تکنولوژی

ترفندهای افزایش عمر باتری گوشی

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

ترفندهای افزایش عمر باتری گوشی

 

محدود کردن اجرای برنامه‌ها در پس‌زمینه

 

این روزها تقریبا اکثر مردم از گوشی های هوشمند استفاده میکنند. گوشی های پر زرق و برق با امکانات فراوانی که هر امکان مشتکل از سخت افزار و نرم افزار مربوطه برای عمل کردن نیاز به انرژی دارد و با توجه به امکانات فراوان گوشی های امروزه، مصرف باتری یکی از مشکلات اصلی دازندگان گوشی های همراه شده است. هر  نرم افزاری که در پس‌زمینه گوشی شما در حال اجرا باشد، از انرژی باتری استفاده می‌کند. این موجب تخلیه سریعتر باتری گوشی شما است. زمانی که ما یک برنامه را می‌بندیم، تنها از آن خارج شده‌ایم و این اپلیکیشن هنوز برای بررسی اطلاعات جدید، تماشای فعالیت‌های شما و پینگ سرور خود در پس‌زمینه در حال اجراست. خوشبختانه اندروید به صورت خودکار پس از مدتی استفاده نشدن از برنامه، آن را به طور کامل خواهد بست اما ما کنترل کاملی بر گوشی هوشمند خود می‌خواهیم و دوست نداریم شارژ باتری دستگاه برای فعالیت‌هایی در پس‌زمینه هدر رود.

active-applications-screen

 

بنابراین باید چگونه اپلیکیشن‌ها را به صورت کامل ببندیم و از مصرف باتری جلوگیری کنیم؟ شما می‌توانید از اپلکیشن‌هایی که برای رفع این مشکل ساخته شده‌اند (App Killer) استفاده کنید اما آن‌ها هم مشکلات خود را دارند. اگر از اپلیکیشنی که قصد توقف کامل آن را دارید، زیاد استفاده می‌کنید، پس دائم باز و بسته کردن آن کار درستی نخواهد بود. زیرا در این صورت حتی انرژی بیشتری مصرف می‌شود چرا که آن برنامه بر روی حافظه رم دستگاه باقی نمی‌ماند و باید دوباره از ابتدا باز و شروع به کار کند. پس اجازه دهید به روش‌های پیش‌فرض دستگاه برای توقف کامل برنامه‌ها نگاهی بیندازیم:

در دستگاه‌های غیر سامسونگی با تپ کردن بر روی دکمه چند وظیفگی یا پنجره‌های اخیر به راحتی می‌توانید هر برنامه‌های که دیگر قصد استفاده از آن را ندارید به هر طرف بکشید و ببندید. برخی تولیدکنندگان دستگاه‌های هوشمند اندرویدی دکمه Kill ALL یا Clear ALL را در منوی پنجره‌های اخیرا باز شده قرار می‌دهند که کار بستن همه اپلیکیشن‌ها را بسیار راحت می‌کند.

 

active-apps

 

در دستگاه‌های سامسونگ اما مقداری این روش متفاوت است. برای بستن برنامه‌ها در گوشی‌های هوشمند اندرویدی سامسونگ باید دکمه Home دستگاه را نگه دارید یا اینکه اگر دستگاه‌ای جدید از سامسونگ همچون گلکسی S5 را در اختیار دارید، در قسمت دکمه‌های ناوبری بر روی دکمه چندوظیفگی تپ کنید. با فشار دادن این دکمه تصویری شبیه به بالا با اپلیکیشن‌های باز شده مشاهده خواهید کرد و حال می‌توانید برنامه‌ها را کامل ببندید. اگر دوست دارید برنامه‌های قاتل اپلیکیشن را در گوشی هوشمند خود نصب کنید می‌توانید هر کدام از سه برنامه Tasker ،Clean Master و Battery Doctor را امتحان کنید.
همگام‌سازی‌ها را تنظیم کنید

اپلیکیشن‌هایی همچون مخاطبین و ایمیل از آن دست برنامه‌هایی هستند که شما اجازه می‌دهید همیشه در پس‌زمینه در حال اجرا و بر روی رم باقی بمانند. با این‌حال ترفند‌هایی وجود دارد که از مصرف انرژی باتری توسط آن‌ها جلوگیری کند. به تنظیمات دستگاه خود بروید و بازه زمانی همگام‌سازی آن‌ها را تغییر دهید. به جای هر ۵ دقیقه شاید به همگام سازی‌ آن‌ها در هر ۳۰ دقیقه نیاز داشته باشید. زمانی که این بازه زمانی را بیشتر کنید، مقدار زیادی از تلاش دستگاه برای همگام سازی و کسب اطلاعات تازه از وب‌سایت‌های مختلف را کاهش خواهید داد و با این کار عمر باتری افزایش پیدا می‌کند.

 

sync-settings

 

برای تنظیم همگام‌سازی‌ها به تنظیمات دستگاه بروید، پس از آن به بخش Accounts وارد شوید تا در این بخش هر کدام از حساب‌های خود را مشاهده کنید. در تصویر بالا تنظیمات همگام سازی حساب گوگل را مشاهده می‌کنید. برای مثال من در گوشی هوشمند خود از گوگل پلاس استفاده نمی‌کنم، چرا باید عمل سینک یا همگام سازی آن فعال باشد؟
تنها از چیز‌هایی استفاده کنید که نیاز دارید

عملکرد‌های پایه‌ای هر دستگاه هوشمند همچون وای‌فای، بلوتوث و جی‌پی‌اس در هنگام فعال بودن مقدار زیادی شارژ باتری مصرف می‌کنند. اگر در محلی هستید که به وای‌فای دسترسی ندارید یا در حال استفاده از بلوتوث یا جی‌پی‌ای نیستید، آن‌ها را خاموش کنید. وای‌فای بصورت دائم به دنبال مودم‌های نزدیک، بلوتوث به دنبال دستگاه‌های نزدیک و جی‌پی‌اس به دنبال ماهواره‌ها می‌گردد در حالی که هیچکدام از این موارد در دسترس نیست و شما به آ‌ن‌ها نیازی ندارید.

برای غیرفعال کردن این موارد در بسیاری از گوشی‌های اندرویدی تنها لازم است انگشت خود را از بالاترین بخش نمایشگر به سمت پایین بکشید تا در نوار بالایی همچون شکل زیر اجازه فعال/غیرفعال سازی آن‌ها به شما داده شود. در همین نوار اگر گزینه Power Saving Mode مشاهده کردید آن را روشن کنید.

 

turn-off-services

 

اگر در منطقه‌ای قرار گیرید که آنتن‌دهی موبایل کم یا قطع شده باشد، مصرف باتری بسیار بیشتر خواهد شد. زیرا گوشی دائم در تلاش برای پیدا کردن یک شبکه‌ی تلفن و متصل شدن به آن است.

اپلیکیشن‌هایی که از سرویس موقعیت‌یاب (Location Service) استفاده می‌کنند توانایی استفاده ترکیبی از ماهواره‌های GPS و شبکه وای‌فای برای تخمین محل قرارگیری شما دارند. اگر دوست ندارید اپلیکیشن‌های موبایل از موقعیت کنونی شما باخبر باشند باید به تنظیمات بروید و در بخش Location Service تیک فعال بودن گزینه Access to my location را بردارید.

 

location-services

 

مصرف نمایشگر را کم کنید

پر مصرف‌ترین بخش هر گوشی هوشمند نمایشگر آن است. صفحه نمایش‌ها برای روشن ماندن از مقدار زیادی باتری استفاده می‌کنند. حال تنها با کم کردن این مقدار روشنایی مقدار زیادی عمر بیشتر برای باتری خود خواهید خرید. بهتر است در گوشی‌های هوشمند تنظیم مقدار روشنایی دستگاه را با فعال کردن گزینه Auto به خود دستگاه سپرد و مقدار روشنایی را بر روی نیمه قرار داد.

 

screen-brightness

 

نکته دیگر استفاده از تصاویری با رنگ غالب مشکی برای صفحه اصلی و قفل گوشی هوشمند است. البته این مورد تنها در نمایشگر‌های AMOLED جواب می‌دهد. اگر دستگاه شما از نمایشگر AMOLED بهره می‌برد در این صورت برای نشان دادن رنگ مشکی نیازی به روشن کردن دیگر پیکسل‌ها ندارد. در نتیجه روشن شدن پیکسل‌های کمتر، باتری کمتری مصرف خواهد شد. در زیر می‌توانید ترتیب پیکسل‌ها در نمایشگر‌های AMOLED را مشاهده کنید:

 

close-up-of-amoled-screen

 

برای دانلود تصویر پس‌زمینه مشکی به این آدرس بروید. برای تغییر تصویر پس‌زمینه دستگاه لازم است به Settings و سپس Display بروید تا پس از آن در بخش Wallpaper بتوانید تصویر مورد علاقه خود را روی صفحه اصلی دستگاه تنظیم کنید.

 

change-wallpaper-to-black

 

در همین بخش راه دیگری نیز برای کاهش مصرف باتری وجود دارد. با کم کردن زمان روشن ماندن خودکار صفحه نمایش پس از مدتی بدون استفاده ماندن قطعا عمر باتری افزایش پیدا می‌کند. این زمان روشن ماندن نمایشگر را به مقدار ۱ دقیقه یا کمتر کاهش دهید. این گزینه به احتمال زیاد در تنظیمات با عبارت Screen timeout نشان داده شده است.
ویبره را خاموش کنید

یکی دیگر از عواملی که عمر باتری دستگاه اندرویدی شما را تخلیه می‌کند، موتور ویبره است. موتور‌های الکتریکی ویبره به شدت برای فعالیت خود به انرژی باتری نیاز دارند، بنابراین ویبره دائم دستگاه برابر است با تخلیه بسیار سریع‌تر باتری. اگر به روشن ماندن ویبره نیازی ندارید، این ویژگی را غیر فعال کنید. ویبره در زمان‌هایی مانند دریافت اعلان‌ها، زنگ خوردن و بازخورد‌های لمسی اتفاق می‌افتد. بازخورد‌های لمسی به معنی تماس انگشت‌های شما با دکمه‌های گوشی و به وجود آمدن ویبره‌ای کوچک است. اگر به این موارد نیازی ندارید در تنظیمات ویبره هر کدام را غیرفعال کنید.

 

turn-off-vibrations

 

باتری را زیاد داغ یا سرد نکنید

آیا می‌دانستید دما می‌تواند بر عمر باتری گوشی شما تاثیرگذار باشد؟ اگر در محل‌های شمالی زندگی می‌کنید، اجازه ندهید باتری خیلی داغ یا زیاد سرد شود.

 

room-temperature-thermostat

 

سرد شدن زیاد از حد مقاومت داخلی باتری در برابر جریان برق را افزایش می‌دهد. این مسئله ظرفیت باتری یا مقدار فعالیت آن را کاهش خواهد داد. داغ شدن زیاد از حد نیز باعث کاهش مقاومت درونی باتری و فشار بی‌مورد بر آن می‌شود. معمولا گرمای زیاد باتری را زود فرسوده می‌کند و به مرور زمان مقدار شارژ‌دهی را کمتر و کمتر می‌کند و در نهایت باتری به کلی کارایی خود را از دست می‌دهد. دمای معمولی اتاق‌ها معمولا دمای ایده‌آل برای نگه‌داری باتری‌ها است.
استفاده از وسایل جانبی

شما تنها مقدار معینی شارژ دهی می‌توانید از باتری دستگاه اندرویدی خود توقع داشته باشید. اما انواع مختلفی از پاور‌بانک‌ها و باتری‌های یدکی در بازار وجود دارند که می‌توانند در مواقع نیاز شارژ دستگاه شما را تامین کنند. حتی قاب‌هایی وجود دارند که می‌توانند شبیه به یک شارژر همراه عمل کنند و دغدغه شما از حمل دو دستگاه مختلف را از بین ببرند.

 

qtech-battery-pack

 

تصورات اشتباه را کنار بگذارید

 

هر زمان که می‌توانید دستگاه اندرویدی خود را به شارژ بزنید. این داستان قدیمی که می‌گوید باید تا خالی شدن کامل باتری برای شارژ مجدد صبر کنید، یک باور اشتباه است، چرا که این موضوع دیگر برای باتری‌های مدرن امروزی صادق نیست. تنها این نکته را در ذهن داشته باشید که بهترین چرخه برای گرفتن بیشترین سیکل ممکن از باتری، حفظ شارژ بین 40 تا 80 درصد است.

 

android-charging-in-dock

 

اگرچه این مورد لزوما باعث افزایش عمر باتری شما نمی‌شود اما قطعا به از بین بردن تصورات اشتباه و استفاده مفید و درست شما از باتری کمک خواهد کرد. برای اطلاع از موارد بیشتری که به عنوان تصوراتی اشتباه درباره باتری گوشی‌های هوشمند در بین عموم وجود دارد می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.
گوشی را خاموش کنید

زمانی که گوشی هوشمند شما در حال خاموش شدن است و درصد‌های پایانی عمر خود را سپری می‌کند، آخرین راه برای تخلیه نشدن کامل باتری و هنوز داشتن مقدار اندکی شارژ، خاموش کردن دستگاه است. این راه در صورتی که منتظر تماسی ضروری هستید جوابگو نخواهد بود، بنابراین از حالت‌های ذخیره کننده باتری دستگاه مانند Ultra Power Saving در گوشی‌های جدید استفاده کنید.

 

power-off-android

 

هر کدام از این موارد مطرح شده به طریقی بر مقدار شارژ دهی و عمر باتری شما می‌افزایند، اما شما می‌توانید ترکیبی از این موارد را مورد استفاده قرار دهید. شبیه به رانندگی با ماشین، هر چقدر که روش‌های مطرح شده را آزمایش و خطا کنید، بیشتر و بهتر روش بهینه نگه‌داری شارژ باتری را فراخواهید گرفت.

آیا شما راهنمایی برای افزایش عمرباتری یا صرفه جویی در مقدار مصرف باتری دستگاه‌های اندرویدی دارید؟ کدام روش بهترین نتیجه را برای شما باعث شده و چه روشی را توصیه می‌کنید؟ در بخش نظرات منتظر دیدگاه‌های شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا