اخباراخبار سیاسی

جرم امید کوکبی و سوابق امید کوکبی + عکس

5/5 - (1 امتیاز)

جرم امید کوکبی و سوابق امید کوکبی + عکس

جرم امید کوکبی و سوابق امید کوکبی + عکس
جرم امید کوکبی و سوابق امید کوکبی + عکس

امید کوکبی

جرم امید کوکبی به همراه سوابق امید کوکبی که رضا سلامی با درج یادداشتی درباره امید کوکبی که به جرم جاسوسی دوران محکومیتش را در زندان می گذراند، چند نکته را متذکر شده و نوشته است:

امید کوکبی همشهری و هم مدرسه‌ ای من بوده است. بسیاری همچون من در گنبد کاووس و ترکمن صحرا نگران وضعیت او هستند. شاید در میان هموطنان ما کم نباشند کسانی که این روزها به نحوی پیگیر ماجرای کوکبی هستند و اغلب از روی احساسات و بدون داشتن اطلاع کافی از پرونده‌ ی او سعی دارند تا با به اشتراک گذاشتن نوشته‌ ها یا تصاویر به اندازه‌ی خود سهم خود را در “رهایی یک بی‌ گناه” ایفا کنند. اما اگر از فضای احساسی فاصله بگیریم و با دقت اطراف ماجرا را ببینیم شاید بتوان تصمیم بهتری گرفت. توجه به چند نکته در این مورد ضروری است:

امید کوکبی در حال حاضر بر اساس قانون یک مجرم است؛ جرمش هم جرمی است در تراز جاسوسی. هیاهو های رسانه‌ ای و تحریک احساسات جای قانون را نمی‌ گیرد.

معیار تشخیص حق یا ناحق بودن این حکم، در قوانین قضایی پیش بینی شده است. می‌ شود از دستگاه قضایی انتظار داشت در مجازات او به دلیل جایگاه علمی، نداشتن سابقه و وضعیت جسمی نامناسب تخفیف قائل شود.

هیاهوهای رسانه‌ ای در روزهای اخیر را باید از هم تفکیک کرد. گروهی که ظن بر بی‌ گناهی او دارند یا به واسطه‌ ی جایگاه علمی او به دنبال تخفیف در حکم کوکبی هستند و یا نسبت به سلامتی جسمی او حساس شده‌ اند.

جرم امید کوکبی و سوابق امید کوکبی + عکس
جرم امید کوکبی و سوابق امید کوکبی + عکس

اما گروهی خواسته یا ناخواسته با فضاسازی و غرض ورزی همیشگی رسانه‌ های معاند نظام اسلامی و دخالت در حق حاکمیت و استقلال ملی همراه شده‌ اند. حکومت‌ هایی که خود پرونده قابل دفاعی در دفاع از حقوق انسان‌ ها ندارند و رسانه‌ هایی که در موردهای مشابه همچون ترور دانشمندان هسته‌ ای سکوت کردند، نه دلشان برای کوکبی و کوکبی‌ ها سوخته و نه دغدغه‌ ی رفع ظلم دارند.

آن‌ ها فرصتی برای موج سواری یافته‌ اند. تجربه نشان داده این هیاهو های مغرضانه، نه تنها گرهی باز نمی‌ کند که کورسوهای امید را هم خاموش خواهد کرد. – هر چند این هیاهوها نباید تاثیری در تصمیم دستگاه قضایی داشته باشد اما نباید مانعی هم باشد برای شفافیت، پاسخگویی مسئولین و احقاق حق. افکار عمومی مردم باید نسبت به این ماجرا از طریق مقامات و رسانه‌ های رسمی اقناع شود. امید کوکبی اگر بی گناه است باید آزاد شود.

اگر هم مجرم است نباید آزاد شود؛ هرچند که یک نخبه علمی باشد. امید کوکبی (متولد 1361 در گنبد کاووس) است. «امید کوکبی» از امکانات لازم برخوردار است محسنی‌ اژه‌ ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به وضعیت جسمانی امید کوکبی و اینکه نیمی از محکومیت خود را گذرانده است، قوه قضائیه چه تصمیمی را درباره وی اتخاذ می‌ کند؟

جرم امید کوکبی و سوابق امید کوکبی + عکس
جرم امید کوکبی و سوابق امید کوکبی + عکس

گفت: ایشان به اتهام جاسوسی محاکمه و به 10 سال حبس محکوم شده‌ اند و حکم‌ شان قطعی است. جرم جاسوسی برای بیگانه طبعاً ‌در مواردی مجازات بالاتر از این دارد. وی ادامه داد: به نظرتان آیا اگر کارمند معمولی جاسوسی کند مهم‌ تر است یا کارمند فنی که می‌ تواند با دادن اطلاعات به بیگانه خسارت بیشتری را به کشور وارد کند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: در مورد اصل جرم در این پرونده باید بگویم که رسیدگی شده و وی محکوم شده است. افراد داخل زندان هم مانند افراد دیگر مریض می‌ شوند. اگر در داخل زندان امکانات زندان باشد که معالجه می‌ شود در غیر این صورت به بیرون منتقل می‌ شود. محسنی‌ اژه‌ ای بیان کرد: در مورد وی یادآور می‌ شوم که در بیمارستان تحت درمان است.

اگر پزشکی قانونی نظر دهد که حضور یک زندانی در زندان به طور مطلق و یا تحت شرایطی در زندان وضعیت او را تشدید می‌ کند تصمیم لازم اتخاذ می‌ شود. در این صورت سازمان زندان‌ ها و دادیار زندان با نظر پزشکی قانونی می‌ تواند شرایطی را فراهم کند و اگر شرایط بیمار طوری باشد که باید قرنطینه شود و به هیچ وجه امکان حضور وی در زندان نیاز نیست، لذا باید در بیمارستان ویژه تحت بستری باشد که همه این امکانات با نظر پزشکی قانونی انجام می‌ شود.

منبع: ساتین

گردآوری: سایت تفریحی نماگرد

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا