دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

معرفی گیاه کلاغک | خواص درمانی کلاغک برای رحم

3.9/5 - (9 امتیاز)
[ type=”blue”]گیاه کلاغک در لیست گیاهان دارویی ایران قرار گرفته است. خواص درمانی کلاغک رفع اختلالات گوارش و رحم می باشد.

آشنایی با گیاه کلاغک

گیاه کلاغک گیاهى چندساله، علفی، ایستا و دارای ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری و از خانواده ی سوسنیان می باشد.گلهای این گیاه خوشه ایی و به رنگ آبی مایل به بنفش با تلألو قرمز میباشند. برگهاى کلاغک باریک و راست، نیزهاى شکل، نسبتاً پهن و تاخورده هستند که بر روى زمین قرار میگیرند.میوه ی این گیاه کپسول و شامل تعدادى بذر است. بذرها سیاه برّاق، نامتقارن و به قطر ۱ تا ۵/۱ میلیمتر و بیضى تا تخم مرغى شکل است که سطح آن بدون کرک  ولى داراى ناهمواری هاى زیاد و نقاط شفاف است .فصل گلدهى این گیاه فروردین ماه است.کلاغک از جمله گیاهان زودرس بهارى است که بیشتر در مراتع، باغها، چمنزارها و گاهى در مزارع غلات دیده مىشود.کلاغک در محیطهاى کوهستانی، دشتها و در نواحى مختلف ایران مشاهده می شود. برخی از گونه های این گیاه به عنوان گل زینتی در باغچه ها کشت می شوند.

 

معرفی گیاه کلاغک | خواص درمانی کلاغک برای رحم
معرفی گیاه کلاغک | خواص درمانی کلاغک برای رحم

خواص درمانی گیاه کلاغک

رفع اختلالات دستگاه گوارش و رحم : از بافتهای آن ماده‌ای به نام موسکارین استخراج می‌کنند که به مقدار کم برای رفع اختلالات دستگاه گوارش و رحم مفید می باشد.

[ type=”red”]گیاهان دیگری که در درمان اختلالات رحم موثر می باشند عبارتند از: کلپوره و کتیرا ، کرتس

 

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”]ممکن است در این مطلب تمامی خواص گیاه کلاغک ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

گرد آوری و تنظیم : نماگرد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا