دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

معرفی خواص درمانی گیاه مهر گیاه برای تسکین روماتیسم

4.5/5 - (10 امتیاز)

[ type=”blue”]گیاه مهر گیاه یا مردم گیاه در جدول گیاهان دارویی ایران قرار دارد. از خواص درمانی گیاه مهر گیاه تسکین درد مفاصل، روماتیسم، رفع ناراحتی های پوستی و … می باشد.

معرفی خواص درمانی گیاه مهر گیاه برای تسکین روماتیسم
معرفی خواص درمانی گیاه مهر گیاه برای تسکین روماتیسم

آشنایی با گیاه مهر گیاه

گیاه مهر گیاه با نام علمی  .از تیره ی بادنجانیان می باشد Belladonnaاین گیاه علفی دارای برگ های نسبتا بزرگ، گل های سفیدقرمز و بنفش، ریشه ضخیم و گوشتی می باشد. این گیاه بومی مناطق مدیترانه‌ای می باشد و همچنین در جزیره سیسیل و کالابر دیده می شود. ریشه ی گیاه مهر گیاه شبیه به انسان و به همین جهت افسانه های زیادی درباره ی آن گفته شده و  در بین ملل این گیاه از قدیم رواج پیدا نموده است.

در لغت نامه ذیل یبروح الصنم درباره ی گیاه مهر گیاه آمده است که: به معنی مردم گیاه و آن بیخ گیاهی بوده شبیه به مرد و زن به هم پیوسته دستها بر همدیگر حمایل نموده و پاها در هم محکم ساخته اند. کلمه ی مهر گیاه با مهری و مهریانه (مشی و مشیانه) نخستین نر و ماده در اسطوره ی ایرانی آفرینش هستند و به احتمال زیاد از نظر لغوی با مشی و مشیانهکه در اساطیر ایرانی حکم نخستین زوج انسانی را داشته است و این گیاه در ایران نمی روید.

یک افسانه قدیمی درباره ی گیاه مهر گیاه وجود دارد که می گوید اگر کسی که ریشه مهر گیاه را از زمین بکند و بیرون اندازد با یک جیغ قوی از پای در می آید، متعاقبا یک نویسنده روم باستان در می کند که برای خارج کردن مهر گیاه از زمین، گیاه را به دم سگها گره می زدند و با کمک آنها، گیاه از زمین بیرون می کشیدند. خاصیت خنده آوری که به آن نسبت داده می شود تا حدی مربوط به خاصیت مخدری ریشه آن است.

استفاده از این گیاه در گذشته بسیار پرکاربرد بوده و در زمان حال استفاده ی چندانی از آن نمی شود.

 

معرفی خواص درمانی گیاه مهر گیاه برای تسکین روماتیسم
معرفی خواص درمانی گیاه مهر گیاه برای تسکین روماتیسم

خواص درمانی گیاه مهر گیاه

طبع گیاه مهر گیاه سرد و خشک است.

 • مخَدِّر: این گیاه مخدر بوده و اگر به بیمار داده شود حالت بیهوشی دارد. در زمان قدیم برای قطع اندام بدن سه ابولوس از افشره آن را در شربتی به بیمار داده تا بیهوش شود.
 • نیرودهنده: یکی از مهم ترین خواص درمانی گیاه مهر گیاه خاصین نیرو دهندگی آن است و این به علت وجود دو ماده  ی هیوسیامین و هیوسین در آن می باشد. همچنین می توان برای تقویت نیرو از گیاه مازو استفاده نمود.
 • رفع لکه سیاه پوست: به منظور رفع لکه های پوست با گیاه مهرگیاه پوست را برگ آن به مدت یک هفته ماساژ داده، همچنین شیره مهرگیاه لکه های سیاه و سفید پوست را برطرف می کند. علاوه بر این گیاه می توان از خواص گل ختمی برای رفع لکه های سیاه پوست کمک گرفت.
 • تسکین رماتیسم و دردهای مفاصل: در زمان قدیم از جوشانده ی این گیاه به عنوان تسکین رماتیسم و دردهای مفاصل به کار می رفت.
[ type=”red”]گیاهان دیگر جهت درمان و تسکین روماتیسم عبارتند از:اکالیپتوس، گیاه پرتورو (کانگو)، گیاه فاخره،‌ گل خرزهره ، گل ساعتی و …

 • از بین بردن جوش  و درمان دمل: بدین منظور گیاه را پس از کوبیدن با سرکه مخلوط نموده و بر جای جوش می گذارند.
 • مسکن: کوبیده ی این گیاه به عنوان ضماد جهت تسکین درد کاربرد دارد.
 • خواب آور: نوع سفید گیاه مهر گیاه دارای خاصیت خواب آوری می باشد. همچنین می توان آن را با کاهو مصرف نمود.

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مهر گیاه

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مهر گیاه عبارتند از الکالوئید (که مقدار آنها به ٣٧ درصد رسیده) همچنین قسمت اعظم این الکالوئید ها را نیز هیوسیامین تشکیل داده که توام با مقدارکمی هیوسین و الکالوئید دیگری به نام ماندراگورین می باشد.

معرفی خواص درمانی گیاه مهر گیاه برای تسکین روماتیسم
معرفی خواص درمانی گیاه مهر گیاه برای تسکین روماتیسم

موارد احتیاطی و منع مصرف

 • استعمال و بو کردن بیش از اندازه ی این گیاه منجر به سکته کردن می گردد.
 • مصرف آن برای زنان باردار مضر است زیرا باعث سقط جنین میشود.
 • مصرف آن برای کودکان ممنوع می باشد.
 • انواع گیاه مهر گیاه به خصوص گیاهی با برگ سفید و کوچک سمی بوده و مصرف آن علائم خفگی را به دنبال دارد که مصلح آن  روغن و عسل می باشد.

 

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه مهر گیاه ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا