دانستنی های سلامتشناخت داروهاطب سنتی و داروهای گیاهی

انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی انچوچک گلابی وحشی

2.6/5 - (11 امتیاز)

[ type=”blue”]انچوچک در لیست گیاهان دارویی ایران قرار گرفته است. از خواص درمانی انچوچک می توان به نرم کردن سینه، آرامش اعصاب، افزایش ادرار بیماران، افزایش نیروی جنسی و جسمی، تقویت عمومی بدن، افزایش وزن و قاعده آوری اشاره نمود.

انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی گلابی وحشی یا انچوچک
انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی گلابی وحشی یا انچوچک

 

آشنایی با دانه گلابی وحشی یا انچوچک 

گلابی وحشی سه گونه مهم دارد که انچوچک یکی از انواع آن استو طبیعت آن سرد و خشک است. رویشگاه طبیعی آن در استانهای فارس، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان است. به میوه و دانه این نوع گلابی جنگلی، انچوچک یا انجوجک می‌گویند و به لهجه گیلکی به اربه خوج یا سنگ خوج معروف است. این گونه از گلابیکمیاب تر بوده و میوه هایش حالت خوشه ای روی درخت سوار بوده، این میوه ی سخت طعم ترش و شیرینی دارد که از آن مربا تهیه میکنند این میوه به اندازه یک گردو تقریباً مخروطی شکل بوده و به رنگ سبز مایل به زرد که گاهی سایه‌های قرمز رنگی بر روی پوست آن دیده می‌شود. نکته ی بسیار جالب و دوست داشتنی آن این است که هنگام خوردن آن ، احساسی مشابه خوردن گلابی را دارید.

طول درخت این میوه گاها به هفت تا هشت متر می‌رسد و با آن‌که میوه آن قابلیت استفاده ندارد؛ ولی از تخم آن استفاده دارویی می‌شود. این درخت خودرو بوده و در جنگل و کنار برخی زمینهای حاشیه جنگاها قابل مشاهده است. همچنین میوه آن اواخر شهریور و اوایل پاییز می رسد که به صورت خام خوری استفاده می گردد. از نهال جوان آن به عنوان پایه گلابی در پیوند ارقام خوب و باغی استفاده می گردد.

جالب است بدانید که کلمه ی انچوچک به دلیل آن که نوعی میوه با جثه کوچکی است در لغت نامه ی دهخدا به معنای ریز و کوچک معنا شده و کنایه از آدمی ست که از لحاظ جسمی یا قابلیتی کوچک باشد پس با توجه به معنی آن در لغت نامه انچوچک فحش یا کلمه ای با معنی و مفهوم ناروا نیست.

 

انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی گلابی وحشی یا انچوچک
انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی گلابی وحشی یا انچوچک

 

طرز استفاده از دانه گلابی وحشی

برای این کار میوه را زیر خاک مدفون کرده و پس از آن که پوسید، تخم های آن را بیرون آورده و پس از شستن به صورت خام یا بو داده به فروش می رسد.

دانه های انچوچک، مغز سفید با پوستی قهوه ای رنگ و سخت دارد و شبیه به مغز زردآلو یا بادام با طعمی مشابه و تقریبا شبیه دانه های گلابی وحشی موجود در بازار است. وقتی آن را بو می دهند، بسیار خوشمزه شده و در گذشته با نام بادام جنگلی، یکی از اجزای ثابت آجیل بود و می توان گفت خاصیت مغزهای گیاهی را دارد.

انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی گلابی وحشی یا انچوچک
انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی گلابی وحشی یا انچوچک

خواص درمانی انچوچک 

 • تقویت عمومی بدن: انچوچک همانند گیاه گاورس باعث تقویت عمومی بدن می شود.
 • افزایش وزن
 • تنظیم اسید اوریک و فشار خون
 • ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضد باکتری و ضد لاروی
 •  افزایش ادرار
 • تقویت کننده  معده، قلب و کبد
 • نرم کننده سینه و حنجره
 • افزایش نیروی جنسی 
 •  قاعده آور
 • سرشار از ویتامین C
 • آرام کننده اعصاب و تشنج 

[ type=”red”]از گیاهان دارویی موثر دیگر برای تقویت و آرامش اعصاب گیاه کلپوره می باشد.

 

انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی گلابی وحشی یا انچوچک
انچوچک چیست؟ آشنایی با خواص درمانی گلابی وحشی یا انچوچک

 

نکات بیشتر در مورد انچوچک : 

انچوچک دارای طبیعت سرد و خشک بوده و ملین مزاج و مقوی قلب، معده و کبد است. همچنین سرشار از ویتامین C بوده و تانن و پتاسیم آن پایین آورنده اسید اوریک و فشار خون بالا بوده و برای نقرسی ها بسیار مفید است.

نکته قابل توجه : گیاهان دارویی همواره در سلامتی انسان نقش بسیاری داشته اند اما مصرف بیش از حد آن ممکن است خطرات و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که مطالب درج شده در این بخش از سایت نماگرد صرفا جنبه ی اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی نسبت به گیاهان دارویی داشته و بهتر است قبل از استفاده از هرگونه گیاهان دارویی حتما با پزشک مربوطه مشورت گردد.

 

[ type=”green”]ممکن است در این مطلب تمامی خواص گیاه انچوچک ذکر نشده نباشد، در صورتی که در خانواده شما یا محل زندگی شما از این گیاه برای موارد دیگری استفاده می شود آن مورد را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پس از بررسی به مطلب اضافه شود.

گرد آوری و تنظیم : نماگرد

گرد آوری و تنظیم : نماگرد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا