مد و زیباییزیبایی پوست و مو

علت ریزش موی مردان چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

عواملی که باعث ریزش موی مردان می شود متعدد است. که می توان به داشتن ارثی از طرف پدر ،عدم منظم بودن هورمون ها ،سن ،گردش خون ضعیف ،استفاده دائمی از سشوار و بسیار از دلایل که ما در بخش مد و زیبایی نماگرد برای شما به توضیح آن پرداخته ایم تا قبل از درمان علت ریزش موی خود را بیابید و سپس به درمان بپردازید .

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

 

علت های اصلی ریزش مو در مردان 

ژنتیک:

در اکثر موارد ،علت ریزش مو در مردان، ریزش موی آندورژنتیک یا الگوی ریزش مردانه است موی مردان به طور طبیعی ،درست بعد از رسیدن به سن بلوغ شروع به کم پشت شدن می کند ، هر چه قدر سن مرد بالاتر می رود ،این روند ادامه پیدا می کند و در حدود 20%از مردان، نزدیک به سن بیست سالگی ، نشانه هایی از ریزش مو را نشان می دهند. این رقم در چهل سالگی به 40%و در پنجاه سالگی به 50% می رسد. سه عامل به الگوی ریزش مردانه ربط دارند، ژن، هورمون، زمان.
اگرچه الگوی ریزش مردانه به طور ژنتیکی از یکی از والدین به ارث رسیده است، هنوز ثابت نشده است که این ژن کچلی چگونه منتقل شده است برای مثال ممکن است یکی از افراد خانواده مشکل کچلی داشته باشد، در حالی که دیگری موهای خیلی پرپشتی دارد. این احتمال وجود دارد،، که شما ناقل ژن کچلی باشید ولی خودتان این مشکل را نداشته باشیدهم چنین این احتمال که شما استعداد کچلی را بیشتر از سمت مادر نسبت به سمت پدر به ارث برده باشید نیز، مورد قبول است. مهم است که به یاد داشته باشید ،که ژن کچلی به تنهایی نمی تواند موجب ریزش مو در شما شود، وجود هورمون ها و گذشت زمان ، چیزهایی هستند، که به ژن، این قابلیت را می دهد تا خودی نشان دهد.

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

هورمون ها:

دی هیدرو تستسترون یا DHT هورمونی ،در رابطه با تستسترون است، که مسئول راه اندازی روند کچلی است و این هورمون زمانی به وجود می آید ،که تستسترون نسبت به آنزیم آلفا ردوکتاز پنج واکنش نشان می دهد زمانی که فولیکول های مو ،در معرض DHT قرار می گیرند ، شروع به کوچک شدن می کنند مویی که از این فولیکول ها رشد می کنند، نازک و کوتاه تر است و بعد از گذشت مدتی، رشد تمامی موهایی که از این فولیکول ها به وجود آمده اند ، متوقف می شود.مردان، معمولا زمانی متوجه ریزش موهایشان می شوند که ، بیش از نیمی از موها در یک ناحیه ی مشخص در معرض DHT قرار گرفته اند.

نوشته های مشابه

 

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

سن

اثر گذاری DHT، بر روی فولیکول های مو یک شبِ اتفاق نمی افتد مدت زمانی طول می کشد، تا این هورمون بر روی فولیکول مو تاثیر کند و اثر خودش را نشان دهد ، میزان وجود DHT، ژن شخص، و سن همگی به اینکه ریزش مو چه قدر سریع اتفاق می افتد ، ربط دارند .مردان با ریزش موی شدید، قسمت بیشتر موهایشان را قبل از 30 سالگی از دست می دهند ، در حالی که بقیه مردان تا اواخر 30 یا 40 سالگی مشکلی نمی بینند به طور کلی ، کسانی که مشکل الگوی ریزش مردانه دارند، متوجه دوره های ریزش موی آهسته یا سریع و یا دورانی اصلا بدون ریزش مو، خواهند شد.

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

ریزش مردانه با سیستم الگوی نوروود:

این یک سیستم برای کمک به بخش بندی ریزش موی ژنتیکی در مردان است ، این سیستم به طور ساده ، مراحل مختلف الگوی ریزش مردانه را نشان می دهد. سیستم ، دو طرح اساسی و اصلی از ریزش مو دارد ، یکی که از شقیقه شروع می شود، و یکی دیگر که از فرق سر شروع می شود. تصوراتی در مورد دلایل و عوامل موثر ریزش مو در مردان:کدام واقعیت کدام شایعه؟ اکنون که ما دلایل ریزش مو در مردان را طرح ریزی کرده ایم، می توانیم هر گونه باور غلط یا شایعه را رد کنیم.

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

گردش خون کم

گردش خون ضعیف در سر، علت ریزش موی مردان نیست اگر اینگونه بود، موی پیوند زده شده هرگز رشد نمی کرد، همانطور که می توانید در نتایج قبلی پیوند مو را ببینید، در بیشتر مواقع موی پیوند زده شده، رشد کرده است.

استفاده از کلاه و کلاه ایمنی 

پوشیدن کلاه معمولا، اگر تنگ نباشد و موجب اصطکاک نشود، باعث ریزش مو نمی شود این تصور به این دلیل ،می تواند به وجود آمده باشد، که بیشتر مردانی که مشکل ریزش مو دارند ، کلاه بر سر می گذارند ولی حقیقت ندارد.

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

بهداشت ضعیف 

این فرضیه به وسیله ی هیچ شواهد علمی ثابت نشده است و اگر این گونه بود، کسانی که در کشورهای فقیرتر زندگی می کنند، جایی که شستشو کمتر رایج است، باید همگی کچل باشند.هم چنین می تواند، به این معنی نیز باشد، افرادی که در یک نقطه از سر مشکل ریزش مو دارند ، برنامه ریزی کرده اند که به آن قسمت از سر آب و شامپو نزنند، که البته غیر ممکن است.

بیشتر بخوانید :درمان ریزش مو ، موادغذایی که باعث متوقف شدن ریزش مو جلوگیری می شود 

بهداشت بیش از حد پوست سر

همانند بهداشت ضعیف پوست سر، این نیز حقیقت ندارد ریزش مو در مردان ،حتی قبل از اینکه شستشوی سر و استفاده از شامپو به طور منظم به عنوان یک کار معمولی جا بیفتد، نیز وجود داشته است و هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند از زمانی که مردان شروع به شستن موهایشان به طور دائم کرده اند، تعداد افرادی که از مشکل ریزش مو رنج می برند ، افزایش پیدا کرده است.

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

استفاده دائمی از سشوار:

استفاده از سشوار به طور نادرست، ممکن است موجب سوختن مو و افتادن آن شود به غیر از موارد خیلی شدید، موی جدیدی از فولیکول رشد می کند و جایگزین موی سوخته می شود.

عفونت ها:

موارد خیلی زیادی از عفونت ها هستند، که به ریزش مو ربط داده شده اند ، که یکی از آن ها عفونت قارچی است.گران نباشید، برخلاف اسمش هیچ کرمی در کار نیست، ولی قارچ هایی هستند، که نسبتا می توانند در هر جایی از بدن مانند پوست کف سر رشد کنند و باعث ریزش موی سر در قسمت هایی شوند.

 

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

اضطراب و استرس 

اضطراب می تواند باعث ریزش مو شود ،ولی این باور وجود دارد که کسی بدون وجود ژنِ الگوی ریزش مردانه ، نمی تواند به دلیل اضطراب ریزش مو داشته باشد اضطراب می تواند، موجب نوعی از ریزش مو به نام تلوژن افلوویوم شود، ولی این نوع ریزش، مانند الگوی ریزش موی مردانه برگشت ناپذیر نیست.

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

مشکلات تیروئید:

تیروئید شما، ممکن است نسبتا کوچک باشد، ولی تیروئد، کمک رسان اصلی برای عملکردهای متابولیک بدن شما است.هیپوتیروئید ،یک مشکل رایج و روشن است که نشان می دهد تیروئید شما کم کار است ، که می تواند موجب انواع گوناگونی از مشکلات سلامتی شود. (مانند سرطان)

رژیم غذایی ضعیف:

اینکه رژیم غذایی ضعیف، می تواند باعث مشکلات سلامتی مختلف و از جمله موی ضعیف شود، اصلا پنهان نیست هم چنان که روزنامه دیلی میل انگلستان اشاره کرده است، مو از پروتئین ساخته شده است ، پس اگر هیچ پروتئینی در رژیم غذاییتان نیست، این خبر بدی است ریزش مو ،همچنین می تواند نشانه کمبود آهن یا ویتامینC باشد.

ریزش موی مردان
ریزش موی مردان

 

داروهای درمان ریزش موی سر مردان

در حالی که بسیاری از داروها به هدفی که برای آن استفاده می شوند، می رسند، عوارض جانبی ای نیز دارند، که ریزش مو یکی از آنها است. Everyday health موارد مختلفی از داروها را نام برده که باعث ریزش مو می شوند مانند، رقیق کننده های خون، داروهای تپش قلب و ضد افسردگی.

منبع :نمناک

گروه مد و زیبایی نماگرد 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا