نامها و معانی

معنی اسم جمشید – معنی جمشید – نام پسرانه فارسی

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.
[ type=”blue”]یکی از نام  های اصیل و زیبای پسرانه فارسی جمشیداست. این نام در زبان فارسی،جامشید،از شخصیتهای شاهنامه، نام پسر تهمورث پادشاه پیشدادی و دارای فره ایزدی، به معنای جم درخشان یا جم شاه بیان شده است. شما عزیزان همراه در ادامه می توانید با دیگر معانی و فراوانی و اسم های مشابه این نام پسرانه فارسی آشنا شوید پس تا پایان همراه ما باشید.

معنی اسم جمشید
معنی اسم جمشید

معنی اسم جمشید

 • یکی از نام های اصیل و زیبای پسرانه فارسی جمشیداست. معنی اسم جمشیدجامشید،از شخصیتهای شاهنامه، نام پسر تهمورث پادشاه پیشدادی و دارای فره ایزدی، به معنای جم درخشان یا جم شاه گفته شده است.

معنی اسم جمشید در لغت نامه دهخدا و فارسی

 •  نام پادشاهی است که وی در اول جم نامیدند، جم به معنی  سلطان و پادشاه بزرگ و علتاینکه او را  جمشید گفتندند این بود که او در جهان سفر بسیار میکرد،ه نگامی که به آذربایجان رسیدروزی بود که آفتاب بنقطه ٔ اول حمل آمده بود، دستور داد تختی را در جای بلند قرار دهند تاج مرصعی برسر نهاده، هنگامی که آفتاب طلوع کرد شعاع پرتو نور به تخت تابیددر آن زمان شعاع نور را شید می گفتند و این کلمه را به جم افزودند و او را از آن به بعد جمشید نامیدندیعنی پادشاه روشنی و در آن روز جشن بزرگی برپا کرد و آن روز را نوروز نامید.
 •  نام آهنگی از آهنگ های قدیم موسیقی ایرانی .

مکانهای معروف با نام جمشید

 • تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان، پیوسته پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده است
 • آرامگاه پیرجمشید،مقبره پیر جمشید مربوط به سدهٔ ۹ و ۱۰ ه.ق است و در شهرستان طالقان، روستای مهران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۳۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • بایگانی های اداری تخت جمشید یا بایگانی خزانه داری تخت جمشید، به دو مجموعهٔ بزرگ از بایگانی های اداری حک شده بر روی الواح گلی گفته می شود که در تخت جمشید یافت شده اند
 • تپه جمشید مربوط به دوره اشکانیان – دوره ساسانیان است و در شهرستان ملکان، بخش لیلان، ۵۰ متری ضلع غربی قلعه بختک لیلان، غرب شهر لیلان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۵۶۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

افرادمشهور با نام جمشید

 • جمشید هاشم پور یکی از بازیگران سینای ایران
 • جمشید مشایخی یکی از بازیگران سینمای ایران
 • جمشید عندلیبی از نوازنده های نی در ایران می باشد
 • جمشید برزگر از شاعران و نویسندگان ایران است

 

[ type=”red”]بیشتر بخوانید; اسامی  پسرانه فارسی که با ج شروع می شود همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم جمشید

نوع: پسرانه

ریشه اسم: فارسی،عربی

معنی:جامشید،از شخصیتهای شاهنامه، نام پسر تهمورث پادشاه پیشدادی و دارای فره ایزدی، به معنای جم درخشان یا جم شاه

فراوانی اسم جمشید

فراوانی برای نام جمشیدبرابر با86166 است.

 

اسم های مشابه جمشید

حمید، جمیل، امید، مجید، عمید، شمیم، میبد، جمشیر،

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای جمشید میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این نام فارسی اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا