دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی

4.5/5 - (50 امتیاز)
[ type=”blue”]گارم زنگی یا لوز نام درختی گرمسیری و میوه دار است، که این درخت در لیست گیاهان دارویی قرار دارد. خواص درمانی میوه گاروم زنگی عبارتند از : درمان گیاهی رماتیسمی، درمان اسهال و اسهال خونی و …

 

آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی
آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی

آشنایی با درخت گاروم زنگی

 گاروم زنگی یا درخت لوز (لوز واژه‌ای عربی به معنای بادام است) درختی گرمسیری و میوه دار که نام انگلیسی آن بادام گرمسیری ( Tropical Almond ) است. این درخت دارای چوب سرخرنگ بوده که تا ۳۵ متر رشد می کند و دارای برگهای پهن و بزرگ است که در فصل پاییز به رنگ های پاییزی در آمده و می ریزد، گل های آن تعدادی نر و تعدادی نیز نر و ماده هستند. میوه گیاه به شکل بادام یا لوزی شکل بوده که در ابتد اسبزرنگ و کال است و طعم آن کمی تلخ و شیرین و گس می باشد و همچنین میوه ی رسیده ی آن به دو رنگ زرد و قرمز است که میوه قرمز ترش مزه و میوه زرد شیرین است. این درخت بومی شبه جزیره مالایا در جنگلهای ساحلی است و در مناطق حازه آسیا تا شمال استرالیا و پولی نزیا انتشار دار و در استان‌های ساحلی جنوب ایران هم‌ چون هرمزگان و بوشهر می‌روید همچنین این درخت در همه کشورهای محل رویش به خاطر زیبایی و سایه دار بودن به عنوان درخت زینتی در مناطق شهری کاشته می‌شود.

نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: گارم زنگی، بیدام، لوز هندی، جنگلی بادام، بنگاله بادام و بادام هندی

 

آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی
آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی

خواص درمانی میوه گاروم زنگی

  • قابض
  • معالجه  دیسانتری
  • معالجه یاز (علامت بالینی آن شبیه سفلیس است)
  • درمان صرع: میوه ی گاروم زنگی در درمان صرع بسیار موثر می باشد، همچنین برای درمان این بیماری می توان از خواص درمانی گیاه زنگی دارو و برگ سنا استفاده نمود.

خواص درمانی مغز دانه گاروم زنگی

  • متوقف کردن خون در مدفوع : بدین منظور آن را نرم بکوبید و با موم عسل مخلوط کرده و میل کنید.

خواص درمانی برگ گاروم زنگی

  • درمان رماتیسم : برگ خشک آن را نرم بکوبید و روی مفاصل ورم کرده ی روماتیسمی بصورت ضماد استفاده کنید. همچنین می توان مفاصل ورم کرده را با استفاده از دمکرده ی گل راسن درمان کرد.
  • درمان جذام : شیرابه برگهای جوان تازه را گرفته و روغن مغز دانه ی آن را پخته و ضماد کنید.
  • کاهش درد پستان
  • ضد کرم : از آب دمکرده آن بطور روزانه استفاده شود.
[ type=”red”]گیاه دیگری که ضد کرم می باشد  گیاه ناترک یا نادرک نام دارد.

 

آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی
آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی

ترکیبات شیمیایی موجود در درخت گاروم زنگی

ترکیبات شیمیایی موجود در میوه گاروم زنگی عبارتند از : انواع مواد معدنی، ویتامین‌ها، کربوهیدرات و۱۶ درصد روغن، اولئین، پالمیتین ، استئارین، میریستیک اسید و لینولئیک اسید 

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد. 

نکات بیشتر درباره  میوه گاروم زنگی

میوه گاروم زنگی ارزش دارویی بسیار زیادی دارد و در کشورهای گوناگون از برگ‌ها و و پوست درخت گارم زنگی به شکل گسترده‌ای در پزشکی استفاده می‌کنند، به عنوان مثال در کشور تایوان برگ‌های افتاده درخت را در درمان بیماری های جگر مؤثر می‌دانند و در سورینام برای درمان اسهال و اسهال خونی، برگ‌های درخت گارم زنگی را مانند چای دم می‌کنند و می‌خوردند، همچنین از برگ‌های آن برای ضدعفونی آکواریوم‌ها استفاده میشود.

 

آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی
آشنایی با خواص درمانی میوه گاروم زنگی برای سلامتی

 

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

[ type=”green”] ممکن است در این مطلب تمامی خواص درخت گاروم زنگی ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا