دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

گیاه کرتس | خواص درمانی گیاه کرتس برای نفخ شکم

4.2/5 - (5 امتیاز)
[ type=”blue”]گیاه کرتس یا توسو در جدول گیاهان دارویی ایران قرار گرفته است. مهم ترین خواص درمانی گیاه کرتس رفع نفخ شکم می باشد.

آشنایی با گیاه کرتس 

کرتس ( نام فارسی ) با نام علمی Gaillonia aucheri guill از خانواده  Rubiaceae روناس می باشد .این گیاه بوته ای و چوبی است که ارتفاعی برابر  یک متر دارد.پوست ساقه هایش سفید رنگ و خار دار است و برگهای  کوچک و خطی متقابل به هم و گوشتی دارد. گلهای گیاه کرتس کوچک بوده و در گروههای 7 -3 تایی به ندرت منفرد یا مجتمع در گل آذین های گرزن مانند است به میزان بارندگی 50تا 150 میلیمتر می رسد اندام مورد استفاده آن برگ و گل و میوه آن است. کرتس در دشتهای سیلابی و مسیلهای پهن از ارتفاع 500 تا 1600 متری از سطح دریا بر روی خاکهای شنی و سنگلاخی روییده و می توان آن را در اطراف زابل، زاهدان، خاش، سراوان، ایرانشهر و نیکشهر پیدا نمود.

 

گیاه کرتس | خواص درمانی گیاه کرتس برای نفخ شکم
گیاه کرتس | خواص درمانی گیاه کرتس برای نفخ شکم

خواص درمانی گیاه کرتس 

از خواص درمانی گیاه کرتس می توان به رفع نفخ شکم و اسهال اطفال و بزرگسالان اشاره نمود. همچنین می توان از تخم گیاه فرنجمشک استفاده نمود.

[ type=”red”]گیاهان دارویی موثر دیگر که در درمان نفخ شکم موثرند عبارتند از:لباشیر، گیاه شنبلیله، زوفا

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”]در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه کرتس ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 

گرد آوری و تنظیم : نماگرد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا