اطلاعات شهری

نقشه مترو تبریز + راهنمای ساعات حرکت قطارهای مترو تبریز

5/5 - (2 امتیاز)

جدیدترین نقشه مترو تبریز + ساعات حرکت قطارها

جدیدترین نقشه مترو تبریز + ساعات حرکت قطارها
جدیدترین نقشه مترو تبریز + ساعات حرکت قطارها

پس از چندین سال برنامه ریزی و تلاش شبانه روز با افتتاح مترو تبریز در چهار خط مختلف استفاده از مترو در شهر زیبای تبریز بسیاری از مردم برای جابجایی در نقاط مختلف شهر تبریز از مترو استفاده میکنند.

بر آن شدیم تا در ادامه آموزش های اطلاعات شهری، با تهیه نقشه کامل از مسیر حرکت قطار و ایستگاهها و بعلاوه ارائه جزئیات کامل از ساعات حرکت قطارها در هر یک از ایستگاهها به همه تبریزی های عزیز در انتخاب صحیح زمان و مکان ایستگاههای مترو تبریز کمک کرده باشیم.

 

نقشه مترو تبریز + راهنمای ساعات حرکت قطارهای مترو تبریز
نقشه مترو تبریز + راهنمای ساعات حرکت قطارهای مترو تبریز

نکته: عکس با کیفیت و با جزئیات کامل است، برای مشاهده جزئیات تصویر بر روی تصویر بالا و یا این لینک کلیک کنید

آشنایی با خطوط مترو تبریز:

  1. خط یک: 18 کیلومتر،18 ایستگاه ، پارکینگ،تعمیرگاه،هر دو دقیقه یک قطار 1000نفری(30000 نفر در هر ساعت در هر جهت). این خطبه طول ۱۷/۲ کیلومتر با ۱۸ ایستگاه از میدان ائل گلی آغاز واز طریق بلوار شهید باکری و۲۹بهمن، خیابان امام خمینی، چهارراه محققی، باغ گلستان و خیابان خیام به کوی لاله ختم می شود.حدود ۸کیلومتر از مسیر به صورت تونل عمیق طراحی شده و با دو دستگاه حفار TBM در عمق حدود ۱۶ـ۲۵ متری در حال حفاری می باشد.
  2. خط دو: 20 کیلو متر ،20 ایستگاه ، پارکینگ،تعمیرگاه،هر دو دقیقه یک قطار 1000نفری(30000 نفر در هر ساعت در هر جهت). این خطبه طول حدود ۲۲/۴کیلومتر شامل ۲۰ ایستگاه از محدوده زمین های قراملک(کارخانه کود آلی) شروع شده، از طریق خیابان وحدت ومیدان قراملک(اولین ایستگاه) وپس از عبور از زیر خیابان آخونی ،خیابان قدس ،بازار، میدان دانشسرا، وارد خیابان عباسی شده وتا میدان شهید فهمیده امتداد یافته و در ادامه مسیر به سمت سه راهی ولیعصر، میدان استاد معین و در نهایت در میدان بسیج خاتمه می یابد.
  3. خط سه: 11 کیلو متر ،15 ایستگاه ، پارکینگ،تعمیرگاه،هر دو دقیقه یک قطار 1000نفری(30000 نفر در هر ساعت در هر جهت). این خط به طول حدود ۱۵ کیلومتر وشامل ۱۴ ایستگاه از فرودگاه بین المللی تبریز آغاز وبا عبور از میدان بزرگ آذربایجان و خیابان انقلاب، از طریق میدان دانشسرا وخیابان ارتش به پایانه بزرگ اتوبوسهای بین شهری تبریزجنب بزرگراه شهید کسائی ختم می شود.
  4. خط چهار: 10 کیلو متر ،12 ایستگاه ، پارکینگ،تعمیرگاه،هر دو دقیقه یک قطار 1000نفری(30000 نفر در هر ساعت در هر جهت). این خط به طول ۱۰ کیلومتر شامل ۱۰ ایستگاه به شکل حلقوی در مرکز شهر سه مسیر فوق الذکر را به هم ارتباط می دهد.
  5. خط حومه تبریز – سهند: 20 کیلو متر ،8 ایستگاه ، پارکینگ،تعمیرگاه،هر پبج دقیقه یک قطار 1000نفری(12000 نفر در هر ساعت در هر جهت). خط تبریز سهند نیز در محل ایستگاه ۱۸ با خط یک دارای ایستگاه مشترک بوده وبا عبور از مقابل کارخانه تراکتور سازی به سمت شهر جدید سهند ادامه خواهد یافت.

 

نقشه مترو تبریز + راهنمای ساعات حرکت قطارهای مترو تبریز
نقشه مترو تبریز + راهنمای ساعات حرکت قطارهای مترو تبریز

نکنه: عکس با کیفیت و با جزئیات کامل است، برای مشاهده جزئیات تصویر بر روی تصویر بالا و یا این لینک کلیک کنید

 نقشه آنلاین مترو تبریز از گوگل مپ

 

تاریخچه مترو تبریز

اولین ایده و طرح برای احداث مترو در تبریز در سال ۱۳۶۹ مطرح شده ولی به دلیل عدم امکان استفاده از بودجه شهرداری و نیز عدم وجود منابع دیگر برای تأمین هزینه های احداث قطار شهری  تا سال ۱۳۷۹ اجرایی نشد. متروی تبریز از ۵ خط (شامل ۴ خط اصلی و ۱ خط حومه) به طول کلی ۱۰۰ کیلومتر تشکیل شده‌است. بخشی از این مجموعه شامل تراموا به طول کلی ۵۰ کیلومتر خواهد بود که مطالعات آن از سال ۱۳۹۴ آغاز شده است.

در حال حاضر فاز اول و دوم خط ۱ متروی تبریز بطول ۱۱ کیلومتر از ایستگاه ائل‌گلی تا ایستگاه میدان ساعت در حال بهره‌برداری است.

 

همچنین جالب است بدانید که در حال حاضر علاوه بر شهر تبریز، 5 استان دیگر شامل مشهد، شیراز، کرج، اصفهان و تهران دارای خطوط مترو فعال هستند که برای آشنایی بیشتر با نقشه مترو استانها در اینجا آورده شده است.

نقشه مترو تبریز، نقشه مترو شیراز، نقشه مترو کرج، نقشه مترو اصفهان و نقشه مترو تهران

این مطلب با تغییر برنامه و نقشه مترو شهر تبریز اصلاح می شود. در صورت هر گونه تغییر در برنامه های مترو شهر تبریز، لطفا آن را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در سریعترین زمان نسبت به ویرایش آن اقدام نماییم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا