اخبار

ملکۀ زیبایی سابق ترکیه به حبس محکوم شد + عکس

5/5 - (1 امتیاز)

ملکۀ زیبایی سابق ترکیه به حبس محکوم شد + عکس

ملکۀ زیبایی سابق ترکیه به حبس محکوم شد
ملکۀ زیبایی سابق ترکیه به حبس محکوم شد

 

ملکه زیبایی ترکیه در سال “مروه بویوکساراچ” به اتهام توهین به رجب طیب اردوغان به چهارده ماه حبس تعلیقی محکوم شد. مروه بویوکساراچ هنگامی که اردوغان هنوز نخست‌وزیر بود، وی را در شبکۀ اینستاگرام مسخره کرده بود.

مروه بویوکساراچ که ٢٧ سال دارد، در سال ٢٠١٢ شعر هجوآمیزی را از یک نشریۀ فکاهی برداشته و در کنار عکسی از اردوغان، روی اینستاگرام منتشر کرده بود.

نزدیک به سه سال بعد از انتشار شعر – در ژانویۀ سال ٢٠١۵- یعنی پنج شش ماه بعد از دست یافتن اردوغان به ریاست جمهوری، مروه بویوکساراچ موقتاً بازداشت شد و سپس به «توهین به مقام دولتی» متهم گردید.
وی در دفاع از خود گفت که قصد توهین به اردوغان را نداشته و استدلال کرد که در قطعۀ طنزآمیز مورد بحث، اتفاقاتی که حتی قبل از ریاست جمهوری اردوغان در ترکیه رخ داده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

اما وکلای اردوغان در دادگاه گفتند که انتشار این شعر هجوآمیز، در چارچوب اصل آزادی بیان قرار نمی‌گیرد زیرا شخصیت اردوغان را تحقیر می‌کند.
این قطعۀ فکاهی که تحت عنوان «شعر ارباب» منتشر شد، ظاهراً شباهت‌هایی هم به سرود ملی ترکیه داشته است.

از تابستان ٢٠١۴ که اردوغان به ریاست جمهوری رسید، محاکمۀ افرادی که به «توهین به شخصیت دولتی» متهم شده‌اند، شدیداً افزایش داشته است.
طی کمتر از دوسال، بیش از دو هزار پرونده علیه روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها و دیگر شهروندان ترک تشکیل شده که به عقیدۀ سازمان‌های مدافع حقوق بشر، نشان‌دهندۀ اقتدارطلبی اردوغان و بی‌صبری او در مقابل هرگونه انتقاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا