دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

۲۱ خواص درمانی زیرفون و دمنوش آن برای سلامتی

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.
[ type=”blue”]گیاه زیرفون در جدول گیاهان دارویی ایران قرار دارد. خواص درمانی زیرفون عبارتند از: حفظ سلامت قلب، کاهش فشار خون، جلوگیری از سرطان، تسکین روماتیسم و …

 

21 خواص درمانی زیرفون و دمنوش آن برای سلامتی
21 خواص درمانی زیرفون و دمنوش آن برای سلامتی

آشنایی با گیاه زیرفون

گیاه زیرفون یا تیلیا کورداتا با نام علمی Tilia، دارای ارتفاع 20 متر، برگ های قلبی شکل و گل های کوچک سفید رنگ می باشد. این گیاه بومی غرب می باشد ولی امروزه در تمام دنیا وجود دارد.

گیاه زیرفون به اعتقاد ایتالیایی‌ها و آلمانی‌ها درخت عشق است و همچنین آن ها معتقدند چوب درخت زیرفون خانه را از شر شیطان در امان نگه می دارد. اسپانیای ها هم بر این باورند که نشستن زیر درخت زیرفون باعث درمان و رفع بیماری صرع می گردد.

نام های دیگر گیاه زیرفون عبارتند از: زیرفون ریز برگ( زیرفون زمستانی)، زیر فون کوهی پهن برگ (زیرفون تابستانی)، لیندن، نمدار یا نرمدار

خواص درمانی زیرفون

طبع زیرفون گرم و خشک می باشد.

خواص درمانی زیرفون برای پوست و مو 

 • کاهش چین و چروک: از اصلی ترین خواص درمانی زیرفون برای پوست کاهش چین و چروک می باشد. همچنین استفاده از این گیاه باعث کم رنگ تر شدن لک‌های قهوه‌ای روی پوست می شود. به همین منظور 40 یا 50 گرم از گل زیرفون را در یک لیتر آب و به مدت 15 تا 20 دقیقه جوشانده، سپس محلول به دست آمده را صاف کرده و روی چین و چروک و لک‌های قهوه‌ای بگذارید. همچنین می توان از خواص درمانی گیاه آب بشقابی استفاده نمود.
 • لطافت پوست: برای داشتن پوستی لطیف می توان از خواص درمانی زیرفون بهره برد. بدین منظور 100 گرم گل زیرفون را در یک لیتر آب به مدت 10 تا 15 دقیقه جوشانده و سپس صاف کنید. این محلول را در وان ریخته و برای مدتی در آن قرار بگیرید.
 • رشد سریع و تقویت موها: گیاه زیرفون به رشد سریع و تقویت موها کمک می کند، همچنین برای سیاه شدن موه می توان از روغن مازو استفاده نمود.

خواص درمانی زیرفون برای سلامتی

خواص درمانی زیرفون برای سلامتی عبارتند از: 

 • حفظ سلامت قلب: از مهم ترین خواص درمانی زیرفون حفظ سلامت قلب می باشد. تحقیقات نشان داده گیاه زیرفون خاصیت رقیق کنندگی خون را دارد که این خاصیت باعث تسهیل گردش خون شده و از بسیاری بیماری های قلبی مانند درمان تصلب شرایین، تنگی عروق، طپش قلب و … جلوگیری می کند. به همین منظور از دمنوش زیرفون استفاده گردد.
 • کاهش فشار خون: با توجه به اینکه این گیاه خون باعث رقیق شدن خون می شود، پس می تواند رگ‌های خونی را نرم کرده و فشار خون را کاهش دهد.همچنین می توان آن را با کنگر کوهی میل نمود.
 • جلوگیری از سرطان: برگ های زیرفون دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و از سرطان جلوگیری می کنند.
 • تسکین روماتیسم: از دیگر خواص درمانی زیرفون تسکین روماتیسم می باشد. داشتن خواص ضد التهابی در برگ های این گیاه باعث کاهش التهاب در مفاصل و استخوان‌ها می شود.
 • کاهش استرس: مطالعه ای در سال ۲۰۰۸ بر روی گیاه زیرفون انجام شد و یکی از نتایج آن تاثیر در کاهش استرس بود. محققان دریافتند گل های این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی و آرام بخش هستد و نقش بسیار مهمی در مهار و کاهش استرس دارند. به همین منظور از چای و یا دمنوش زیرفون استفاده گردد.
 • رفع بی‌خوابی: رفع بی‌خوابی یکی دیگر از نتایج تحقیقات به عمل آمده می باشد. بنابراین استفاده از دمنوش زیرفون قبل از خواب توصیه می گردد.
 • درمان سرماخوردگی: متخصصان گیاه شناسی معتقدند برگ های گیاه زیرفون باعث کاهش تب و علائم سرما خوردگی ( تسکین درد گلو، سینوس‌ها، مشکلات تنفسی، آبریزش بینی و سرفه) می شود. روش دیگر برای درمان سرما خوردگی استفاده از گیاه زوفا می باشد.
 • سم‌ زدایی بدن: سم‌ زدایی بدن از دیگر خواص درمانی زیرفون می باشد.  برگ زیرفون دارای ماده‌ای به نام پی- کوماریک بوده که می تواند با افزایش عرق و ادرار بدن را سم زدایی کند.
 • درمان برونشیت: وجود آنتی اکسیدان‌ های کوئرستین و کائمفرول در برگ این گیاه باعث مبارزه با رادیکال‌های آزاد موجود در دستگاه تنفسی می گردد.
 • درمان سردرد: برگ‌ها و گل‌های زیرفون باعث کاهش سردرد های میگرنی می گردند. همچنین برگ‌های زیرفون از مشکلات مویرگ‌ها جلوگیری ‌می کند.
 • حفظ سلامت دستگاه گوارش: یکی دیگر از خواص درمانی زیرفون حفظ سلامت دستگاه گوارش می باشد. استفاده از برگ های زیرفون باعث رفع مشکلات معدوی می شود.
 • [ type=”red”] گیاهان دیگری که در باعث حفظ سلامت دستگاه گوارش می گردند عبارتند از: نعناع، نوک لکلکی، آب بشقابی و …
21 خواص درمانی زیرفون و دمنوش آن برای سلامتی
21 خواص درمانی زیرفون و دمنوش آن برای سلامتی

خواص درمانی دمنوش زیرفون

نام دیگر چای زیرفون چای لیندن می باشد. این چای یا دمنوش از برگ ها، گل ها و پوست درخت زیرفون تهیه شده است و دارای خواص درمانی بینظیری می باشد.

 • درمان اضطراب: از مهم ترین خواص دمنوش زیرفون درمان اضطراب می باشد. مطالعات نشان داده وجود ترکیبات GABA (گاما آمینوبوتیریک اسید) در زیرفون دارای خواص آرامش بخش می باشد. بنابراین به جهت درمان اضطراب از دمنوش زیرفون استفاده گردد.
 • ضد التهاب: وجود مقدار زیادی از آنتی اکسیدان در دمنوش زیرفون باعث کاهش التهاب بدن می شود.
 • مسکن و ضد درد طبیعی: وجود آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید های موجود در دمنوش زیرفون یک  مسکن و ضد درد طبیعی به حساب می آید.
 • درمان میگرن: درمان میگرن از دیگر خواص دمنوش زیرفون می باشد. این دمنوش دارای خواص آرام بخش و ضد درد بوده که میگرن را درمان می کند.
 • ادرار آور: تحقیقات ثابت کرده پوست داخلی درخت زیرفون مانند یک دیورتیک طبیعی می کند یعنی با افزایش دفع مایعات از بدن به شکل ادرار و عرق باعث درمان بیماری های مختلف مثل سرماخوردگی و تب می شود.
 • سم زدایی بدن: دمنوش زیرفون با داشتن خاصیت ادرادآوری باعث سم زدایی بدن می شود، سم زدایی و پاک سازی بدن درمان سلولیت را به دنبال دارد.
 • کاهش فشار خون: وجود ترکیبات گیاهی مانند کلروژنیک اسید در دمنوش زیرفون باعث کاهش فشار خون بالا می شود.

طرز تهیه دمنوش زیرفون

5 گرم گل خشک زیرفون را در یک لیتر آب جوشانده و به مدت 5 دقیقه دم کنید. این دمنوش را می توان با مقداری آب لیمو ترش تازه یا عسل ترکیب و میل کنید. دمنوش را به مدت دو تا سه هفته 1 فنجان قبل از خواب مصرف نمایید.

نکته: دمنوش زیرفون را می توان با دیگر گیاهان دارویی همچون به لیمو، گزنه، بادرنجویه و چای سبز ترکیب و مصرف نمایید.

ترکیبات شیمیایی موجود در زیرفون

ترکیبات شیمیایی موجود  گل های زیرفون اسانسی که شامل ماده فارنزول می باشد. همچنین گلوسیدهای مختلف، اسید گالیک، اسیدهای آمینه، تیلی روزید، فراگزوزید، اسید فنیل های مختلف، اسیدهای کوماریک، کافئیک، پروتوکاتشیک، کلروژینک، اسکولوزید و فوروگلوسینول نیز در آن وجود دارد.

موارد منع مصرف

 • افرادی که دچار کم خونی هستند نباید از این دمنوش زیرفون همراه با مکمل های آهن یا همراه با وعده های غذایی خود استفاده نمایند زیرا این گیاه باعث کاهش جذب آهن می شود.
 • مصرف بیش از ۳ فنجان دمنوش زیرفون به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا بر روی سیستم عصبی تاثیر گذاشته و سبب بی خوابی می گردد.
 • مصرف برگ زیرفون برای افرادی که دچار بیماری حاد قلبی هستند توصیه نمی‌شود زیرا باعث تشدید وضعیت می شود.
 • مصرف گیاه زیرفون در دوران بارداری و شیر دهی توصیه نمی گردد.
 • مصرف گیاه زیرفون برای کودکان زیر 12 سال ممنوع است.
21 خواص درمانی زیرفون و دمنوش آن برای سلامتی
21 خواص درمانی زیرفون و دمنوش آن برای سلامتی

تداخل دارویی 

دمنوش زیرفون ممکن است با برخی دارو های حاوی لیتیوم داخل دارویی داشته باشد.

نکات بیشتر درباره زیرفون

مقدار مصرف دمنوش زیرفون از نظر آژانس دارویی اروپا روزانه 2-4 گرم گیاه زیرفون و حدود 3 فنجان دمنوش زیرفون می باشد.

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه زیرفون ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا