شپش مو نوعی بیماری است که در بین کودکان شایع است .شروع این بیماری بیشتر در زمان مدارس است. زیرا کودکان در مدارس و یا مهد کودک ها به خاطر نزدیکی بیشتری به هم دارند باعث انتقال این بیماری می شود ما دربخش مد و زیبایی نماگرد راه های انتقال این بیماری و درمان آن را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

شپش سر

شپش چیست

شپش چیست 

شپش حشره ریزدارای 3 جفت پا و قلاب های قدرتمند است که به مو و پوست می چسبد و در محیط های گرم و مرطوب ازدیاد پیدا می کند. شپش روزانه 10 تخم می گذارد و موجب خارش موی سر می شود و ابتلا به آن به تمیزی و کثیفی فرد مرتبط نمی باشد . شپش سر در بچه ها ی مدرسه ای به دلیل ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر بیشتر از گروههای دیگر دیده می شود و مشکلات بهداشتی فراوانی را برای مسئولان به وجود می آورد.

برای تشخیص شپش سر والدین می توانند قسمت های مختلف موی سر را که کودک می خاراند را ببینند ، زیرا شپش سر با چشم غیر مسلح نیز دیده می شود اما اگر می خواهید از وجود شپش سر بر روی موهای فرزند خود مطمئن شوید می توانید قسمت کوچکی از موهای فرزندتان را جدا کنید و با شانه مخصوص ، شانه کنید. اگر شپش در موی فرزندتان باشد می توانید آن را روی شانه ببینید.

شپش سر

چرخه زندگی شپش

راه های انتقال شپش چیست ؟

کثیفی موی سر عامل ابتلا به شپش نیست.شپش ها نه از طریق آب نیز منتقل نمی شوند اما وقتی فردی دچار بیماری باشد و شما به طور مشترک از وسایل شخصی او  مانند برس حوله و..استفاده کنید. منتقل می شود مانهای که می تواند در آنجا با این موجود روبه رو شد در ملافه ها و لباس های افرادی که مبتلا هستند .نکته قابل توجه برای کسانی که از خوابگاه استفاده می کنند رعایت بهداشت تخت مورد استفاده را جدی بگیرند و قبل از استفاده برای تمیز بودن آن دقت کافی را داشته باشید. عامل انتقال شپش حیوانات نیستند.

شپش سر

شپش سر

راه های پیشگیری 

پیشگیری با رعایت بهداشت به ویژه در مکان هایی مانند مدارس، مهدکودک ها ، سربازخانه ها، پرورشگاه ها و … امکان پذیر است و می توان از طریق آموزش به افراد تا حد زیادی مانع ایجاد این مشکل شد .
باید به کودکان آموزش داد در مدرسه از تماس سر خود با سر دیگران پرهیز کرده و شال، روسری، کلاه، برس و شانه خود را به دیگران ندهند یا از این وسایلِ مربوط به دیگران استفاده نکنند .
همچنین موارد آلوده باید به سرعت شناسایی و گزارش شوند تا با درمان سریع، بتوان از انتقال آلودگی به دیگران جلوگیری نمود .

شپش سر

شپش داخل موی سر

تفاوت شوره و شپش سر

شوره سر پوست مرده سر است که به راحتی از موها جدا می شود اما رشک ها تخم مرغی شکل هستند و بیشتر در گیجگاه ها، بالای گوش ها و پشت گردن در نزدیکی پوست سر به مو چسبیده اند و به راحتی از مو جدا نمی شوند و برای جداسازی آنها باید از ناخن استفاده کرد.

برای پیدا کردن تخم شپش باید مو را زیر نورمناسب و تمام نقاط آن را بگردیم و در صورت نیاز از یک ذره بین استفاده کنیم و فرد بررسی کننده نباید زیاد به موی مبتلا به شپش نزدیک شود زیرا درصد انتقال شپش بالا می رود.

شپش سر

شپش سر

درمان شپش با شامپو ضد شپش

طریقه مصرف این شامپو این گونه است که به مدت 10 دقیقه شامپو را به موهای خشک و تمیز آغشته و سپس آبکشی می کنیم .یک هفته بعد نیز دوباره این کار را تکرار می کنیم .
قبل از مصرف این شامپو به موهایتان شامپو یا نرم کننده نزنید و موهایتان باید کاملا خشک و تمیز باشد.
تا 2 روز بعد از مصرف دارو نیز بهتر است از شوینده ها استفاده نکنیم .
داروی دیگری بنام لیندان نیز برای از بین بردن شپش کاربرد دارد اما به اندازه این شامپو موثر نیست.
اگر یکی از افراد خانواده مبتلا به شپش سرشد باید تمام خانواده درمان شپش را آغاز کنند.
وسایلی شخصی فرد مبتلا به شپش باید شسته یا فریزو یا به مدت 2 هفته در کیسه دربسته گذاشته شوند.
کودک پس از یک نوبت استفاده از شامپوی پرمترین می تواند به مدرسه برود.

گروه مد و زیبایی نماگرد 

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.

کلیه حقوق برای وب سایت نماگرد محفوظ می باشد و کپی فقط با ذکر لینک پست مجاز است.