خانه داریمد و زیبایی

آیا تا به حال نام سبک دکوراسیون روستیک را شنیده ایید.

4.7/5 - (10 امتیاز)

سبک دکوراسیون روستیک

سبک دکوراسیون روستیک
سبک دکوراسیون روستیک

نماگرد: دکوراسیون منزل کاری کاملا تخصصی است که که باید با توجه به نقشه خانه انجام گیرد. دکوراسیون روستیک نوعی دکوراسیون است که باعث میشود خانه زیباتر به نظر برسد و کسانی که علاقمند به این کار هستند میتوانند متن زیر را مطالعه کنند .

آیا سبک دکوراسیون روستیک را می شناسید
به گزارش نماگرد: یکی از روش های همگام بودن با طبیعت در دکوراسیون، انتخاب و کاربرد سبک روستایی (روستیک) است. در این سبک، سادگی و خلوص به همراه آرامش در فضای چیدمان شده حضور دارد. استفاده از مواد و مصالح و متریال های برگرفته از طبیعت، فضایی صمیمی تر و همراه با راحتی بیشتر می آفریند. در سبک «طبیعت گرایی روستایی» وجوه کلیدی از قبیل منسوجات با بافتی قابل لمس و مواد و مصالحی قوی هم به لحاظ ظاهر و هم کیفیت ساختاری آن مانند آجر یا چوب های طبیعی و توپر و بالاتر از همه اینها، اشتیاق به بازتاب فضای طبیعی خارج از خانه به درون آن با کاربرد مقلدانه رنگ های آرامش بخش و الگوهای نقشینه موجود در ذات و ماهیت طبیعت است.

کاشی های سفالین و قفسه ها و میزهای ساخته شده از جنس چوب واقعی در آشپزخانه یا وجود لوازم تزیینی کاربردی ساخته شده از بافته های حصیری و میز و صندلی هایی ساخته شده از چنین مواردی از مثال های کاربردی این سبک است. وجود فرش های بافته شده از الیاف طبیعی مانند فرش های کرکی یا پشمی، گبه یا گلیم نیز افزودن رنگ های زیبایی است به این ترکیب طبیعت گرایانه با سبک روستایی. انواع سنگ های طبیعی نیز می تواند به عنوان عنصری ساختاری- تزیینی روی دیوار یا کف به کار رود. سنگ های طبیعی نیز با خود رنگ های زیبا و آرامش بخشی به محیط می افزاید.

سبک دکوراسیون روستیک
سبک دکوراسیون روستیک

مصالح کاربردی در سبک روستیک
حداقل های ضروری در این سبک دیده می شود که جذابیت خود را مدیون این عوامل اساسی است؛ کف هایی ساخته شده از انواع سنگ های کمتر صیقلی مانند «سنگ لوح» یا «تراورتن» چوب های قدیمی به عنوان تیرهای چوبی معمارانه در فضای داخلی به صورت قفسه یا بخشی از دیوارپوش فضا یا وسایل ساخته شده از آن. وجود کف هایی که با چوب هایی به شکل الوار فرش شده باشند نیز گواه دیگری برای توان ایجاد فضایی ملهم از طبیعت گرایی روستایی خواهد بود.

نوشته های مشابه

مبلمان و اثاثیه فضایی به سبک روستیک
وسایلی از قبیل صندلی های قدیمی چوبی که دستی بر آنها کشیده شده باشد و روکشی از پارچه های شطرنجی یا چهارخانه برای آنها در نظر گرفته شود، یکی از راه های رسیدن به این سبک در خانه است. انتخاب اسباب و اثاثیه و مبلمان هماهنگ با این سبک، شخصیت فضای دلخواه را تشکیل می دهد. اصولا وجود لوازم و اثاثیه قدیمی در این سبک کاربرد دارد.

سبک دکوراسیون روستیک
سبک دکوراسیون روستیک

سبک روستیک را بهتر بشناسید
توجه داشته باشید این گونه وسایل هرگز درخشان و جلا خورده نیستند، بلکه رویه طبیعی ماده سازنده آنها و ماتی خاصی که در ذات این مواد وجود دارد باید حفظ شود؛ چوب ها، چرم یا سنگ یا پارچه ها و منسوجاتی فاقد درخشش و جلا. ولی این امر به این معنی نیست که فقط باید از وسایل قدیمی بهره برد، برعکس می توان مجموعه وسیعی از ترکیب و تلفیق های مختلف به وجود آورد فقط باید توجه داشت که همواره طبیعت به عنوان الگوی اصلی موردنظر باشد.

یکی از عوامل تزیینی در این سبک، استفاده از شیوه پتینه روی لوازم یا دیوارهاست. عامل دیگر، وجود صنایع دستی در اشکال مختلف آن در فضاست؛ از قبیل بشقاب ها و لیوان های سرامیکی نقاشی شده و لعاب خورده. اشیای قدیمی که از مادربزرگ های خانواده باقی مانده اند، عنصر تزیینی و با اصالت این سبک خواهد بود. به هر حال، استفاده دوباره از وسایل قدیمی کمک قابل توجهی است به حفظ طبیعت.

سبک دکوراسیون روستیک
سبک دکوراسیون روستیک

پارچه ها و روکش ها
پارچه های طبیعی مانند پشم، کتان، نخ، پنبه و… از عناصر مهم این سبک است که برای پوشش مبلمان و اجزای آن در کنار چوب یا حصیر به کار می رود. نقوش پارچه ها شامل انواع راه راه، چهارخانه و شطرنجی ها و نقوشی از گیاهان و گل هاست. پرده ها نیز اگر ساده و بی نقش نباشند، از همین انواع خواهند بود و اندازه تمام قدی دارند که تا روی زمین می رسد و از چوب پرده های چوبی آویزان می شوند. پارچه های پرده هم از جنس هایی از قبیل کتان های ضخیم یا پنبه ای و به هرحال از نوع پارچه های طبیعی هستند.

پارچه های قدیمی یا دوختن قسمت های سالم پارچه های قدیمی به یکدیگر، یک راه جالب و سرگرم کننده برای به وجود آوردن رومیزی هایی است که در عین اصالت، زیبایی خیره کننده ای دارند و از هنر و سلیقه صاحبخانه حکایت می کنند. کوسن های زیبایی نیز می توان از تکه پارچه های قدیمی دوخت – باتوجه به هماهنگی یا تضاد با نقش و رنگ پارچه های رومبلی و صندلی ها.پارچه هایی با بافت های درشت مانند جاجیم یا پارچه های گونی بافت که روی آنها نقاشی یا گل دوزی شده باشد نیز انتخاب خوبی است. می توان از کامواهای رنگی یا نخ های گل دوزی یا روبان های رنگی و متفاوت که بتوان از میان بافت درشت آنها رد کرد نیز به پارچه هایی خاص و زیبا رسید که به فضای منحصربه فرد شما هویت جذاب و ابتکاری می بخشد.

گرمای رنگ ها در سبک روستیک
رنگ ها در این سبک، عموما خاموش اند و آرام و از طبیعت الهام می گیرند. ترکیب رنگ های کرم و طیف های روشن آن (ترکیب با سفید)، انواع زردهای ترکیب شده با سفیدیا خاکستری یا انواع رنگ های خاکی (مانند آجری، قهوه ای ها، زیتونی ها و…) در کنار رنگ های قوی مانند شکلاتی یا خاکستری های تیره. برای ایجاد تنوع نیز می توان از سبز خره ای (سبز تیره یا مایل به آبی) و قرمزهای سرد (مانند شاتوتی، آلبالویی) یا قرمزهای گرم (مانند خرمالویی یا قرمز- قهوه ای) استفاده کرد؛ فیروزه ای نیز رنگ مناسب و ایرانی زیبایی است که کار را کامل می کند.

سطوح بافت دار و ناصاف دیوار از دیگر شاخصه های این سبک است. می توان با ایجاد بافتی ملایم از روش پتینه بر روی دیوار استفاده کرد. در این صورت دیوار دارای سایه روشن هایی می شود که فضا را از حالت یکنواختی بیرون می آورد. در ضمن رنگ های بر پایه آب فراموش نشود. کاربرد چوب برروی دیوارها چه به صورت کامل تمام دیوار را بپوشاند و چه به صورت قفسه های بزرگ چوبی (به خصوص بدون وجود درهای شیشه ای برروی آنها و با سبکی ساده و سرراست و بدون پیرایه) نیز فضای روستایی طبیعت گرایانه خلق می کند. چه در کف و چه در دیوار یا وسایل، از روغن های طبیعی تقویت کننده چوب که عمر آن را طولانی می کند به جای روغن جلا (وارنیش) استفاده کنید.

سبک دکوراسیون روستیک
سبک دکوراسیون روستیک

سبک ریترو در دکوراسیون داخلی
در سال های اخیر سبکی وارد دکوراسیون شده است تحت عنوان «ریترو» (Retro). این سبک نوعی نوستالژی گذشته یعنی دهه های اولیه تا حدود دهه 70 قرن بیستم را به دوران معاصر (بعد از سال 2000) یعنی قرن 21 به همراه دارد. دوستداران این سبک، جزئیاتی از دکوراسیون دهه های انتخابی قرن بیستم را به عنوان عناصری از سبک چیدمان در دکوراسیون خود قرار می دهند که از آن سال ها باقی مانده باشند؛ مثلا یک صندلی لهستانی، یک مبل پارچه ای بزرگ از سبک آمریکایی دهه های گذشته یا یک کمد قدیمی دانمارکی ساخته شده از چوب صندل یا حتی تکه های سالم مانده چرم یا پارچه از دهه های 30 میلادی که در کنار اسباب و لوازم امروزی ساخته شده از مواد طبیعی قرار می گیرند.

کاربرد رنگ های محبوب دوران گذشته، دوران پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هنگامی که هنوز جوانانی سرزنده و پرتلاش بوده اند، نیز از دیگر راه های آوردن گذشته دوست داشتنی به جهان امروز و اکنون است. حتی نوع انتخاب عوامل دکوری مربوط به دهه های نیمه اول تا 60 و 70 میلادی قرن گذشته می تواند به این سبک ختم شود. انتخاب عوامل و عناصری که دارای خطوط واضح عمودی- افقی و صاف و مستقیم باشند با رنگ های خنثی (بژ، کرم، قهوه ای ها، خاکستری ها و…) و مواد طبیعی و رنگ های طبیعی آنها، شیوه چیدمان جنبش هنر مدرن به خصوص هنر مدرن اسکاندیناوی را به فضا می آورد.

تاکید براصل و طبیعی بودن مواد
نباید فراموش کرد محصولات صنعتی و مواد مصنوعی که در این دهه ها بسیار مورد علاقه هنرمندان بود، در این سبک جایی ندارد، بلکه برعکس تاکید براصل و طبیعی بودن مواد به کار رفته در عناصر و عوامل تزیینی و کاربردی است.

وجه دیگر این سبک سادگی در تزیینات و عناصر و اشیای به کار رفته است. اغلب خطوط مستقیم یا اسباب و اشیایی که خطوط محیطی آنها واضح است ارجحیت دارند. سطوح ساده نیز بسیار مهم اند؛ مثلا دیوارها یا سفید رنگ شده اند یا از رنگ های خنثی و روشن شده بهره برده اند. برای پوشاندن کف هم که طراحی آن نیز ساده و یکدست با رنگی برگرفته از طبیعت انتخاب می شود، بهترین گزینه گبه یا فرش هایی با نقوش ساده شده و هندسی است؛ به خصوص اگر رنگ های ملایمی داشته باشند.

راز بی عیب و نقص بودن دکوراسیون و تزیین بعضی از خانه ها + تصاویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا