اطلاعات شهریمطالب داغ

نقشه کامل و جدید مترو تهران سال ۹۹ + ساعت حرکت قطارها

5/5 - (1 امتیاز)

نقشه مترو تهران + جزئیات ایستگاهها و ساعت حرکت قطارها

نقشه مترو تهران + جزئیات ایستگاهها
نقشه مترو تهران + جزئیات ایستگاهها

اولین و پیچیده ترین سیستم قطار شهری یا مترو ایران، مترو شهر بزرگ تهران است که از در حال حاظر از 8 خط مختلف تشکیل شده است. روزانه بخش زیادی از مردم تهران جهت جابجایی در نقاط مختلف شهر تهران از مترو استفاده می کنند،  بطوریکه در سال 1396 به گزارش سایت ایرنا، مترو تهران رکورد جابجایی 3.8 میلیون مسافر در روز را شکست و با اضافه شدن خطوط جدید از آن روز تا کنون، این تعداد بیشتر هم شده است.

میلیونها مسافر در روز از مترو تهران استفاده میکنند و با توجه به پیچیدگی این شبکه زیر زمینی جابجایی بین ایستگاههای مختلف بخصوص بین ایستگاههای جدید و برای مسافران غیر تهرانی می تواند دشوار باشد. بنابراین داشتن یک نقشه کامل و جامع از تمامی ایستگاههای مترو تهران برای میلیونها مسافری که روزانه از مترو تهران استفاده می کنند بسیار مفید و الزامی است.

در این مطلب از سری آموزشهای اطلاعات شهری، نقشه کامل مترو تهران همراه با جزئیات و نیز ساعات حرکت خطوط مترو تهران آماده شده است.

نقشه مترو تهران 98 + جزئیات خطوط 1-7 مترو تهران و ساعت حرکت قطارها
نقشه مترو تهران 98 + جزئیات خطوط 1-7 مترو تهران و ساعت حرکت قطارها

نکته: عکس با کیفیت و با جزئیات کامل است، برای مشاهده جزئیات تصویر بر روی تصویر بالا و یا این لینک کلیک کنید

 

نقشه مترو تهران + جزئیات ساعت حرک خطوط مترو
نقشه مترو تهران + جزئیات ساعت حرک خطوط مترو

 

نقشه آنلاین مترو تهران روی گوگل مپ

 

 

مسیرهای مترو تهران

خط 1 مترو تهران

خط یک مترو تهران 29 ایستگاه دارد که تجریش، شمال تهران را به ایستگاه کهریزک در بهشت زهرا ، جنوب تهران متصل میکند. در ایستگاه امام خمینی با خط دو، در شهید بهشتی با خط 3، در دروازه دولت با خط 4، در هفت تیر با خط در حال احداث 6 و در مولوی با خط در حال احداث 7 برخورد میکند

شمال به جنوب ←

تجریش، قیطریه، شهید صدر، قلهک، دکتر شریعتی، میرداماد، شهید حقانی، شهید همت، مصلای امام خمینی، شهید بهشتی، شهید مفتح، شهدای هفت تیر، طالقانی، دروازه دولت، سعدی، امام خمینی (ره)، پانزده خرداد، خیام، میدان محمدیه، شوش، پایانه جنوب، شهید بخارایی، علی آباد، جوانمرد قصاب، شهر ری، باقر شهر، شاهد، حرم مطهر امام خمینی (ره)، کهریزک

→ جنوب به شمال

خط 2 مترو تهران

خط دو مترو تهران با 22 ایستگاه فرهنگسرا، کنار فرهنگسرای اشراق را به به ایستگاه صادقیه در جنوب غربی فلکه دوم صادقیه وصل میکند. در ایستگاه امام خمینی با خط 1، در ایستگاه امام علی با ایستگاه در حال افتتاح خط 3، در شهید باقری و آزادی و دروازه شمیران با خط 4 ، در انتهای خط تهران(صادقیه) با خط 5 ، در امام حسین با خط در افتتاح نشده 6، در ایستگاه نواب با خط در حال احداث 7 برخورد میکند.

غرب به شرق ←

صادقیه، طرشت، دانشگاه شریف، شادمان، نواب، میدان حر، دانشگاه امام علی، حسن‌آباد، امام خمینی، ملت، بهارستان، دروازه شمیران، امام حسین، مدنی، سبلان، فدک، جانبازان، سرسبز، علم و صنعت، باقری، تهرانپارس، فرهنگسرا

→ شرق به غرب

خط 3 مترو تهران

خط سه مترو تهران 24 ایستگاه (پس از تکمیل 25) دارد که قائم را در شمال شرق به آزادگان در جنوب غرب وصل میکند. در ایستگاه مترو بهشتی با خط 1، در تاتر شهر با خط 4 برخورد میکند.

جنوب به شمال ←

آزادگان، نعمت‌آباد، عبدل آباد، شهرک شریعتی، زمزم، جوادیه، راه‌آهن، مهدیه، منیریه، دانشگاه امام علی (در حال ساخت)، تئاتر شهر، میدان ولیعصر، میدان جهاد، میرزای شیرازی، شهید بهشتی، سهروردی، شهید قدوسی، شهید صیاد شیرازی، خواجه عبدالله انصاری، شهید زین الدین ، هروی، حسین‌آباد، نوبنیاد، اقدسیه (در حال ساخت)، شهید محلاتی، قائم، نیاوران (در حال ساخت)، شهید باهنر (در حال ساخت)

→ شمال به جنوب

خط 4 مترو تهران

خط چهار مترو تهران از ایستگاه ارم سبز(ایستگاه پارک ارم) در بلوار فردوس، خیابان شقایق در غرب تهران را به ایستگاه شهید کلاهدوز انتهای خیابان پیروزی وصل میکند.خط 4 مترو در دروازه دولت با خط 1، در دروازه شمیران و شادمان با خط 2، در تئاتر شهر با خط 3، در میدان شهدا با خط در حال احداث6، در توحید با خط در حال احداث 7 برخورد میکند. این خط از زیر خیابان انقلاب و آزادی میگذرد.

غرب به شرق ←

ارم سبز، شهرک اکباتان، بیمه، میدان آزادی، استاد معین، دکتر حبیب‌الله، شادمان، توحید، میدان انقلاب اسلامی، تئاتر شهر، فردوسی، دروازه دولت، دروازه شمیران، میدان شهدا، ابن‌سینا، پیروزی، نبرد، نیروهوایی، شهید کلاهدوز → شرق به غرب

ایستگاه‌های انشعاب فرودگاه مهر آباد
ایستگاه متروی بیمه، ایستگاه متروی فرودگاه مهرآباد پایانه ۱ و ۲، ایستگاه متروی فرودگاه مهرآباد پایانه ۴ و ۶

شروع ساعت کاری: 5:30 واتمام ساعت کاری: 22:30

خط 5 مترو (مترو کرج)

خط پنج مترو(مترو کرج) ایستگاه صادقیه در فلکه دوم صادقیه را به گلشهر کرج میرساند.

شرق به غرب ←

صادقیه، ارم‌سبز، ورزشگاه آزادی، چیتگر، ایران خودرو، وردآورد، گرم‌دره،اتمسفر، ایستگاه متروی کرج، محمدشهر (ماهدشت)، گلشهر

→ غرب به شرق

خط 5 متروی تهران و کرج جمعه ها پذیرش مسافر نداشت که از 4 خرداد ماه 97 با اتمام فاز یک عملیات بهسازی، جمعه‌ها سرویس دهی به مسافران این خط انجام می‌شود.

شروع ساعت کاری: 4:30 و اتمام ساعت کاری: 21:30

خط 6 مترو تهران

خط شش مترو تهران، فاز یک خط 6 تا پایان شهریور ماه افتتاح میشود.

سولقان، شهید آبشناسان، شهران، شهر زیبا، آیت‌الله کاشانی، شهید ستاری، شهید اشرفی اصفهانی، بزرگراه یادگار امام، مرزداران، شهرک آزمایش، دانشگاه تربیت مدرس،کارگر، بوستان لاله ،میدان ولیعصر، شهید نجات‌اللهی، هفت تیر، بهار شیراز، سرباز، امام حسین، میدان شهدا، امیر کبیر، شهدای هفده شهریور، میدان خراسان، شهید رضایی، بعثت، کیان‌شهر، دولت‌آباد، چشمه علی، ابن بابویه، میدان حرم حضرت عبدالعظیم، حرم حضرت عبدالعظیم

خط 7 متروی تهران

ایستگاه های خط هفت مترو تهران به این ترتیب هستند:

جنوب شرق به شمال ←

پایانه مترو ورزشگاه تختی‎‎، ایستگاه مترو بسیج‎، ایستگاه مترو شهدای هفده شهریور‎‎، ایستگاه مترو میدان شهید محلاتی،‎‎ ایستگاه مترو مخبر‎، ایستگاه مترو آهنگ‎، ایستگاه مترو میدان قیام‎، ایستگاه مترو مولوی‎، ایستگاه مترو میدان محمدیه‎، ایستگاه مترو وحدت اسلامی‎، ایستگاه مترو مهدیه‎، ایستگاه مترو هلال احمر‎، ایستگاه مترو بریانک‎، ایستگاه مترو کمیل‎، ایستگاه مترو رودکی‎، ایستگاه مترو نواب صفوی‎، ایستگاه مترو توحید‎، ایستگاه مترو باقرخان‎، ایستگاه مترو دانشگاه تربیت مدرس‎، ایستگاه مترو بوستان گفتگو‎، ایستگاه مترو برج میلاد‎، ایستگاه مترو میدان صنعت‎، ایستگاه مترو شهید دادمان‎، ایستگاه مترو میدان کتاب‎

→ شمال به جنوب شرق

خط فرودگاه امام خمینی

قطارهای خط فرودگاه امام خمینی به صورت شبانه روزی در حد فاصل ایستگاه شهر آفتاب و ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) تردد می‌کنند و مسافران برای سفر به سمت فرودگاه امام خمینی (ره) باید با مترو به ایستگاه شهر آفتاب بروند. شروع ساعت کاری: 6:00 و اتمام ساعت کاری: 20:00

 

خط 8 متروی تهران

خط 8 متروی تهران یکی از خطوط طراحی شده در افق سال ۱۴۰۹ است. این خط هسته مرکزی تهران را به شکل حلقه U یا C شکل تحت پوشش قرار می دهد. این مسیر مترو پس از شروع در جنوب محله افسریه در ایستگاه دوم ضلع جنوب شرقی میدان بسیج (سه راه افسریه) با خط ۹ متروی تهران دارای ایستگاه مشترک می‌باشد و با عبور از بزرگراه بعثت، بزرگراه تندگویان، محدوده پادگان قلعه مرغی یا بوستان ولایت، محدوده شهرک شریعتی و عبدل آباد، سه راه آذری، بزرگراه آیت‌الله سعیدی، میدان فتح، بزرگراه یادگار امام، بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، بزرگراه جلال آل‌احمد، یوسف آباد، میدان آرژانتین، بزرگراه رسالت تا میدان رسالت؛ به‌صورت تقاطعی در ایستگاه متروی سرسبز از خط ۲ متروی تهران و خط ۹ متروی تهران خاتمه می‌یابد.

 

خط 9 متروی تهران

این خط که در آت 39 ایستگاه پیش بینی شده است 46 کیلومتر طول دارد و از نزدیکی چیتگر در شمال غرب تهران که ساخت و ساز فراوانی در آن سمت در حال انجام است و بزودی شاهد شلوغ شدن آن مناطق خواهیم بود شروع می شود. این خط ابتدا به سمت شمال و سپس در مسیری طولانی به سمت شرق حرکت می‌کند و سپس در محدوده بزرگراه امام علی(ع) به سمت جنوب حرکت می‌کند و در محله دولت‌آباد در جنوب شرق تهران پایان می‌یابد. خط 9 پیشنهادی، تمام خطوط شمالی- جنوبی فعلی خطوط مترو تهران را در 6 نقطه مختلف قطع می‌کند و با آن‌ها ایستگاه تبادلی خواهد داشت.

 

خط 10 متروی تهران

به طول 41 کیلومتر با 34 ایستگاه، این خط شمالی‌ترین خط پیشنهادی برای متروی تهران است که از ایستگاه وردآورد در میانه خط 5 مترو شروع می‌شود، از محدوده‌های شمالی بزرگراه نیایش و صدر به سمت شرق امتداد می‌یابد و ایستگاه انتهایی آن قنات کوثر خواهد بود. این خط نیز با تمام خطوط شمالی- جنوبی متروی تهران تبادل سفر دارد.

 

خط 11 متروی تهران

نیز به طول 26کیلومتر و با 17 ایستگاه، از ایستگاه مترو چیتگر آغاز می‌شود و مناطق 18، 19، 20 و 21 را به شبکه حمل ‌و نقل ریلی درون‌شهری متصل می‌کند. این خط که محدوده‌های جنوبی و جنوب غرب شهر تهران را پوشش می‌دهد، با نگاه TOD طراحی‌شده و با چند خط فعلی و آتی مترو تقاطع و تبادل سفر خواهد داشت و محله‌های تهرانسر، خلیج و یافت‌آباد را به شبکه متروی تهران متصل می‌کند.

 

خط فرودگاه مهرآباد

انشعاب خط ۴ مترو تهران، خطی در ۲٫۰ کیلومتر با ۳ ایستگاه در فرودگاه مهرآباد است. این خط انشعاب خط ۴ مترو است.

 

تغییر ساعت کار مترو:
خطوط پنج گانه مترو تهران و حومه از ساعت ۵ صبح فعالیت خود را شروع کرده و سرویس دهی آنها تا ساعت 22 و 30 دقیقه ادامه می یابد.

کارت مترو دانشجویی

دانشجویان و دانش آموزان میتوانند بیلیط های مترو را با 50 درصد تخفیف دریافت کنند. برای خرید کارت دانشجویی مترو می توانید به آدرس لینک زیر مراجعه کنید.

http://register.eticket.tehran.ir/

نقشه مترو و زمانبندی حرکت قطارها در متروهای استانها:

هم اکنون علاوه بر تهران، 5 استان دیگر شامل تبریز، کرج، مشهد، اصفهان و شیراز دارای متروهای فعال هستند که برای آشنایی بیشتر با نقشه مترو استانها خدمت شما ارائه می گردد.

نقشه و زمانبندی مترو تبریز، نقشه و زمانبندی مترو کرج، نقشه و زمانبندی مترو مشهد، نقشه و زمانبندی مترو اصفهان و نقشه و زمانبندی مترو شیراز

این مطلب با تغییر برنامه و نقشه مترو شهر تهران اصلاح می شود. در صورت هر گونه تغییر در برنامه های مترو شهر تهران، لطفا آن را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در سریعترین زمان نسبت به ویرایش آن اقدام نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا