نامها و معانی

معنی اسم اوردا – معنی اوردا – اسم پسرانه ترکی

4.1/5 - (7 امتیاز)
[ type=”blue”] اسم اوردا یکی از نام های پسرانه ترکی می باشد که در زبان ترکی به معانی سازمان نظامی و انضباطی ترکها و مغولها و توده است در ادامه شما عزیزان می توانید معانی دیگر و اسم های مشابه را مطالعه کنید.

معنی اسم اوردا
معنی اسم اوردا

معنی اسم اوردا

 • معنی اسم اوردا، در زبان ترکی به معانی مختلفی چون سازمان نظامی و انضباطی ترکها و مغولها و قرارگاه مهاجرت ایلی. گلههای انسان اولیه. گروههای غیرمتشکل انسانی. توده. شهر. لانه می باشد
 • اوردا  یک شهرستان در اسپانیا است که در استان تولدو واقع شده است.
 • قیزیل اوردا یکی از استان های کشور قزاقستان است که در جنوب این کشور واقع شده است. مرکز این استان شهر قیزیل اوردا است. و ۱۵۷٬۴۰۰ نفر جمعیت دارد
  این شهر در سال ۱۸۲۰ به عنوان دژ آق مسجد کوکند بنیاد شد. فرماندهی این دژ در دست شخصی به نام یعقوب بیگ بود تا این که روس ها به فرماندهی واسیلی پرووسکی در سال ۱۸۵۳ این دژ را تسخیر کردند.
  روس ها این دژ را پرووسکی نام گذاشتند که از ۱۹۲۰ دوباره نام آن به آق مسجد برگشت. در سال ۱۹۲۵ نام این شهر به قیزیل اوردا تغییر کرد. قیزیل به قزاقی یعنی سرخ و اوردا به معنی اردوگاه است.
 • غار اُردا , اوردا (Orda یا Ordinskaya) بزرگ ترین غار گچی زیر آب جهان است. حدود ۵ کیلومتر طول دارد که ۳۰۰ متر آن خشک و بقیه زیر آب است؛ و در کشور روسیه واقع شده است.
  این غار در نزدیکی شهر پرم (Perm) واقع شده، چیزی حدود ۶۰۰ کیلومتری شمال شرق کازان (قازان). شهر پـِرم در غرب کوه های اورال قرار دارد و به همین دلیل جزو بخش اروپایی روسیه محسوب می شود.
  طبق یک افسانه محلی، در غار بانوی غار اُردا زندگی می کند که نگهبان و محافظ مهمانان این غار است
 • فرودگاه قیزیل اوردا (به انگلیسی: Kyzylorda Airport) یک فرودگاه همگانی با کد یاتا KZO است . این فرودگاه در شهر قیزیل اوردا کشور قزاقستان قرار دارد و در ارتفاع ۱۳۲ متری از سطح دریا واقع شده است.
 • قئزئل اوردا از شهرهای کشور قزاقستان است. این شهر مرکز استان قئزئل اوردا است و ۱۵۷٬۴۰۰ نفر جمعیت دارد
  این شهر در سال ۱۸۲۰ به عنوان دژ آق مسجد کوکند بنیاد شد. فرماندهی این دژ در دست شخصی به نام یعقوب بیگ بود تا این که روس ها به فرماندهی واسیلی پرووسکی در سال ۱۸۵۳ این دژ را تسخیر کردند.
  روس ها این دژ را پرووسکی نام گذاشتند که از ۱۹۲۰ دوباره نام آن به آق مسجد برگشت. در سال ۱۹۲۵ نام این شهر به قئزئل اوردا تغییر کرد. قیزیل در زبان های ترکی و قزاقی که خود زبانی از خانواده ترکیست یعنی سرخ و واژه اوردا نیز به معنی اردوگاه است، به عبارت دیگر قئزئل اوردا در فارسی شهر سرخ معنی میشود.
[ type=”red”]بیشتر بخوانید; مجموعه اسم های پسرانه ترکی که با حرف الف شروع می شود  زیبا همراه با معنی کامل

 

ریشه اسم اوردا

نوع:پسرانه
ریشه اسم: ترکی
معنی: سازمان نظامی و انضباطی ترکها و مغولها و قرارگاه مهاجرت ایلی. گله های انسان اولیه. گروههای غیرمتشکل انسانی. توده. شهر. لانه.

 

فراوانی اسم اوردا

فراوانی نام اوردا در دسترس نیست.

 

اسم های مشابه اوردا

وردا، سوادا، اردا، اورام، ورد ،اوریا، آردا،اوروک، دودا، ارند، اورال، آدوار

 

 

[ type=”green”]اگر نام مشابه دیگری میشناسید و یا معنی دیگری برای نام اسم اوردا  میدانید در بخش نظرات با دیگر علاقه مندان به این اسم به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا