اخباراخبار فرهنگی هنریسرگرمیعکس بازیگران

رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!

3/5 - (2 امتیاز)

رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!

رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!
رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!

مهاجرت بازیگران تلویزیون به شبکه جم ازحدود یکسال قبل شروع شدکه بیشتراین بازیگران سابقه ی همکاری درسریال های تلویزیونی راداشته انداین درحالی است که باید منتظرمهاجرت عده ی دیگری هم باشیم.

مهاجرت بازیگران تلویزیون به شبکه جم

موج مهاجرت به ترکیه و حضور در سریال‌های ترکیه‌ای شبکه جم از حدود یک سال قبل آغاز شد.شاید ابتدا کسی باور نمی‌کرد کارگردان‌هایی مثل مهدی مظلومی یا سعید ابراهیمی فر در شبکه‌ای که به خراب کردن بنیان خانواده مشهور شده حاضر به ساخت سریال شوند، اما حجم استقبال مردم ایران از سریال‌های ترکی این شبکه مدیران آن را به صرافت ساخت سریال‌هایی با عوامل تمام ایرانی انداخت تا به جذابیت‌های بصری‌اش جلوه‌ای تازه ببخشد.

درواقع تفکر مدیران جم بر این مبنا بود که به تصویر کشیدن رابطه زن و مرد و آنچه در سریال‌های تلویزیون خودمان به نمایش درنمی‌آید می‌تواند مخاطبان زیادی را پای ماهواره و شبکه‌شان بنشاند .آن‌ها تصور می‌کردند موازی با تم غالب در سریال‌های پرطرفدار ترکیه‌ای سریال‌هایی با بازیگران ایرانی خواهند ساخت .

به همین منظور تعدادی از دوبلورهای این شبکه در سریال‌هایی مثل « آبی عشق»، «منو تنها نذار» و «کالری ممنوع » حاضر شدند تا رویای برادران ابراهیمی به‌عنوان مدیران جاه‌طلب جِم تی وی به تحقق نزدیک شود.برای این سریال‌ها تبلیغات بسیار وسیعی شد و صدها بار آنونس هایشان به نمایش درآمد که بیایید ببینید چه کرده ایم.جالب اینکه شبکه اچ بی اُ برای سریال «بازی تاج و تخت» یک‌صدم این تبلیغات را نداشت اما وقتی بالاخره یکی از این مجموعه ها پخش شد به همگان ثابت شد با چه افتضاحی روبرو شده ایم!

رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!
رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!

موج دوم مهاجرت‌ها رسید

با پخش آنونس سریال‌های ایرانی تولیدشده در این شبکه که از ماه‌ها قبل آغازشده بود، مشخص شد برخی بازیگران نسبتاً شناخته‌شده ایرانی در آن‌ها حاضرشده‌اند. چکامه چمن ماه و مانی کسراییان جزو اولین بازیگرانی بودند که به جم پیوستند و البته کشف حجاب چمن ماه بازتاب زیادی در رسانه‌های داخلی داشت.رفتن چمن ماه به این شبکه باعث شد سریال‌هایی که داخل ایران هم بازی کرده بود به ممیزی بخورد و صحنه‌هایی که او در آن‌ها بازی داشت حذف شود.

رابعه اسکویی بازیگر دیگری بود که رفتنش به جِم بازتاب زیادی در رسانه های داخلی داشت. به دنبال آن‌ها صدف طاهریان ، ساناز زرین مهر،بنیامین احمدی ، سارا باهنر و بهارک صالح نیا نیز راهی آن‌سوی مرزها شدند تا کم‌کم تعداد مهاجران به شبکه معاند بیشتر و بیشتر شود.

البته با توجه به میزان شهرت و نامدار بودن این افراد اخبار و حاشیه‌های مربوط به آن‌ها نیز بیشتر بود .مدتی بعد و در سال جدید نوبت به موج دوم مهاجرت‌ها رسید و بازیگرانی مثل هرمز سیرتی، رامسین کبریتی و درنهایت پردیس افکاری هم به این شبکه و سریال‌هایش پیوستند تا تعداد کوچ کرده‌ها کم نباشد.
البته در این میان خبرهای حاشیه ای هم از رفتن بازیگران به این شبکه پخش شد که بعد از مدتی توسط خود بازیگر تکذیب شد.

رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!
رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!

کم‌کم خطرناک می‌شوند

برای ماه‌های ابتدایی انتشار اخبار مربوط به کوچ بازیگران، هیچ‌کس اتفاق رخ‌داده را جدی نمی‌گرفت و ازآنجا که بیشتر بازیگران چهره‌های نامدار و شناخته‌شده‌ای نبودند کک مسئولان سینمایی و عاشقان فرهنگ نمی‌گزید، اما کم‌کم برخی جریان‌ها و رسانه‌هایشان به این مسئله پرداختند که این مهاجرت‌ها بخشی از پروژه آن‌هایی است که سعی دارند به فرهنگ کشورمان ضربه بزنند .

در خلال این اخبار بود که حتی مطالبی در برخی رسانه‌ها انعکاس یافت که بخشی از هزینه‌های شبکه جِم را سعودی‌ها می‌پردازند و آن‌ها به پشتوانه این کمک‌ها در حال ساخت شهرک‌های سینمایی دریکی دو کشور آسیایی و شروع پروژه‌های بزرگ هستند.جالب اینکه در لابه‌لای این حرف‌ها خبر خیز برداشتن جم تی وی برای ساخت سریال‌های فاخر ایرانی نیز به گوش رسید؛ سریال هایی تاریخی با داستان هایی از دوران مشروطه و … که نیازمند عوامل داخلی متبحر هستند.

در این میان گفته شد جِم تی وی به دنبال کشاندن 100 بازیگر و عوامل شاغل در سینمای ایران است و پروژه ای که در یک سال گذشته هیچ کس جدی‌اش نگرفته بود در راستای ضربه زدن به فرهنگ کشور گسترش یافته و خطرناکتر از گذشته به نظر می رسد.

تاثیر دوران زوال تلویزیون در روند مهاجرت‌ها

با وجود این هشدارها اما هنوز بسیاری از اهالی سینما و تلویزیون و مخاطبان آنها سیل مهاجرت ها را جدی نمی گیرند چرا که معتقدند آنهایی که جدا شده اند جای ویژه ای در سینما نداشته اند و بیشترشان بازیگران درجه چندم تلویزیونی هستند.هر چند در سابقه برخی از این چهره ها حضور در برخی پروژه های سینمایی به چشم می خورد اما واقعیت این ست که بیشتر آنها بازیگران تلویزیونی به حساب می آیند.

در واقع غیر از پردیس افکاری که بیش از 10 فیلم سینمایی در کارنامه دارد بقیه نفرات همه بازیگرانی درجه دوم و سوم در پروژه های تلویزیونی بوده اند و مهمترین کارهایشان در تلویزیون رقم خورده ، کوچ شان را می توان به دوران نزول تلویزیون ارتباط داد. در واقع کوچ آنها درست در زمانی اتفاق افتاد که تلویزیون به خاطر مشکلات متعدد مالی و مدیریتی اش دچار زوالی عجیب شده و بازیگران مجموعه های تلویزیونی با سرخوردگی و قهر از فضای کار در جام جم می نالیدند.

فراری از فضای ناسالم و فساد

جدا از بحث زوال تلویزیون و دشوارتر شدن شرایط کار برای جام جمی ها بیشتر این بازیگران انگیزه‌های دیگری برای مهاجرت به جم تی وی داشتند که نمی‌توان نادیده‌شان گرفت. این بازیگران معتقدند فضای کار در ایران فضای سالمی نیست و رابطه و رابطه بازی بشدت در چهره شدن افراد تأثیرگذار است.آن‌ها می‌گویند گرفتن نقش و پرکار شدن در سینما و تلویزیون نیازمند ایجاد رابطه‌های قوی یا داشتن رابط‌هایی قوی است و چون آن‌ها از این مزیت بی‌بهره بوده‌اند ترجیح داده‌اند به این مسائل آلوده نشده و مهاجرت کنند.این مسائل در مورد زنان بازیگر به‌صورت دیگری نیز مطرح می‌شود.

برخی از آن‌ها تفاوت جنسیتی را برای رانده شدنشان از فضای هنری داخل مطرح می‌کنند و برخی دیگر معتقدند با گسترش فساد و پیشنهادهای بی‌شرمانه به آن‌ها قید حضور در سینما و تلویزیون داخلی را زده‌اند.بااین‌حال ازآنجا که سابقه هنری بیشتر این بازیگران پروپیمان نیست و هیچ‌کس روی فن بازیگری‌شان حرفی ندارد دلایل یا به عبارتی توجیهاتشان چندان جدی گرفته نمی‌شود .

رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!
رویای حضور در شبکه جم! رقم حقوق بازیگران در شبکه جم!

رویایی که نقش بر آب شد

باوجود گلایه‌ها و مسائلی که منجر به کوچ  بازیگران به ترکیه و سریال های جِم تی وی شده به نظر نمی‌رسد فضای این شبکه و کارهایش رونق چندانی به زندگی هنری و غیر هنری بازیگران کوچ کرده بدهد.هرچند گفته می‌شود بیشتر بازیگرانی که  واسطه‌ها به آن‌ها پیشنهاد حضور  در جم تی وی را داده‌اند در ابتدا پاسخ منفی نمی‌دهند اما شرایط وسوسه کننده‌ای که درباره‌اش خبرسازی شده بود در حد شایعه باقی ماند.

زمانی گفته شد برای بازی در یک تله‌فیلم به بازیگر ایرانی مهاجرت کرده 80 میلیون تومان پول داده‌اند یا برای عوامل ایرانی  شاغل در این شبکه حقوق ثابت ماهیانه 3 تا 8 میلیون تومانی در نظر گفته‌شده اما بعدتر مشخص شد تله‌فیلم‌هایی که کلاً 50 تا 60 میلیون هزینه در بردارد برای نقش اولش تنها 6 میلیون تومان دستمزد در نظر گرفته که در مقایسه با دستمزد بازیگرانی که در داخل کار می‌کنند  هم کمتر است.

همچنین  خلی زود مشخص شد عوامل حاضر در سریال ها و فیلم‌های این شبکه روزانه تنها یک وعده ناهار از عوامل سازنده  می‌گیرند یا حتی برخی خانم‌هایی کوچ کرده به ترکیه به‌صورت اشتراکی سوئیت اجاره کرده و نیمی از حقوق خود را برای اجازه این سوئیت ها می‌پردازند.

 

خلاصه قسمت آخر سریال گوزل + تصاویر بازیگران سریال گوزل

هرمز سیرتی بازیگر قدیمی سینما به شبکه GEM پیوست + عکس

عکس های داغ از اینستاگرام بازیگران ایرانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا