دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

آشنایی با خواص درمانی گیاه لعل کوهستان

2/5 - (1 امتیاز)
[ type=”blue”]گیاه لعل کوهستان یا موشکورک از گیاهان دارویی ایران می باشد. از خواص درمانی گیاه لعل کوهستان می توان به تصفیه خون و رفع التهاب و درمان دل درد اشاره نمود.

آشنایی با خواص درمانی گیاه لعل کوهستان
آشنایی با خواص درمانی گیاه لعل کوهستان

گیاه لعل کوهستان چیست؟ 

گیاه لعل کوهستان با نام علمی Oliveria decumbens Vent گیاهی بوته‌ای از خانواده چتریان (Umbelliferae) می باشد. این گیاه در مناطق جنوبی ایران و همچنین در استان کهگیلویه و بویراحمد  انتشار دارد. این گیاه دارای مزه ایی تند می باشد.

نام های دیگر گیاه لعل کوهستان عبارت است از: دن، دنک و موشکورک

خواص درمانی گیاه لعل کوهستان

  • درمان بیماریهای عفونی: یکی از مهم ترین خواص درمانی گیاه لعل کوهستان درمان بیماریهای عفونی می باشد که مردمان جنوبی از آن به‌طور گسترده‌ای استفاده می کنند.
  • درمان ناراحتی های گوارشی و نفخ معده: از دیگر خواص درمانی گیاه لعل کوهستان رفع ناراحتی های گوارشی می باشد. به همین منظور گلهای بنفش و سبز گیاه را پس از شستن و خشکاندن بصورت پودر در آورده و با گیاهان زنیان ، بومادران و زیره ترکیب نموده و استفاده می کنند. همچنین می توان برای رفع تندی و تیزی این ترکیب مقداری نبات یا شکر به آن اضافه نمود این معجون پهکمه نام دارد.
  • چربی سوز بودن و کاهنده فشار خون: کاهش فشار خون از دیگر خواص درمانی گیاه لعل کوهستان می باشد. گل های خشک شده ی این گیاه را به منظور چربی سوزی به ماست و یا دوغ اضافه می کنند. علاوه بر این گیاه می توان از خواص درمانی گیاه جغجغه استفاده نمود.
  • تصفیه خون: گیاه لعل کوهستان خون را تصفیه می کند، همچنین می توان از گیاه دارویی برای تصفیه کردن خون استفاده نمود.
  • رفع التهاب
  • درمان دل درد
[ type=”red”]گیاهان دارویی موثر برای تصفیه خون عبارتند از: فلفل قرمز، گل همیشه بهار، علف هفت بند و سنبل الطیب

 

آشنایی با خواص درمانی گیاه لعل کوهستان
آشنایی با خواص درمانی گیاه لعل کوهستان

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه لعل کوهستان

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه لعل کوهستان عبارتند از: تیمول (9/26%)، کارواکرول (25/0%)، پاراسیمن (3/13%) و گاما-ترپینن (11%) 

موارد احتیاطی و منع مصرف

مصرف باید با تجویز پزشک باشد.

نکات بیشتر درباره گیاه لعل کوهستان

زنبورها به مکیدن شهد شکوفه دن بسیار علاقه مند بوده به طوری که عسل دن یکی از معروف ترین انواع عسل ها در منطقه کازرون بشمار می رود.

 نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”] در این مطلب ممکن است تمامی خواص گیاه لعل کوهستان ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

گرد آوری و تنظیم : نماگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا