روانشناسی

راهکار های تخلیه ی فشار های روحی و روانی

اولین نفری باشید که امتیاز میدهد.

تخلیه ی فشار های روانی

شاید تابه حال براتان پیش آمده که در مواجه با فشار های روانی اشک در چشمانتان حلقه زده است و فقط تلنگری به اندازه یک پلک زدن ساده  برای سرازیر شدن اشک هایتان  کافی بوده است و یا از شدت فشار های روانی مختلف همچون عصبانیت و ناراحتی چهرتان دگرگون و برافروخته شده باشد و این احساساتتان را سرکوب کرده اید  تا از موقعیتی که در  آن تحت فشار بوده اید دور شوید، آن موقع است که دیگر حالتان را نمی دانید و آنقدر گریه میکنید که چشم هایتان دیگر توان دیدن ندارد.امابه راستی حالتان خوب می شود؟نه چون آن موقع که باید ابراز احساسات نکرده اید .

 

روانشناسان عقیده دارند باید به موقع ،به جا و  البته به اندازه، واکنش نشان داد. درغیر این صورت، خشم، غم، رنج و غصه و حتی گاهی شادی در روان تان جمع شده و به شکل های دیگری مانند مشکلات جسمی، روانی و یا واکنش ناگهانی در شرایط نامناسب و به شکل نامناسب بروز می کند.
راه های تخلیه فشار روحی:

باور های غلط در مورد گریه نکردن را دور بریزید
سخت است؛ اما امکان پذیر است! هرچه باور درباره گریه نکردن، فرو خوردن غم، متانت، وقار، حفظ آرامش، حفظ غرور و… شنیده اید، دور بریزید. این ها باورهای نادرستی است که فقط و فقط باعث تشدید غم و رنج شما، باقی ماندن حرف ها در دل تان و بروز نادرست آنها به شکل اختلال های جسمی و روانی می شوند. بنابراین هر وقت از چیزی غمگین و دلخور شدید، حتما حس تان را به شکلی که احساس می کنید از غم رها می شوید، بروز دهید. این حس را همان جا بیان کنید و آنها را مانند کوله باری با خودتان حمل نکنید.

تخلیه ی فشارهای روانی
تخلیه ی فشارهای روانی

راحت گریه کنید
اجازه بدهید اشک های تان به راحتی سرازیر شوند. گریه کردن درواقع اولین و بهترین راهکار برای نشان دادن احساس درونی شماست. گریه نماد بیرونیِ احساس درونی شماست. به همین دلیل است که بعد از گریه کردن، احساس آرامش می کنید چون هورمون های ایجاد کننده استرس با گریه کردن از بین می روند. بعد از گریه کردن، روی تخت تان دراز بکشید. نفس عمیق بکشید و به فرآیندی که اتفاق افتاد، کمی فکر کنید. در این شرایط دو حالت را احساس خواهید کرد:

اگر احساس آرامش نکردید، اجازه بدهید روان تان تصمیم گرفته و اگر نیاز است، دوباره گریه کنید. به هیچ وجه در هیچ شرایطی جلوی گریه کردن تان را نگیرید.

اگر احساس آرامش کردید، یعنی گریه توانسته غم و اندوه تان را کم کند.

احساس تان با بنویسید:

تخلیه ی فشار های روانی
تخلیه ی فشار های روانی

گاهی فقط گریه کردن باعث تسکین غم و اندوه تان نمی شود. یکی از بهترین راهکارهای رها شدن از احساس های بدی که در وجودتان جمع شده، نوشتن است. مکان ساکتی را انتخاب کنید. احساس تان را از لحظه اول اتفاق به یاد بیاورید و بنویسید. به نوع جمله بندی، ترتیب کلمه ها و…فکر نکنید. هرچه را که به ذهن تان می رسد، بنویسد. حالت های فیزیکی، روانی و هر نوع احساسی را که تجربه کرده اید، یادداشت کنید.

به غیر از نوشتن عادی می توانید این روش ها را هم امتحان کنید:

نامه نگاری
فکر کنید با نامه قرار است احساس تان را به طرف مقابل بگویید. بنابراین برای او نامه بنویسید. آن را نگه داشته یا پاره کنید و دور بریزید، اما هیچ وقت نامه را به دست او نرسانید. این حرف ها، حرف های شما در غم وعصبانیت است و بعد از رفع آن ممکن است از گفتن این حرف ها پشیمان شوید. پس، نامه را در جایی پنهان کرده و یا دور بریزید.

شعر بگویید
بعضی افراد که مهارت ترانه یا شعر گفتن را دارند، می توانند از این روش برای ابراز احساسات شان استفاده کنند.

مچاله کنید
اصلا مهم نیست که حرف های تان را تا کجا می نویسید. مهم نیست انشای جمله ها درست است یا نه؟ فقط بنویسید و بعد آن را مچاله کرده و دور بریزید.به این ترتیب حس مچاله کردن و دور ریختن غم و ناراحتی تان را حس خواهید کرد.
از هنر کمک بگیرید
از نظر روانشناسی، یکی از راهکارهای تخلیه روانی، هنر است. به همین دلیل معمولا در شرایط خاص، کیفیت وتعداد آثار هنری افزایش پیدا می کنند. از بین هنرها، نقاشی کردن و نواختن موسیقی، از بهترین روش ها برای کسب آرامش هستند. در زمان انتخاب و کشیدن طرح، انتخاب رنگ، توجه به نقاشی و تمرکز روی آن باعث تخلیه روانی می شود. بهتر این است که موضوعی را که باعث ناراحتی تان شده نقاشیکنید. البته این به معنی این نیست که به شکل حرفه ای نقاشی کنید. به تصویر کشیدن آنچه باعث غم و اندوه تان شده، با چند خط ساده هم کافی است، اما اگر نقاشی بلد هستید، در شرایط غم و ناراحتی، حتما از آن کمک بگیرید.

با کمک موسیقی آرام شوید
گاهی با اینکه بسیار غمگین هستید، نمی توانید گریه کنید. انگار مانعی برای ریختن اشک های تان وجود دارد. افرادی که بسیار مغرور بوده و یا احساس می کنند گریه کردن، نشانه ضعف رفتاری است، حتی در خلوت هم گریه نمی کنند، اما واقعیت این است که گریه کردن، با شکسته شدن غرور ارتباطی نداشته و ضعف رفتاری هم محسوب نمی شود. بنابراین اگر نمی توانید گریه کنید، از موسیقی کمک بگیرید. این موسیقی می تواند آرام بخش و بدون کلام؛ با کلام و کمی غمگین یا حتی کاملا شاد و هیجانی باشد. هر کدام از اینها می توانند به شما کمک کنند تا از نظر روانی تخلیه شوید.

با کسی که دلخور هستید، قهر کنید
اصلا اشکالی ندارد با کسی که از دست او دلخور هستید، قهر کنید. یکی از واکنش های منطقی، قهر کردن است. زمانی که قهر کردید به این نکته دقت کنید:

ولی حرف بزنید
اگر دوستی با آن شخص برای شما ارزشمند است و می دانید او عمدا شما را نرنجانده، به او بگویید که با او قهر هستید، ولی با هم صحبت کنید و دلخوری را برطرف کنید.

معذرت خواهی غیر کلامی را بپذیرید
گاهی بعضی افراد بعد از این که شما را ناراحت می کنند، متوجه کاری که کرده اند، می شوند، اما به دلیل خجالت، غرور، ترس از واکنش شما و… نمی توانند مستقیما معذرت خواهی کنند. این افراد به روشی دیگر مثلا خریدن هدیه، گل، تلفن کردن و حرف زدن حتی درباره موضوعی نامربوط و… سعی می کنند کارشان را جبران کنند. در این شرایط به آنها فرصت بدهید. معذرت خواهی شان را به شکل ضمنی بپذیرید. اما سعی کنید شرایط را برای صحبت کردن و رفع کدورت فراهم کنید.

نیازی نیست درد دلتان را حتما با کسی در میان بگذارید
خیلی کلافه شده اید. می خواهید از کسی کمک بگیرید تا از غم تان کاسته شود. باید با کسی حرف بزنید و درددل کنید، اما این روش بدترین کار ممکن است. به چند دلیل؟

همه، درست راهنمایی نمی کنند
هر فردی صلاحیت راهنمایی کردن را ندارد. بنابراین راهکارهایی پیشنهاد می کند که باعث گمراه کردن شما می شود. گاهی همین به ظاهر راهنمایی ها، به دلخوری و غم شما بیشتر دامن می زنند. بنابراین ابتدا به این چند نکته دقت کنید و بعد خودتان متوجه خواهید شد که در شرایط ناراحتی، بهترین روش درمیان گذاشتن مساله با فردی است که واقعا دلسوز شماست و یا درمانگر واقعی.

هرکسی دوست نیست
افراد زیادی دور و بر شما هستند، اما چه تعداد از آنها دوست واقعی شما هستند؟ از نیت واقعی همه آگاهید؟ چند نفر از آنها واقعا خیرخواه شما بوده و چند نفر بدشان نمی آید میانه شما با دیگران به هم بخورد؟ بنابراین نباید راز دل تان را با دیگران درمیان بگذارید.

هر کسی از ظن خودش با شما همدردی خواهد کرد
گاهی ممکن است شرایط روانی یک نفر مناسب نباشد. وقتی شما درباره ناراحتی تان صحبت می کنید، او به دلیل شرایطی که دارد، با حرف هایش این مساله را تشدید کند. بنابراین این هم دلیل دیگری برای نامناسب تر شدن شرایط خواهد بود.

ناراحتی تان را بازگو کنید
شاید در مراحل اولیه احساس غم و اندوه به دلیل شرایطی که دارید، نتوانید درباره موضوع صحبت کنید. ممکن است بتوانید، اما خشم تان باعث بدتر شدن شرایط شود. بنابراین کمی صبر کنید. بعد از کسب آرامش، موضوع را با فردی که از دست او ناراحت هستید، ناراحتی تان را از او در میان بگذارید. سعی کنید با کوتاه ترین و تاثیرگذارترین کلمه ها حرف تان را بیان کنید.
گاهی با اینکه بسیار غمگین هستید، نمی توانید گریه کنید

 
*اگر احساس می کنید می توانید به اعصاب تان مسلط باشید و همان لحظه غم واندوه تان را بیان کنید، همان موقع، صحبت کنید و خودتان را از بند غمی که دارید، رها کنید.

برای تخلیه شدن، حرکت کنید
اگر اهل پیاده روی باشید، حتما دیده اید که با پیاده روی تا چه حد احساس آرامش می کنید. درواقع راه رفتن یکی از راهکارهای خوب تخلیه روانی است. بنابراین در شرایطی که غمگین هستید، راه رفتن همراه با گوش کردن به موسیقی و یا حتی راه رفتن به تنهایی می تواند به تخلیه روانی شما کمک کند. اصلا نگران قضاوت دیگران نباشید. درحال راه رفتن اگر احساس کردید می خواهید گریه کنید، جلوی خودتان را نگیرید و بگذارید اشک ها سرازیر شوند.
کلاه تان را قاضی کنید

 

تخلیه ی فشار های روانی
تخلیه ی فشار های روانی

در هر ناراحتی و دلخوری ای، سهم دو طرف اگر یکسان نباشد، اما هردو ممکن است دلیل به وجود آمدن این مساله باشند. بنابراین اگر نتوانستید یا نخواستید همان موقع واکنشی نشان بدهید، حت

ما قبل از هر واکنشی، شرایط را بررسی کنید. سهم خودتان از اتفاق پیش آمده را بسنجید و ببینید چه طور باید واکنش نشان بدهید. در این بررسی نه خودتان را مقصر بدانید و عقب بکشید و نه خودتان را کاملا مبرا دانسته و رفتار حق به جانب داشته باشید.

 

اختلال پارانویید یا شک و بدبینی و درمان پارانویاها

ایا میدانید برای مقابله با استرس چه باید کرد؟

انواع رفتارهای کودکان

درک و شناخت بهتر خود و دیگران با کهن الگو ها

آیا میدانید رفتار روزمره ی شما شخصیت شما را آشکار میکند؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا