بیماری ها و راههای درمانسلامت

علائم گاز معده و روده، روش های درمان آن

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

علائم گاز معده و روش های درمان آن

علائم گاز معده و روده، روش های درمان آن
علائم گاز معده و روده، روش های درمان آن

در این قسمت از سایت نماگرد مطالب مفیدی در مورد علل به وجود آمدن گاز معده و روده و روش هایی برای درمان آن را بیان کردیم.

گاز معده و روده هوایی است که در لوله گوارش وجود دارد. این گاز از راه دهان یا مقعد از بدن خارج می شود. خارج شدن گاز معده و روده از راه دهان یا مقعد امری کاملاً عادی است. برخی از مردم بر این عقیده اند که دفع گاز آن ها بیش از حد معمول می باشد. دفع کردن میزان زیادی از گاز معمولاً نادر است. باد معده به وسیلۀ مجرای گوارشی و به هنگام تجزیه و هضم مواد غذایی در روده بزرگ به وجود می آید. خوب است بدانید که شما به هنگام بلعیدن غذا یا نوشیدن مایعات هوا را نیز به همراه آن ها وارد دهان خود خواهید کرد. نفخ و افزایش گاز معده و روده می تواند برای افراد آزاردهنده و مشکل ساز باشد. مشکلات گوارشی و عدم تحمل قند لاکتوز می توانند یکی از علل افزایش گاز معده و روده باشند. با سلامت دات لایف همراه باشید تا پاسخ تمامی سؤالاتی را که در مورد نفخ و گازهای شکمی دارید ، دریابید.

چه چیزی موجب به وجود آمدن گاز معده و روده می شود؟

مایعات و غذاها را با سرعت زیادی بنوشید یا بخورید

سیگار بکشید ( منظور پوک زدن به سیگار )

آدامس بجوید

آبنبات بمکید

نوشابه های گازدار بنوشید

و یا از دندان مصنوعی ای استفاده کنید که سایز مناسب با استخوان فک شما را نداشته باشد ، مقدار بیشتری هوا را به داخل معده خود وارد خواهید کرد. مقدار بسیار زیادی از این هوا از معده به سمت دهان برگشته و با آروغ زدن از دهان خارج می شود. مقدار کمی از این هوا در روده کوچک جذب بدن می شود و باقی مانده این گاز نیز از روده کوچک وارد روده بزرگ شده و در آخر از مقعد خارج خواهد شد.

غذاهای هضم نشده ای که شامل کربوهیدرات ها و فیبر هستند ، وارد روده بزرگ می شوند. باکتری هایی که به صورت همزیست در روده بزرگ انسان زندگی می کنند، کربوهیدرات های هضم نشده را تجزیه می کنند که به دنبال همین تجزیه گاز نیز تولید خواهد شد. همین گاز تولید شده نهایتاً از مقعد خارج می شود. به طور عادی مقدار کمی از این باکتری ها در روده بزرگ زندگی می کنند. افزایش در تعداد یا نوع این باکتری ها SIBO نام دارد. این وضعیت منجر به تولید گاز اضافی در روده خواهد شد. SIBO می تواند ، عاملی برای تخریب روده و عملکرد نادرست آن باشد.

کدام غذاها موجب تولید گاز معده و روده می شوند؟

بیش تر غذاهایی که شامل کربوهیدرات ها هستند تولید گاز می کنند. البته ممکن است غذاهایی که در روده یک فرد تولید گاز می کنند برای فرد دیگر اینگونه نباشند. برخی از غذاهایی که شامل کربوهیدارت هستند ، و یکی از دلایل ایجاد نفخ معده یا روده هستند عبارت اند از:

لوبیا و باقلا
سبزیجاتی مثل کلم بروکلی ، گل کلم ، کلم بروکسل ، پیاز ، قارچ ، کنگر و مارچوبه
میوه هایی مثل گلابی ، سیب و هلو
تمامی دانه ها و حبوبات
سوداها ، آبمیوه ها بخصوص آب سیب و گلابی که حاوی قند فروکتوز بالایی هستند
شیر و فرآورده های لبنی مثل پنیر و ماست
و …

علائم گاز معده و روده، روش های درمان آن
علائم گاز معده و روده، روش های درمان آن

علائم وجود گاز معده و روده چیست؟

شایع ترین علائم وجود گاز معده عبارتند از:

آروغ زدن : آروغ زدن پس از مصرف وعده های غذایی امری عادی است. اگر اکثر اوقات آروغ می زنید حتماً هوای زیادی را به هنگام خوردن غذا بلعیده اید. بسیاری از افرادی که مشکلات گوارشی زیادی دارند ، بر این عقیده اند که می توانند با آروغ زدن اندکی از مشکلات خود بکاهند.

باد معده : خارج کردن باد معده از مقعد ، ۲۱-۱۳ بار در روز کاملاً عادی است. اما اگر فکر می کنید که خارج کردن باد معده تان بیش از این حد است ، ممکن است در هضم کربوهیدرات ها مشکل داشته باشید.

نفخ : نفخ احساس سنگینی و پر بودن در ناحیه شکم می باشد. سندروم IBS موجب اختلال در حرکت و خروج گازها از شکم خواهد شد. اگر گازهای به وجود آمده در روده شما به آرامی حرکت کند ، موجب احساس نفخ در شما خواهد شد.
درمان نفخ شکم در طب سنتی

در سایت سلامت دات لایف مقالات متعددی برای بیماری های معده و روده وجود دارد که برخی از آنها را به شما معرفی می کنیم که امیدواریم با به کارگیری این نکات در از بین بردن نفخ شکم موفق باشید.

درمان گاز روده:

رژیم غذایی

نخستین اقدام و گزینه ای با کمترین عوارض جانبی ممکن، ایجاد تغییر در رژیم غذایی است. در همین راستا، از مصرف مواد غذایی که در زمینه تولید گاز مشهور هستند باید پرهیز شود. مدت زمان زیادی طول نمی کشد تا دریابید آیا این رویکرد مفید بوده است یا خیر.

درمان برای تولید گاز ناشی از رژیم غذایی شامل پرهیز از مواد غذایی تولیدکننده گاز است. آنها را در مقادیر اندک یا به تنهایی مصرف کنید. مقدار مشخصی از آزمون و خطا می تواند به شناسایی بهترین روش برای کاهش گاز به شما کمک کند.

داروهای بدون نسخه

روش های درمانی مختلفی برای تولید بیش از اندازه گاز وجود دارند. لاکتاز، آنزیمی است که می توانید به همراه محصولات لبنی برای گوارش قند شیر مصرف کنید تا از تولید گاز ناشی از کمبود این آنزیم در بدن جلوگیری شود. بینو، آنزیم گوارشی دیگری است که می توانید برای کاهش گاز ناشی از مصرف لوبیاها، سبزیجات و غلات استفاده کنید. سایمتیکون ممکن است به کاهش گاز کمک نکند، اما شاید در عبور راحت‌تر آن نقش داشته باشد. آنتاسیدها ممکن است به رفع گاز اضافی کمکی نکنند. نقش زغال فعال در کاهش گاز ثابت نشده است، و نباید آن را همراه با داروهای دیگر مصرف کرد، زیرا خطر کاهش اثربخشی آنها را به همراه دارد.

داروهای تجویزی

گاهی اوقات، برخی داروهای تجویزی برای درمان گاز اضافی به کار گرفته می شوند، اما این شرایط شایع نیست. رگلان (متوکلوپرامید) ممکن است برای برخی شرایط گوارشی تجویز شود، زیرا تحرک در بخش فوقانی دستگاه معدی‌روده ای را افزایش می دهد. این شرایط ممکن است به عبور سریع‌تر گاز از بدن کمک کزده، و از نفخ شکمی و درد پیشگیری کند.

پروپالسید (سیساپراید) نیز برای درمان گاز مورد استفاده قرار می گرفت، اما در حال حاضر چندان تجویز نمی شود. این دارو نیز موجب تحرک بیشتر در بخش فوقانی دستگاه معدی‌روده ای می شود.

منبع: بیتوته

گردآوری: سایت تفریحی نماگرد

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا