی برای رفع مشکل کم مویی و زیباتر شدن، از آن استفاده می شده است.

موی به کار رفته در این شیوه، یا از موی خود فرد است، یا موی فرد دیگر و گاه نیز از موی حیوانات استفاده می شود.

به طور خلاصه کاشت مژه به این صورت است که هر تار از مژه مصنوعی را با چسب مخصوص به یک تار از مژه انسان می‌‌چسبانند و تا 6 ماه هم دوام داشته و با شستشو از بین نمی‌‌رود.

 

ویژگی کاشت مژه

ویژگی خاص تکنیک‌های آرایشی جدید این است که به سادگی از بین نمی‌روند، برای نمونه کاشت مژه حداقل تا 6 ماه به تار موی انسان می‌چسبد و قابل شستشو نیست و ناخن‌های کاشت شده هم با لاک پاک‌کن و استون برداشته نمی‌شوند و برای از بین رفتن آنها باید تا رشد مجدد ناخن‌ها صبر کرد. بنابراین انجام کارهایی مانند کاشت مژه و ناخن احکام شرعی جدیدی را برای وضو گرفتن، نماز خواندن و غسل کردن ایجاد می‌کند که نیاز به استفتاء از مراجع عظام تقلید دارد.می توانید با احکام کاشت ناخن در سایت نماگرد آشنا شوید .

 

 

حکم کاشت مژه مصنوعی چیست؟
حکم کاشت مژه مصنوعی چیست؟

حکم کاشت مژه

هر چند کاشت مژه به خودی خود اشکالی ندارد، اما چنانچه مانع رسیدن آب به مژه‌ها (هر چند به نحو جزئی) شود و برداشتن آن در هنگام وضو یا غسل ممکن نبوده و یا همراه با حرج و مشقت باشد، جایز نیست. در هر حال، کسی که چنین عملی انجام داده است، چنانچه نتواند در وقت وضو یا غسل آن مانع را بر طرف کند و یا بر طرف کردن آن مشقت داشته باشد، باید به وظیفه غسل و وضوى جبیره‌اى عمل کند؛ یعنى با دست مرطوب، مانع را مسح نماید.
البته، برخی از فقها از جمله آیت الله هادوی تهرانی در این باره می‌گویند، اگر چسب، قسمت انتهای مژه را نگیرد و روی پوست نریزد مانع وضو و غسل نیست که شاید فرض نادری باشد.

 

همچنین شما میتوانید با احکام تاتو در بدن و تاتو کردن ابرو از نظر مراجع تقلید نیز آشنا شوید 

 

آیا کاشت مو غسل دارد؟

اکستنشن مو چه با موی طبیعی و چه با موی مصنوعی، نیاز به غسل ندارد و نیز نیازی نیست در غسل، موهای اضافه شده هم شسته شوند اما اگر موهای اضافه شده با چسب یا شیوه دیگری که مانع رسیدن آب به موهای طبیعی است وصل شده باشد مانع از غسل است و باید برطرف شود و اگر براحتی ممکن نیست غسل جبیره ای باید انجام گیرد. (سوال از دفتر آیه الله خامنه ای در قم)
لازم به ذکر است در صورتی که موی طبیعی کافر یا سگ برای اکستنشن استفاده شده باشد نجس است و قابل تطهیر هم نیست. (امام خمینی، توضیح المسائل م 86 و 104 (مطابق با نظر آیه الله خامنه ای دام ظله)

 

حکم کاشت مژه مصنوعی چیست؟
حکم کاشت مژه مصنوعی چیست؟

فتوای مراجع نسبت به کاشت مژه 

  • حکم اکستنشن مژه (کاشت مژه مصنوعی) چیست؟

هر چند این عمل به خودی خود اشکالی ندارد، اما چنانچه مانع رسیدن آب به مژه ها – هر چند به نحو جزئی- شود، و برداشتن آن در هنگام وضو یا غسل ممکن نبوده و یا همراه با حرج و مشقت باشد، جایز نیست. در هر حال، کسی که چنین عملی انجام داده است، چنانچه نتواند در وقت وضو یا غسل آن مانع را برطرف کند و یا برطرف کردن آن مشقت داشته باشد، باید به وظیفه غسل و وضوى جبیره اى عمل کند؛ یعنى با دست مرطوب، مانع را مسح نماید.
البته، برخی از فقها در این باره می گویند، اگر چسب، قسمت انتهای مژه را نگیرد و روی پوست نریزد مانع وضو و غسل نیست که شاید فرض نادری باشد.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

 

حضرت آیه الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

اگر درآوردنش هنگام وضو و غسل برای او ممکن بوده و حرج و مشقت نداشته باشد، وضو و غسل با وجود چنین مانعى باطل است و اگر درآوردنش ممکن نباشد و یا همراه با حرج و مشقت باشد، ایجاد چنین مانعى که موجب تبدّل وظیفه وضو و غسل به وضو و غسل جبیره اى مى شود، چنانچه در غیر وقت نماز باشد، مانع ندارد ولى در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به ایجاد مانع نماید، و چنانچه نتواند در وقت وضو یا غسل آن مانع را برطرف کند و یا برطرف کردن مانع حرج و مشقت داشته باشد، باید به وظیفه غسل و وضوى جبیره اى عمل کند؛ یعنى با دست مرطوب مانع را مسح نماید.

 

حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی :

در صورتی که مانع رسیدن آب به بدن نباشد اشکالی ندارد و اگر مانع باشد تنها در صورت ضرورت جایز است، و در این صورت حکم جبیره دارد.

 

حضرت آیه الله العظمی سیستانی :

اگر مانع رسیدن آب به مژه ها هر چند به نحو جزئی شود جایز نیست.

 

حکم کاشت مژه مصنوعی چیست؟
حکم کاشت مژه مصنوعی چیست؟

حضرت آیه الله العظمی نوری همدانی :

چنانچه مانع وصول آب به پوست و مواضع غسل یا وضو باشد اشکال دارد و برای غسل یا وضو باید ازاله شود.

 

حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی در مورد حکم شرعی کاشت مژه مصنوعی:

چنانچه توسط نامحرم بوده و یا مانع از رسیدن آب در وضو و غسل به بدن باشد حرام است ولی در صورت ارتکاب، باید علاوه بر وضو و غسل جبیره ای احتیاطاً تیمم بدل از غسل یا وضو نیز بنماید.

 

  • آیا بلند کردن مو (هیر اکستنشن) با چسب یا بدون چسب مخصوص مانع از انجام غسل می شود ؟ (در صورتی که موها بلند باشد و موی مصنوعی به انتهای موها متصل شود)

 

در غسل بنا بر فتوای مرحوم امام خمینی (قدس سره)

شستن موهای بلند نیز بنا بر احتیاط واجب لازم است بنا براین اگر چسب یا چیز دیگری به آن چسبیده که مانع رسیدن آب به آن باشد باید قبل از غسل برطرف کنید

 

آیه الله بهجت (ره) آیات عظام سیستانی صافی گلپایگانی زنجانی:

شستن موهای بلند در غسل لازم نیست

 

نکته :

  گفتنی است باقی بودن بر تقلید از امام خمینی (ره) برای شما در صورتی صحیح است که طبق فتوای یکی از مراجع زنده که بقاء را جایز می داند بر تقلید امام باقی باشید البته همه مراجع موجود بقا را جایز می دانند بلکه اگر مرجعی که از دنیا رفته اعلم بوده بنا بر نظر خیلی از مراجع باقی ماندن بر تقلید میت واجب است بنابراین اگر شما به این مسئله توجه داشته اید و بدستور یک مرجع زنده بر تقلید از امام باقی هستید اشکال ندارد و اما اگر توجه به این مسئله نداشته اید تقلید شما از امام صحیح نیست و باید از یکی از مراجع زنده تقلید کنید آنگاه این مسئله را هم از او تقلید نمایید.

 

منبع :بیتوته

گردآوری:نماگرد

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا