دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

خواص درمانی گیاه مور تلخ برای ( درمان ناراحتی معده)

5/5 - (3 امتیاز)

[ type=”blue”]گیاه مور تلخ از گیاهان دارویی ایران می باشد. خواص درمانی گیاه مور تلخ عبارتند از: درمان ناراحتی های گوارشی، رفع سردرد، التیام زخم، رفع گرمای بدن و …

 

خواص درمانی گیاه مور تلخ برای ( درمان ناراحتی معده)
خواص درمانی گیاه مور تلخ برای ( درمان ناراحتی معده)

گیاه مور تلخ چیست؟ 

گیاه مور تلخ با نام علمی S . mirzayanii از خانواده نعناعیان می باشد. این گیاه پایا دارای  ارتفاع 40- 20 سانتی متر، برگ های سبز مایل به خاکستری، گل های آبی مایل به سفید یا به بنفش می باشد.

مردم استان هرمزگان و جنوب فارس در زمان های گذشته از برگ گیاه مور تلخ و مور خوش جهت درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کردند. آن ها برگ ها را پس از جمع آوری و تمیز کردن در سایه خشک نموده و از آن استفاده ی درمانی و دارویی می کنند.

نام های دیگر گیاه مور تلخ عبارتند از: مریم گلی کارواندری، مور تهل

خواص درمانی گیاه مور تلخ

خواص مور تلخ عبارتند از: 

 • درمان ناراحتی های گوارشی: یکی از اصلی ترین و مهم ترین خواص درمانی گیاه مور تلخ کمک به رفع و درمان ناراحتی های گوارشی می باشد. ناراحتی های گوارشی مانند اسهال، نفخ، دل درد و ترشی، سوزش معده، می باشد. بدین منظور برگ گیاه را به صورت پودر درآورده و همراه با آب مصرف گردد. علاوه بر این گیاه می توان از خواص درمانی گیاه میخک بهره مند شد.
 • بهبود حال زنان فارغ شده از زایمان: برای این منظور یک مشت برگ پودر شده را در یک لیتر آب جوشانده و مصرف می کنند.
 • پیشگیری از سرطان : این گیاه به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی برای پیشگیری از سرطان بسیار موثر می باشد. همچنین می توان برای درمان سرطان از خواص درمانی گیاه فرنجمشک استفاده نمود.
 • رفع سردرد و التیام زخم: از دیگر خواص درمانی گیاه مور تلخ رفع سردرد و التیام زخم می باشد. به همین منظور مقداری برگ تازه گیاه را کوبیده و پس از نرم کردن، آن را روی زخم یا روی سر می بندند. همچنین برای التیام بخشیدن سریع به زخم ها می توان از جوشانده برگ گیاه زردان بصورت کمپرس و استعمال خارجی استفاده نمود.
 • رفع گرمای بدن: به منظور رفع گرمای بدن و ایجاد خنکی، مقداری برگ گیاه را کوبیده و یک استکان آب برگ را مصرف می نمایند.
 • درمان اسهال: گیاه مور تلخ به منظور درمان اسهال استفاده می شود، همچنین برای درمان این مشکل می توان از داروهای گیاهی دیگر همچون سگ زبان استفاده نمود.
 • درمان سرماخوردگی
 • رفع استفراغ و مسمومیت
 • رفع شکم درد، دل درد
 • کاهش چربی و قند خون
 • رفع درد مفاصل
 • درمان استخوان درد
 • درمان عقرب گزیدگی 
[ type=”red”]گیاهان دارویی دیگر که در کاهش چربی موثرند عبارتند از: گیاه فرنجمشک،‌ زنجبیل، قره قاط  و …

خواص درمانی گیاه مور تلخ برای ( درمان ناراحتی معده)
خواص درمانی گیاه مور تلخ برای ( درمان ناراحتی معده)

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

نکات بیشتر درباره گیاه مور تلخ

در آزمایشات صورت گرفته بر روی دوگیاه مور تلخ و مور خوش مشخص شده که اسانس گیاه مور خوش و مور تلخ دارای اثرات ضد میکروبی بسیار قوی بوده که  می توان از آنها در مقیاس صنعتی جهت تولید داروهای مختلف استفاده نمود.

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه مور تلخ ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

 گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا