اخبارسلامت

افزایش خلاقیت با راه رفتن

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

افزایش خلاقیت با راه رفتن

افزایش خلاقیت با راه رفتن
افزایش خلاقیت با راه رفتن

 

آیا می دانید راه رفتن یکی از ویژگی های بارز افراد خلاق است؟ انسان‌های خلاق علاقه بسیاری به راه رفتن دارند. بسیاری از بزرگان همون چارلز دیکنز و ویریجینیا وولف از نویسندگان بزرگ تاریخ علاقه فراوانی به گشتن در خیابان‌ داشتند و والاس استیونز، از شاعران آمریکایی قرن بیستم میلادی، بهترین شعرهای خود را حین راه رفتن می‌سرود.

دو محقق از دانشگاه استنفورد به نام‌های Marily Oppezzo و Daniel Schartz به تازگی اولین بخش های تحقیقات خود درباره اثرگذاری پیاده روی بر خلاقیت را منتشر کرده‌اند. این دو محقق از 176 دانشجوی درخواست کردند که طی سه فاز مختلف، حین نشستن، راه رفتن روی تردمیل و پرسه زدن در فضای باز ساختمان استنفورد، تست‌های مختلفی را انجام دهند.

تست خلاقیت

این محققان از شرکت کنندگان در این تحقیق درخواست کردند تا به منظور نشان دادن میزان خلاقیت آنها حین فکر کردن، مجموعه‌ای از فعالیت‌های کوتاه را انجام دهند.

برای مثال در یکی از بررسی‌ها، به شرکت کنندگان تصاویری از اجسام مورد استفاده روزانه نمایش داده می‌شد، برای مثال یک دکمه یا لاستیک ماشین، و سپس به آنها 4 دقیقه زمان داده می‌شد تا برای این اجسام کاربری‌های جایگزین و خلاقانه پیشنهاد دهند. در آزمایش اول از شرکت کنندگان درخواست شد تا حین نشستن روی صندلی، حین راه رفتن روی تردمیل با سرعت متوسط به این پرسش‌های پاسخ دهند. شرکت کنندگان در هر دو موقعیت به این پرسش‌ها به صورت شفاهی پاسخ دادند.

افزایش خلاقیت با راه رفتن
افزایش خلاقیت با راه رفتن

 

این دو محقق این آزمایش را به گونه‌های مختلفی تکرار کرده و ترتیب نشستن و ایستادن را تغییر دادند تا اطمینان حاصل کنند که دانشجویان روش ارایه پاسخ‌های بهتر را یاد نگرفته باشند.
50 درصد خلاقیت بیشتر

محققان به این نتیجه رسیدند که ایده های ارایه شده توسط شرکت کنندگان حین راه رفتن در مقایسه با نشستن، 50 درصد بیشتر است. علاوه بر این مشخص شد که افراد حین راه رفتن بیشتر حرف می‌زنند و در میان این حرف‌ها می‌توان ایده‌های خلاقانه و با کیفیت بسیار بالایی را پیدا کرد.

به همین دلیل محققان تحقیقات خود را کمی گسترش دادند. زمانی که مشخص شد راه رفتن می تواند بر تفکر خلاق در لحظه تاثیر بگذارد، محققان به دنبال فهمیدن این موضوع بودند که آیا راه رفتن می‌تواند بر تفکر خلاق پس از بازه زمانی راه رفتن نیز تاثیر بگذارد یا خیر. سوال اصلی آنها این بود: آیا رفتن به پیاده روی و سپس نشستن برای انجام کاری خاص، خلاقیت را افزایش می‌دهد؟
خلاقیت

محققان آزمایش‌های تفکر خلاق مشابهی را برای گروه متفاوتی از شرکت کنندگان پیاده سازی کردند، با این تفاوت که این بار پس از پیاده روی به مدت چند دقیقه روی تردمیل با سرعت متوسط، نیز از افراد تست گرفتند.

این بار هم نتایج بسیار تعجب برانگیز بودند. اگرچه خلاقیت افراد حین تست دادن در زمان نشستن پس از پیاده روی به میزان خلاقیت ارایه شده در تست‌های حین پیاده روی نبود، خلاقیت این افراد بسیار بیشتر از خلاقیت افرادی بود که پیاده روی نکرده بودند.

خلاقیت افرادی که پیش از انجام این تست‌ها پیاده روی کرده بودند، 50 درصد نسبت به افرادی که از پشت میز خود تکان نخورده بودند، بیشتر بود.

 

افزایش خلاقیت با راه رفتن
افزایش خلاقیت با راه رفتن

پیاده روی در فضای داخلی یا محیط باز؟

این محققان در آخر به دنبال یافتن این پاسخ بودند که آیا مکان پیاده روی بر میزان خلاقیت تاثیر گذار هست یا نه.
بارها شنیده‌ایم که پیاده روی در طبیعت برای شاعران رمانتیک همچون ویلیام وردزورث بسیار الهام بخش بوده است و به نظر می‌رسد که این فرضیه برای تمامی افراد مشابه بوده و پیاده روی در فضای باز موجب تحریک ذهن خلاق افراد می‌شود.

hodba-i-zdorove

این محققان مجدد تست‌های خود را با گروه جدیدی از شرکت کنندگان تکرار کرده و از نیمی از آنها خواستند تا حین پاسخ دادن به تست‌ها در فضای باز استنفورد قدم بزنند و نیم دیگر با سرعت متوسط روی تردمیل راه بروند. نتایج این تحقیق نشان داد اگرچه پیاده روی در فضای باز موجب افزایش تفکر خلاق می‌شود، نتیجه نهایی تفاوت قابل توجهی با راه رفتن روی تردمیل در دفتر کار یا باشگاه ندارد.

افرادی که بیشتر پیاده روی می‌کنند، چه در محیط بسته و روی تردمیل و چه در فضای باز، دو برابر سایر افراد خلاقیت خواهند داشت.به این ترتیب می‌توانید تنها با انجام یکی از ساده ترین فعالیت‌های فیزیکی خلاقیت خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید و فراموش نکنید که در عین حال اندامی متناسب خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا